iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Cestou za sny - Ze Středohoří pod Everest
Galerie u Plazíka Peruc
květen - 4. červenec
Výstava fotografií Blanky Beckertové z nižší i vyšší nadmořské výšky.
Přístupno po celý týden na zazvonění, o víkendy a svátky bude otevřeno od 10 do 17 hodin.

PLAKÁTEK

Kultura je dočasně z rozhodnutí vlády zakázána.  

Kino z důvodů vládního zákazu nepromítá
do odvolání
Peruc kino

Za Dubem
Peruc
Z důvodu vládního zákazu dočasně uzavřeno.

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona ukončena.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Sezona ukončena.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Sezona ukončena.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana
Historie GuP 2010
Napsal Plazík st.   
Středa, 04 leden 2012
Petra Kučerová - moje best of

PETUL - Petra Kučerová, fotografka a trafikantka z Chomutova, jejíž nádherné fotografie jsem objevil na Rajčeti, se intenzivněji věnuje focení až s nástupem digitálního fotoaparátu v roce 2004. Prvým byl Kodak Easy Share DX 7590 a v současné době fotí na digitální zrcadlovku Canon 450D s několika objektivy. Upřednostňuje fotografování detailů, makrofotografie a odrazů ve vodních hladinách. Reportáž z vydařené vernisáže si můžete přečíst ZDE.

Active Image
Jan Zerzán - Balkán válečný.

Nafocené fotografie pocházejí z roku 1992, z jedné z prvních cest s humanitární pomoci, které organizovala nadace Lidových Novin, předchůdce společnosti Člověk v tísni.

popis

Autor o jejich vzniku píše:
Do válkou zdevastované části bývalé Jugoslávie jsme jeli s dvěmi speciálními nákladními auty LIAZ (jednalo se o doprovodné vozidla pro pouštní závod rally faraonů), které nám zapůjčila Vysoká škola technická v Liberci. Vzhledem k výbavě těchto vozidel, jsme si mohli dovolit projet i místy, která by byla pro běžné nákladní vozy nesjízdná. Pro vysvětlenou nutno říci, že většina původních cest a hlavně mostů byla válkou zničena a nepoužitelná. Některé vodní toky jsme překonávali pomocí pontonových člunů (slovenští ženisté v misi UNPROFOR). Cesta vedla magistrálou podél jadranského pobřeží až řece Neretvě. Podél ní přes Jablanicu do Mostaru a města Zenica, kde jsme vyložili část nákladu v místním zdravotním zařízení a dále až do města Maglaj, které leželo přímo na frontové linii. Zde jsme v místní nemocnici vyložili druhou část nákladu. Námi dovezený náklad obsahoval obvazový materiál a dezinfekční prostředky a z potravin například mouku, sušené vejce a masové konzervy.
Vzhledem k zážitkům z cesty tam, kdy jsme se při převozu přes jezero málem s lodí potopili a v dalším úseku cestu lemovaly vraky vozidel, kterým se nepodařilo projet a nám 20 m před vozidlem vybuchl minometný granát, jsme se rozhodli pro jinou zpáteční cestu. Od vojenských řidičů jsme se dozvěděli o jisté možnosti projet horami. Spoléhajíc na výbavu našich vozidel, jsme se touto cestou vydali. Bylo pozdní jaro a v části hor byl ještě sníh. V noci byly cesty zmrzlé, ale přes den stékaly po příkrých cestách až metrové vrstvy řídkého bláta. Byla místa, kde i přes zapnutý náhon na všechna kola a zapnutou uzávěrku jsme se v duchu modlili, abychom projeli.
V místech, kde se naše cesta přibližovala k frontové linii, jsme i velmi často projížděli kontrolními vojenskými stanovišti. Občas se nám stalo že nás opilí vojáci zdravili stejným způsobem, který používali němečtí vojáci za 2.sv. války. Jindy, po projetí opuštěného stanoviště, jsme byli obvinění, že jsme ujeli a nechali nám kontrolně za odměnu vyložit a naložit zpět několik palet balíků mouky a to pod namířenými hlavněmi samopalů.
V průběhů cesty jsme několikrát projížděli místy, kde prošla fronta. Při pohledu na to, co za sebou zanechala, si člověk začal uvědomovat tu hrůzu, čeho je ještě člověk schopen v 20. století, v Evropě a tak blízko od našich hranic. O co horší byly pocity při průjezdu srbskou vesnicí, v hlubokém chorvatském vnitrozemí, kde nikdy fronta neprošla. Tato vesnice byla vyrabovaná, vypálená, rozstřílená a to i včetně prasečích chlívků.
Při cestě zpět, z prázdnými auty jsme naložili několik pozůstatku tohoto ničení, jako dělové nábojnice, prostřílený ohořelý vrak osobního auta. Z těchto artefaktů byla uspořádána po návratu v Praze výstava a sbírka. Výtěžek byl použit na další financování humanitární činnosti pro válkou postižené oblasti.

Na reportáž a fotografie z vernisáže se můžete podívat ZDE.

Pavel R. Vejrážka - koláže.

Výstava koláží známého lounského aktikvariáře a výtvarníka, majitele černčické Galerie Emila Juliše byla zahájena 1. května 2010 v 15 hodin. Autor i galerie přivítala návštěvníky vernisáže, na jejíž atmosféru se můžete podívat
ZDE . Zájemci o výtvarné umění, peručtí občané i návštěvníci Peruce mohli shlédnout zajímavá díla P. R. Vejrážky do 27. června 2010.


popis

Nina Horová, Zdeněk Andrle - SCOTLAND

Galerie u Plazíka na Peruci zahájila svoji čtvrtou sezonu výstavou SCOTLAND v sobotu 13. března 2010. Své fotografie zde představili Nina Horová, ekonomka a fotografka z Kladna a Zdeněk Andrle, lihovarník, grafik a fotograf ze Zvoleněvsi.
Snímky ze země, která leží v severní třetině ostrova Velká Británie a na přilehlých ostrovech, představily krásy krajiny, v jejímž drsném a nemilosrdném klimatu je obrovským štěstím rozhlédnout se po okolí.
A právě s těmito cennými momenty se s návštěvníky na 11. výstavě v Galerii u Plazíka Nina a Zdeněk podělíli. Vernisáž výstavy se uskutečnila v sobotu 13. března 2010 ve 14 hodin a
ZDE
se můžete podívat na reportáž z jejího průběhu. Výstava byla přístupná 25. dubna.Bylo a bude:
V Galerii u Plazíka se v roce 2009 jste mohli shlédnout historické vojenské fotografie z Mobilizace v roce 1938, své díla zde představila mladá lounská sklářka, výtvarnice a fotografka Martina Doležalová. O prázdniny si prohlédlo mnoho turistů staré pohlednice Peruce a okolí se sbírky Miroslava Aulického a závěr sezony patřil lounskému fotografovi Petru Srkalovi a jeho portrétům a aktům.
Opět se již připravují výstavy na rok 2010. Přestože dva ze zájemců v říjnu svoji účast zrušili, jsou opět připraveny čtyři výstavy. Již podruhé se zde představí lounská fotografka Nina Horová s přítelem, oba představí své fotografie ze Skotska. Exkluzivní určitě bude výstava lounského archiváře, výtvarníka a fotografa Pavla Vejražky s jeho kolážemi. V létě se přeneseme na Balkán v době jugoslávské krize v 90.letech díky objektivu Jana Zerzána, přímého účastníka cest s humanitární pomocí. Závěr roku 2010 bude patřit fotografce Petře Kučerové z Chomutova, kterou jsem objevil na Rajčeti, kde mi velmi oslovily její úžasné fotografie.

Historie 2007

Historie 2008

Historie 2009

Zpět na Historie galerie. 
Zpět na Hlavní stránku galerie.
Zpět na Perucké stránky 
 
 

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv