iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Cestou za sny - Ze Středohoří pod Everest
Galerie u Plazíka Peruc
květen - 4. červenec
Výstava fotografií Blanky Beckertové z nižší i vyšší nadmořské výšky.
Přístupno po celý týden na zazvonění, o víkendy a svátky bude otevřeno od 10 do 17 hodin.

PLAKÁTEK

Kultura je dočasně z rozhodnutí vlády zakázána.  

Kino z důvodů vládního zákazu nepromítá
do odvolání
Peruc kino

Za Dubem
Peruc
Z důvodu vládního zákazu dočasně uzavřeno.

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona ukončena.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Sezona ukončena.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Sezona ukončena.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Galerie u Kozorožce arrow Vzhledný pastel u Kozorožce
Vzhledný pastel u Kozorožce
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 17 prosinec 2009

14.5.2007

Tradičně v neděli odpoledne se konají v galerii U kozorožce paní Kopicové na Peruci vernisáže připravených výstav. Nejinak to bylo o uplynulou neděli, kdy zde byla zahájena výstava obrazů Vojtěcha Jírovce.

.     Na nově upraveném dvorečku galerie se sešlo asi 50 hostů z Peruce i jiných míst. Úvod obstaraly malé flétnistky z peruckého Království hudby a písniček. Poté již o vystavených obrazech a o jejich autorovi pohovořil pan Josef Kopic. Slova paní Hermíny Viery Kopicové výstavu oficiálně otevřely. Všichni přítomní si prohlédly suché pastely, na kterých je mimo staveb a krajiny ve Středomoří několik pohledů na krásné kouty Čech a což bylo pro místní občany milé i na různé zákoutí a ulice Peruce. . Realismus, barevné ladění a vybraným pohledem přirozeně zarámované celky se většině přítomných líbily a na mnohých se objevily i jména budoucích kupců.
Výstava bude otevřena do 25. června od středy do neděle vždy od 10 do 18 hodin.


. Mgr. Vojtěch Jirovec
se narodil v roce 1978 v Praze. Již od útlého věku byl jeho život formován dvěma aktivitami, jimž trávil volný čas. Za prvé se jednalo o sport v jeho mnoha podobách, a ve druhém případě šlo o výtvarnou tvorbu provozovanou v širokém spektru různých médií. Vojtěch byl během dětství a mládí v rámci obou svých volnočasových aktivit běžně skupinově organizován, a tak svůj čas dělil mezi pravidelné hodiny v tehdejší Lidové škole umění v Praze 7 a mezi neméně pravidelné tréninky několika pražských sportovních klubů.
Během studia grafiky na střední umělecké škole se jeho zaměření na výtvarné umění pochopitelně zintenzivnilo, což také rozhodlo o tom, který z jeho do té doby vyrovnaných zájmů se v budoucnu stane tím o něco důležitějším. Na tomto místě je vhodné se zmínit o malbě pastelů, které se nepřetržitě věnuje jako čistě osobní aktivitě již od roku 1995, kdy právě navštěvoval zmíněnou střední školu. Světu výtvarného umění a hlavně výtvarné tvorby pak zůstal Vojtěch Jirovec věrný i nadále, což vyvrcholilo jeho úspěšným dokončením studia na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze v oboru výtvarná výchova.
Na výstavě U Kozorožce v Peruci představuje malířskou část své práce. Jak je uvedeno výše, z malířských technik si oblíbil zejména pastel, což se odráží i na této prezentaci. Výstava představuje práce vzniklé v období posledních zhruba deseti let, přičemž největší prostor dostaly ty aktuálnější, které jsou jeden až dva roky staré.
Z námětů si autor volí zejména krajinu, často krajinu městskou.Ve výběru témat se odráží jeho láska k přírodě a k přirozenému životnímu prostředí. Zároveň jej velice zajímá také architektura ve svých rozmanitých podobách, což vysvětluje městské a jim podobné scenérie, jež se právě na jeho obrazech často objevují. Většina námětů jeho obrazů je ale propojena ještě dalším prvkem a tím je prostor. Prostor jako takový, ale hlavně možnost uchopení tohoto fenoménu výtvarně - hlavně malířsky - je pro autora téměř celoživotní vášní, zdrojem inspirace a velmi významným tématem.
Přesto, že prostor je všude kolem nás a dokonce i v nás, Vojtěch Jirovec se ve své práci drží, zjednodušeně řečeno, v podstatě klasického pojetí krajinomalby. To je s největší pravděpodobností způsobeno tím, že autor je fascinován zejména vizuální působivostí prostoru, tedy tím, jak prostor chápeme skrze to, co z něho nebo v něm vidíme. Tato "klasická forma" jeho malby asi kromě toho souvisí se zmíněnou láskou autora k přírodě i "dobré" architektuře. Jinými slovy autor obdivuje a je fascinován krásou, vznešeností i specifickým nábojem některých prostředí, krajin, prostorů nebo míst. A o tomto svém okouzlení vypráví svými obrazy.
Vedle jiných míst na něho takto silně a inspirativně zapůsobila i obec Peruc se svým okolím, což by měla dokázat právě otevřená výstava.

Vernisáž ve fotografii.


 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv