iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Zimní přestávka
10. 2019 - 2. 2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Galerie se uložila k zimnímu spánku. Nová sezona bude zahájena v březnu 2020. Těšíme se.

Tajný život mazlíčků 2
16. 11. 2019 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný / Komedie / Rodinný. Teriér Max se horko těžko vyrovnal se skutečností, že není jediným oblíbencem své paničky Katie, a už jsou na obzoru další nečekané změny. Film.USA. Délka filmu 86 min.
Přístupný film.
Vstupné 50.- Kč
 

Avengers: Endgame
23. 11. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy. Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé super-hrdiny k tomu, aby sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder. Film USA. Délka filmu 182 min.
Nevhodný do 12 let
.
Vstupné 70.- Kč
 

Willy a kouzelná planeta
30. 11. 2019  hod.
Peruc kino
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi. Malý Willy cestuje s rodiči vesmírem. Po nehodě vesmírné lodi se sám v záchranné kapsli dostává na neznámou divokou planetu. Naštěstí má s sebou důležitého parťáka – robota Bucka. Film Francie. Délka filmu 90 min.
Přístupný film.
Vstupné 50.- Kč
  

Rozsvícení vánočního stromku
1.12.2019 v 17 hod.
Radonice n. O.
ZSBJ a Klub žen zvou na tradiční Rozsvícení vánočního stromku.
PLAKÁTEK 

Rozsvícení vánočního stromku
s HANOU KŘÍŽKOVOU
1.12.2019 v 17 hod.
Peruc, nám. E. Filly
Vystoupení žáků ZŠ Peruc pod vedením Mgr. Moniky Gajdošové a adventní trhy. Výstava a prodej výrobků ZŠ a MŠ Peruc a občanů Peruce.
Teplé nápoje zajištěny.
PLAKÁTEK   

Adventní setkání
14.12.2019 ve 14 hod.
Radonice n. O.
chrám Povýšení
svatého kříže

ZSBJ zve na Adventní setkání. Vystoupí sbor Senior Melody TV MKL. V bývalé škole následuje jarmark.
PLAKÁTEK  

Vánoční Německo
15.12.2019 v 6:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd na zámek Moritzburg a Drážďan. Přihlášky u paní Drobné. 
PLAKÁTEK 

Muzikál Tarzan
27.3.2020 v 15:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. Přihlášky u paní Drobné.
PLAKÁTEK  

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Návštěvní sezona skončila.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

6. - 9. 2019
Za Dubem
Peruc

Program do konce roku v perucké usedlosti v přiloženém letáku.
PLAKÁTEK 
 

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Návštěvní sezona skončila.

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow Na Peruci do Lázní
Na Peruci do Lázní
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 22 říjen 2009
25.10.2004

Letos byl krásný teplý podzim, toulal jsem se Perucí a jejím okolím. Začátkem podzimu (ještě v září) jsem se prošel do Lázní. Nebo také do Macova dolu, jak se říká údolí mezi Perucí a Stradonicemi.

    Doplňuji touto vycházkou s Olympusem pohled na krásné kouty peruckého lesa, a tak po

Vyhlídce a Dýbři musí následovat právě toto romantické zákoutí . Skutečně zde kdysi byly klimatické a železité lázně a před nimi jistě i sídlo loupežníka Mace. Znáte perucké pověsti? Nebo ne? Tak se na ně v zimě podíváme a co znám z vyprávění předků vám za dlouhých večerů na těchto stránkách převyprávím.
Ale teď vyražme od bývalého cukrovaru pod Tejralku (pelaz06) a ke Mlejňáku (pelaz08). Tento kdysi nádherný rybník je již dva roky vypuštěn a zarůstá. Jen cedulka chovný rybník zůstala. Ale dále, kolem bývalého mlýna na křižovatku u potoka a podél něho do údolí. Koryto Dýbeřského potoka (pelaz14-16) je zaryto v pískovcovém žlabu a místy se do něho vlévají červeně zbarvené praménky s léčivou železitou vodou (pelaz18,25,26) . Ta také naplňuje studánku, která byla nedávno opravena (pelaz22-24) . Musíme přejít hrůznou jizvu plynovodu která zničila dno bývalého jezera a po jeho sypané hrázi (pelaz30)  ke kamenné podkově (pelaz34-37) . Tu letos osvobodili z křovin Vláďa Matějček s Pepou Štekrtem. Díky kamarádi. Dále bývala Čertova lávka (obnoví ji někdo?) a nad Stradonicemi Havírna. O té nám napsal pan Jaromír Tlustý, tak vás hned v dalším článku seznámí s její historií.
Dnes nemám čas hledat zbytky bývalého lázeňského hostince. Jako děti jsme lezli do jeho sklepení, ale pro nás to byla loupežnická hospoda. A tak se vydávám po plynové dálnici (pelaz39.40) zpět ke křižovatce u potoka. Co zajímavých rostlin je kolem, jen ty zbytky po těžbě dřeva a vysekané stráně smutně hovoří o současných hospodářích. Olámané větve jsou i vlevo v Kaňonu (pelaz43). Prý tam chtějí zavážet bahno ze dna Mlejňáku. Kam asi odteče při prvé průtrži mračen? Po druhém břehu vypuštěného rybníka a pracně po zbytcích lávky nad stavědlem (pelaz45) (zde jezdily naše ženy na vycházky s kočárky), další lávka již není, tak hop přes potok a jsme u koupaliště. Za silnicí jsou další rybníky, Majlanty (pelaz52) (také zde býval mlýn, ale v 19.století je používal cukrovar). Ty jsou opět napuštěny a pod hladinou je živo. Zpět do vesnice vzhůru kolem pískovců a Páchovic zahradnictví, Karhancem (pelaz57,58)(co jsme se zde v zimě najezdili na starých pekáčích z lomu) do Boženiny ulice.
Přes všechny rány, které člověk našemu lesu uštědřil, to byla krásná vycházka. Jistě si ji také někdy projdete. Já jsem již nafotil i ten pravý, barevný podzim, tak mi dejte chvilku času a bude zde.

 

 

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu