iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Cestou za sny - Ze Středohoří pod Everest
Galerie u Plazíka Peruc
květen - 4. červenec
Výstava fotografií Blanky Beckertové z nižší i vyšší nadmořské výšky.
Přístupno po celý týden na zazvonění, o víkendy a svátky bude otevřeno od 10 do 17 hodin.

PLAKÁTEK

Kultura je dočasně z rozhodnutí vlády zakázána.  

Kino z důvodů vládního zákazu nepromítá
do odvolání
Peruc kino

Za Dubem
Peruc
Z důvodu vládního zákazu dočasně uzavřeno.

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona ukončena.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Sezona ukončena.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Sezona ukončena.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Galerie u Kozorožce arrow Tři zastavení nad dílem prof.Vladimíra Silovského
Tři zastavení nad dílem prof.Vladimíra Silovského
Napsal Plazík st.   
Sobota, 03 říjen 2009
4.5.2004

Mgr. Josef Kopic na Peruci při vernisáži dne 24. dubna 2004

 

Život Vladimíra Silovského lze popsat těmito daty: narozen 1891, jeden rok studoval architekturu, v letech 1911- 1913 je na UMPRUM v Záhřebu u prof.Crnčiče, pak pět let v Praze u prof.Maxe Švabinského. V roce 1917 patří mezi spoluzakladatele Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Po II.světové válce se stává profesorem UMPRUM v Praze, později do roku 1960 jejím rektorem. Svět opouští v dubnu 1974.

Poněkud strohé, že ? Ale je nutné připočíst nejméně šedesát let skromné, neokázalé a pečlivé práce, jejímž plodem je dílo zcela mimořádné.

Vladimír Silovský se narodil jako člen podivuhodné generace.Rok 1891 …

Václav Hollar je 314 let po smrti, 30let nežije Josef Mánes, minulý rok zemřel Vincent Van Gogh, Cézannovi a Monetovi je těsně přes padesát, Aleš, Brožík a Hynais jsou přibližně čtyřicátníci, Alfonsi Muchovi je 31 a v Paříži prakticky zahajuje svou hvězdnou dobu, Otokaru Březinovi je 23, Jakubu Demlovi 13, Antonínu Slavíčkovi 21, Maxi Švabinskému 18, v blízkých Kokovicích žije čtrnáctiletý Bernášek, budoucí Karel Toman, ve Španělsku běhá desetiletý kluk, budoucí Pablo Picasso, 9 let je Emilu Fillovi, 4 Josefu Čapkovi; Zrzavému a Šímovi několik měsíců. Za 5 let se narodí Svolinský a Tichý, za 7 ve Slavětíně Biebl, za 8 Štýrský, za 9 Nezval, za 10 Cyril Bouda a za 13 let Salvátor Dalí. 

Ve střední Evropě je střídavě:před dvěma lety spáchal sebevraždu korunní princ Rudolf  s milenkou,minulý rok byl vyhozen Bismarck, Rakousko-Uhersko přesto rozvážně dýchá a prosperuje pod důstojnou vládou Františka Josefa I, úřady jsou nově C.a K., na vesnicích v Čechách se staví jako už dlouho ne. První světová? Ta je ještě neskutečných 23 let před námi. A ve volbách drtivě zvítězili Mladočeši a jakémusi Masarykovi je 41 let.

Podivuhodná doba a podivuhodná generace. Těch 23 let uběhne jak sen a za další čtyři roky se z bojišť vrátí generace po níž nezůstane v umění kámen na kameni. Přijdou –ismy: dadaismus, kubismus, konstruktivismus, surrealismus, a tak dál až po úplné zničení reality a její nové složení v díle umělce, nebo dokonce až v srdci a hlavě diváka.

Díla Vladimíra Silovského se jakoby tito běsové nedotkli. Je stabilní, rozvíjí se bez zvláštních výbojů k maximální řemeslné dovednosti, úspornosti a cudnosti výrazu.

Zastavení prvé : Silovského perioda tzv. sociálního umění. Jaká to móda v zejména v ranných dvacátých letech! Kolik gest a sentimentu bylo třeba vylít nad švadlenkami, dělníky a chudáky! Ne tak Silovský. Jistě se zcela nevyhne dobovým vlivům, ale své chudé maluje bez patosu a gest, jeho komposice je až přísná, architektonická. Práce není hrdinstvím, ani beznadějnou dřinou, člověk je jen malé smítko pod Leviathanem vysoké pece

Leviathanem vysoké pece.

  

Zastavení druhé: Portréty! Tři důstojní mužové, kteří vyhlížejí z obrazu zcela přirozeně, jací jsou, ale v jakémsi zvláštním gestu, jakoby to bylo okénko vystřižené z filmu, ale součastně jako by to gesto shrnovalo a charakterizovalo celou portrétovanou osobnost. Snad i proto, že mají v rukou atributy svého povolání mi tolik připomínají nejkrásnější sochy barokních světců.

A úsměv prof.Seemana? Ten člověk viděl mnoho bolesti, co víc bolesti dětské a tak součastně pokorně a součastně vědom si svého úkolu čeká na další dítě, aby se pokusil pomoci.

úsměv prof.Seemana  

Zastavení třetí: 9.květen 1945. Kolik tvůrců, jindy tak skvělých, sklouzlo do patosu, ne-li do politického brebtání! A Silovský? Na domě vlají prapory. Ale dům je spíše v pozadí, jako dekorace. Na obraze jsou i nezbytné květiny. Ale co dělá malý hlouček žen a dětí u nich na zemi? Zjišťují zda květiny přežily? Přesazují je? Dominantou obrazu je pak skupina lidí, kteří se dívají mimo obraz, dopředu, s bolestným až vyděšeným výrazem. Kam se dívají? Na mrtvé? Na uplynulých strašných sedm let? Na osvoboditele? Nebo ještě dál? Neznám cudnějšího a přece tak přesvědčivého vyjádření tohoto dne, této události.

9.květen 1945  

Tak toto je Vladimír Silovský: umělec skromný (snad až příliš), umělec veliké kázně a perfektního řemesla. Umělec, jehož dílo se může hodnotit různě, ale nelze jej nikdy z kontextu českého díla grafického vynechat.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv