iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Cestou za sny - Ze Středohoří pod Everest
Galerie u Plazíka Peruc
květen - 4. červenec
Výstava fotografií Blanky Beckertové z nižší i vyšší nadmořské výšky.
Přístupno po celý týden na zazvonění, o víkendy a svátky bude otevřeno od 10 do 17 hodin.

PLAKÁTEK

Kultura je dočasně z rozhodnutí vlády zakázána.  

Kino z důvodů vládního zákazu nepromítá
do odvolání
Peruc kino

Za Dubem
Peruc
Z důvodu vládního zákazu dočasně uzavřeno.

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona ukončena.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Sezona ukončena.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Sezona ukončena.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Školy arrow Hebrejština a underground
Hebrejština a underground
Napsal Plazík st.   
Neděle, 01 prosinec 2013

     Nejen o víkendech, ale i v týdnu se konají zajímavé a poučné akce. Předposlední listopadový týden jsem se něco málo dozvěděl a nápisech na židovských náhrobcích a poslední pátek v tomto měsíci nám kamarád Čuňas promítal undergoundové filmy ze 60. až 80. let.

 

popis    Již mnoho let spolupracujeme s Židovskou obcí Teplice na obově starého židovského hřbitova u Hřivčic. Jako pracovníci partnerských organizací jsme byli pozváni na seminář o náhrobcích na hřbitovech. Nakonec jsem jel z Peruce sám, ale v místě školení v sídle Židovské obce v Praze v Maiselově ulici jsem se setkal s peruckým spolužákem Ivem, pracovníkem z Terezínského památníku Pavlem Strakou a zástupcem ŽO z Teplic Michaelem Lichtensteinem. 
V krásné síni nás uvítal rabín Karol Efraim Sidon a poté jsme se dozvídali mnohé o židovských náhrobcích, nápisech a epigrafice na nich. Vše jsme slyšeli od odborníků na slovo vzatých, Ivy Steinové a Daniela Polakoviče. Některé drobnosti jsme znali, nebo tušili, ale přečíst hebrejské písmo neuměl téměř nikdo z nás. Je samozřejmé, že jsme za pár hodin tuto znalost získat nemohli, ale již víme něco alespoň o systemu psaní čísel a datumů. Není to jednoduché. Po dobrém obědě jsme přejeli na Nový židovský hřbitov na Žižkově, kde nám vše názorně na náhrobcích ukázala doktorka Steinová. Moc poučný den v Praze.
FOTO z Prahy

popisNásledující pátek to bylo úplně o něčem jiném, ale také moc zajímavém. Galerie Benedikta Rejta v Lounech připravila při příležitosti výstavy Michala Matzenauera pořad Samizdat, který uváděl známý disident z Teplic Franta Čuňas Stárek. Ten přivezl mnoho undergroundových filmů, z nichž nám promítl dost ukázek a zejména ke všem něco zajímavého řekl. Sám byl u natáčení mnohých, některé točil sám. Viděli jsme historické záznamy rokenrolových kapel z počátku 60. let i skutečně undergroundových kapel (PPU, DG307,...) z let 70. až 80. Některé jsme znali, ale jiné byli i pro nás novinkou. Třeba jako film o Plasticích uruquayského studenta FAMU z roku 69, dnes významného režiséra a profesora, který se v Česku objevil teprve před pár lety. Mnohé jsme nestihli, Čuňas měl materiály alespoň na 4 hodiny. I tak jsme se toho dozvěděli dost. A já nakonec s Frantou zavzpomínal na prvou polovinu 60.let v Teplicích, když jsem se tam učil a on chodil na základku.

FOTO z galerie

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv