iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Cestou za sny - Ze Středohoří pod Everest
Galerie u Plazíka Peruc
květen - 4. červenec
Výstava fotografií Blanky Beckertové z nižší i vyšší nadmořské výšky.
Přístupno po celý týden na zazvonění, o víkendy a svátky bude otevřeno od 10 do 17 hodin.

PLAKÁTEK

Kultura je dočasně z rozhodnutí vlády zakázána.  

Kino z důvodů vládního zákazu nepromítá
do odvolání
Peruc kino

Za Dubem
Peruc
Z důvodu vládního zákazu dočasně uzavřeno.

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona ukončena.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Sezona ukončena.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Sezona ukončena.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Volby arrow Lounská hudební scéna X.
Lounská hudební scéna X.
Napsal Plazík st.   
Neděle, 13 únor 2011

   Tak jsme s Petrou prošli její seznam lounských kapel a v další části se podíváme na historii tradičních přehlídek místní hudební scény Kotel a Antikotel. Jak to bylo s Kotli a prvými Antikotli si můžete přečíst dnes. Já ještě přidal své dobové reportáže a fotoalba ke zmíněným akcím.

 

5. Přehlídka lounských hudebních skupin Antikotel

 

Celá tato kapitola popisuje průběh všech ročníků festivalu Antikotel, který pořádají lounští muzikanti letos už osmým rokem. Nejdříve je nezbytné popsat ve zkratce festival Kotel, který zapříčinil vznik Antikotle a poté je rozepsán program a průběh každého roku této přehlídky.


5. 1. Kotel

Tato kapitola byla napsána s přispěním informací z rozhovoru s Miroslavem Blažkem.

Kotel 2002 Festival Kotel začali přádat v Lounech dva muzikanti, Vlastimil Roflík a Martin Kučera. Vlastimil Roflík hrával v kapele Starci, která se časem změnila na kapelu Pročne a s Martinem Kučerou u Plutopes byli spíše soupeři na hudebním poli tohoto regionu. Přesto začali společně pracovat v roce 1995 na projektu Kotel – přehlídka lounských hudebních kapel, který se uskutečňoval každý rok v polovině května v prostorách Stromovky v Lounech. Myšlenka takové přehlídky byla dobrá a i její provedení se jim první ročníky dařilo. V té době založili také skupinu Tři sestry revival a časem se z Kotle začal stávat koncert Tří sester, hostů a pár lounských kapel. Kotel měl deset ročníků a v roce 2004 jej úplně ze scény vytlačil Antikotel.

Dnes pořádají Tři sestry revival každý rok narozeninový koncert v listopadu, na který si mohou pozvat hosty, jaké chtějí a mohou pro návštěvníky vytvořit opravdu dobrou show.


Kotel 2002 na Peruckých stránkách


Kotel 2003 na Peruckých stránkách

 

 5. 2. Antikotel 2003

Celá tato kapitola byla napsána s přispěním informací z rozhovoru s Karlem Ploranským.

V polovině devadesátých let dvacátého století začala v Lounech ve Stromovce fungovat každoroční přehlídka regionálních kapel Kotel. Konání tohoto jednodenního festivalu byla důležitou součástí vzniku festivalu Antikotel, který byl podle Kotle i pojmenován. Tato recese ze strany lounských muzikantů začala jako malá akce, která nakonec docílila toho, že se Kotel stal prodělečným. Lounské skupiny nechtěli přistoupit na podmínky, které jim byly nabízeny:

1. Pořadatelé festivalu požadovali za vstup 150 korun, a přesto zdejší skupiny nedostávaly honoráře.

2. Každá skupina měla na výstup pouze 20 minut, protože bylo zváno 20 kapel.

3. Pořadí kapel se losovalo, ale večer hrály skupiny známé jako „hvězdy přehlídky“.

Nevýpar kovatjezd, Darwin´s Underground a  další tři kapely odmítly na Kotli vystoupit a tito hudebníci přišli s nápadem pořádat ve stejný den koncert v hospodě Sklípek. Toto místo bylo vybráno pro svou velkou oblibu u místních. Ve stejné budově měly některé kapely zkušebnu a místní výčepní Esterka byl ke kapelám velmi přátelský a každý koncert vítal jako příjemné zpestření provozu tohoto podniku.

Největším „naschválem“, který tento koncert přichystal, bylo vstupné, oproti penězům vyžadovaných u vstupu na Kotel směšně malé, pouhých 20 korun. Do Sklípku přišlo neuvěřitelných 200 lidí, podnik byl úplně plný a i přes malé vstupné si každá kapela odnesla honorář. Tento koncert sebou nesl i řadu problémů, kvůli úmyslné sabotáži jiné akce, ale lounské hudebníky to neodradilo udělat příští rok závěrečnou tečku za budoucností Kotle.


5. 3. Antikotel 2004: 8. 5. 2004

Celá tato kapitola byla napsána s přispěním informací z rozhovoru s bratry Janem a Miroslavem Stehlíkem a s Karlem Ploranským.

Stejné otázky, které si ohledně Kotle kladly některé skupiny z Loun v roce 2003, si začali v roce 2004 klást všechny místní kapely. Ke vstupnému a k času hraní přibyla ještě otázka, proč se Kotel 04 bude pořádat v Dobroměřicích a nikoli v Lounech, jak tomu bylo všechny předchozí roky. Toho ale vynalézaví muzikanti rychle využili a zamluvili si na stejný den sál Stromovky, aby v něm pořádali vlastní festival. Během zařizování všech potřebných záležitostí a domlouvání kapel, volal Jan Stehlík (hudebník z Joe Purple, který stál na straně Antikotle) pořadateli Kotle Martinovi Kučerovi (Tři sestry revival), aby ho informoval, že se Kotle v tomto roce nezúčastní ani Joe Purple a pravděpodobně ani Humus Debilitae, Nevýpar krovatjezd a Crucified Queen, protože budou hrát na Antikotli a jsou společně pořadateli tohoto festivalu.

Tento rok pořádali lounští hudebníci festival Antikotel už viditelně a otevřeně natruc Kotli a celý projekt podpořila skutečnost, že mnoho návštěvníků Kotle šla do Dobroměřic kolem Stromovky. I toto využili pořadatelé Antikotle a do vrat dali ceduli ANTIKOTEL, OPRAVDOVÁ PŘEHLÍDKA LOUNSKÝCH KAPEL a u toho byly uvedeny kapely, které tam budou hrát. Jan Stehlík uvedl že: “lidé, kteří šli kolem Stromovky si říkali, že tyhle kapely chtějí vidět a jak to, že nebudou na Kotli, tak zašli na Stromovku a už tam zůstali“.

Hlavním pořadatelem byl určen Pavel Suk a společně se skupinou Joe Purple vybíral kapely, které na festivalu zahrají i jejich pořadí. Tento způsob organizace festivalu Antikotel trvá dodnes. Jan Stehlík popsal způsob plánování harmonogramu: „Na zkušebně si rozložíme na stole papírky s názvy kapel a skládáme je celý den jako pexeso, dokud z toho není program“.

Antikotel 2004 Tento den hrálo na Antikotli devět kapel, mezi nimiž vystupovaly pořadatelské kapely Joe Purple, Humus Debilitae, Nevýpar kovatjezd a Crucifed Queen a přišlo 200 návštěvníků. Jako snesitelné vstupné bylo určeno 39 korun a tak to zůstalo i v dalších ročnících, které byly od roku 2005 dvoudenní a kde se platilo 39,- za každý den.

Tento rok byl uspořádán 10. a poslední ročník Kotle, který byl zruinován skupinkou lounských muzikantů, kteří prosadili lounskou přehlídku podle vlastních pravidel. To znamenalo velký krok do dalšího vývoje lounské hudební scény, protože na Antikotli se každý rok prezentují všechny hrající kapely s lounskými hudebníky. Zde se mohou poprvé před lounským publikem předvést i kapely nové a svým vystupováním na více ročnících mohou prezentovat svůj vývoj a pokrok, který za rok udělají. Antikotel se stal největší hudební i společenskou akcí v Lounech. Každoročně zde vystupují i spřízněné skupiny z jiných měst a přátelská atmosféra festivalu doprovází návštěvníky ještě celý rok poté.

Kotel a Antikotel 2004 na Peruckých stránkách

Pokračování příště (Antikotel 2005).

Předchozí články

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv