iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Cestou za sny - Ze Středohoří pod Everest
Galerie u Plazíka Peruc
květen - 4. červenec
Výstava fotografií Blanky Beckertové z nižší i vyšší nadmořské výšky.
Přístupno po celý týden na zazvonění, o víkendy a svátky bude otevřeno od 10 do 17 hodin.

PLAKÁTEK

Kultura je dočasně z rozhodnutí vlády zakázána.  

Kino z důvodů vládního zákazu nepromítá
do odvolání
Peruc kino

Za Dubem
Peruc
Z důvodu vládního zákazu dočasně uzavřeno.

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona ukončena.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Sezona ukončena.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Sezona ukončena.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Volby arrow Peručáci šli za Fillou
Peručáci šli za Fillou
Napsal Plazík st.   
Středa, 14 říjen 2015

    Do peruckého kina přišlo více než 50 návštěvníků, aby shlédli film Josefa Císařovského o Emilu Fillovi a Josefu Sudkovi a jejich vztahu k Peruci. Poté následovala beseda s panem režisérem.

popis Na jaře uvedla Česká televize nový dokument režiséra Josefa Císařovského Bydlo Emila Filly, který pojednával o významném malíři, jeho příteli vynikajícím fotografu Josefu Sudkovi a jejich vztahu k Peruci a Českému středohoří, které oba dva ztvárňovali do svých prací. Na žádost lounského starosty a za podpory paní Lenky Sýkorové, města Louny a naší Peruce vznikl zkrácený film s novým názvem Emil Filla & Josef Sudek - V srdci Českého středohoří ve třech jazykových verzích. Na jeho uvedení v peruckém kině byli pozváni pan režisér Císařovský a synovec malíře Filly pan František Krejčí. 
Ve středu 14. října se do hlediště sešlo více než padesát návštěvníků, kteří se zájmem film shlédli. Bohužel na besedu nemohl ze zdravotních důvodů přijet pan Krejčí, ale místostarosta Peruce pan Jan Vnouček se ujal moderování besedy s režisérem Císařovským a všichni se dozvěděli o přípravě a vzniku filmu. Pan Císařovský má bohaté zkušenosti s dokumenty, blízký vztah k Lounům, kde vyrůstal u dědečka a ten se s panem Fillou osobně znal. Vzpomínky na pobyt pana malíře z vyprávění pana Krejčího přednesených panem režisérem doplnili i místní pamětníci.  Dozvěděli jsme se také, že malířův synovec má sbírku fotografií pana Josefa Sudka z Peruce. Dalším velkým tématem byla existence Pamětní síně Emila Filly v jižním křídle peruckého zámku, její bývalý vzhled a současná zpackaná podoba. Je dobré, že se síň opět otevřela, ale znechucení pamětníků i všech milovníků umění a historie je nedozírné. Všichni si přejí obnovení památky na pana malíře. Snad by k tomu mohl pomoci nový majitel zámku. Všichni přítomní zaslali pozdrav panu Františku Krejčímu a potlekem odměnili vyprávění a práci pan Josefa Císařovského.
Na závěr návštěvy Peruce si pan Císařovský prohlédl výstavu fotografií Květy Tošnerové v Galerii u Plazíka. Obdivoval její ztvárnění naši krajiny Českého středohoří, Podlesí i dalších míst Česka. S velkým zájmem shlédl i fotografie maminky paní vydavatelky Svobodného hlasu. Jak zapsal do pamětního sešitu "Odcházím positivně naladěn!".

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv