iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Cestou za sny - Ze Středohoří pod Everest
Galerie u Plazíka Peruc
květen - 4. červenec
Výstava fotografií Blanky Beckertové z nižší i vyšší nadmořské výšky.
Přístupno po celý týden na zazvonění, o víkendy a svátky bude otevřeno od 10 do 17 hodin.

PLAKÁTEK

Kultura je dočasně z rozhodnutí vlády zakázána.  

Kino z důvodů vládního zákazu nepromítá
do odvolání
Peruc kino

Za Dubem
Peruc
Z důvodu vládního zákazu dočasně uzavřeno.

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona ukončena.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Sezona ukončena.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Sezona ukončena.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Z Galerie u Plazíka arrow Galerie připomíná
Galerie připomíná
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 04 květen 2015
   V Galerii u Plazíka na Peruci se po dvou letech koná výstava dokumentů, tentokráte z doby 2. světové války a květnových dnů roku 1945 na Perucku. Vernisáž proběhla v prvou květnovou sobotu na dvorku galerie a výstava bude přístupná až do začátku července 2015.

    Na vernisáž se ve zmíněný den přišlo podívat více než čtyřicet návštěvníků, po dlouhé době převážně z Peruce. V úvodu zazpívalo kvarteto lounského pěveckého sboru Kvítek československou státní hymnu. Poté jsem přivítal přítomné, několika slovy objasnil, co mne vedlo k uspořádání výstavy a odkud jsem nashomáždil vystavené dokumenty a fotografie. Bratr farář Ivo Šimůnek zarecitoval báseň Fráni Šrámka Vojín, přítomné pozdravil místostarosta Peruce Jan Vnouček a po přípitku zahájení výstavy uzavřelo opět kvarteto dvěmi písněmi ze svého širokého repertoáru. Návštěvníci vernisáže byli pozváni do galerie k prohlídce.
popis    Výstava je představením mnohých dokumentů a fotografií ze sbírek soukromníků, archivů a muzeí, z nichž se většina váže právě na Perucko. Průběh výstavy je stavěn na zápisu pana faráře Krofty v kronice perucké farnosti. Oproti jiným dokumentům toto s největší pravděpodobností nikdy nebylo zveřejněno. A pan farář jde, zejména při určení osob, do podrobností. Mnoho fotografií je z archivu pana Jana Mareše, část o Radonicích připravil pan Jiří Ditrich. Na ukázce dokumentů je také připomenut tragický osud peruckých židovských rodin, které, oproti jiným, nemají na Perucku žádný pomníček ani připomínku. K podobnějšímu studiu jsou zde kopie Vlastivědného sborníku okresu Lounského z let 1946 - 1949. Na posledním panelu jsou fotografie všech pomníků a pamětních desek na Perucku, věnované obětem. Je moc dobré, že současné vedení městysu Peruc k 70. výročí osvobození nechalo všechna tato místa upravit a opravit, naši předci a jejich památka si to jistě zaslouží. (Jen já vše fotil před opravami.)
   Výstava bude přístupné o víkendy a svátky, dle možností i ve všední dny, od 10 do 17 hodin až do 6. července 2015. Ke studiu a pro školy je možné sjednat návštěvy i mimo otevírací dobu.

FOTO z vernisáže (Petra Fleková a mPb)

 

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv