iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Zimní přestávka
10. 2019 - 2. 2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Galerie se uložila k zimnímu spánku. Nová sezona bude zahájena v březnu 2020. Těšíme se.

Tajný život mazlíčků 2
16. 11. 2019 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný / Komedie / Rodinný. Teriér Max se horko těžko vyrovnal se skutečností, že není jediným oblíbencem své paničky Katie, a už jsou na obzoru další nečekané změny. Film.USA. Délka filmu 86 min.
Přístupný film.
Vstupné 50.- Kč
 

Avengers: Endgame
23. 11. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy. Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé super-hrdiny k tomu, aby sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder. Film USA. Délka filmu 182 min.
Nevhodný do 12 let
.
Vstupné 70.- Kč
 

Willy a kouzelná planeta
30. 11. 2019  hod.
Peruc kino
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi. Malý Willy cestuje s rodiči vesmírem. Po nehodě vesmírné lodi se sám v záchranné kapsli dostává na neznámou divokou planetu. Naštěstí má s sebou důležitého parťáka – robota Bucka. Film Francie. Délka filmu 90 min.
Přístupný film.
Vstupné 50.- Kč
  

Rozsvícení vánočního stromku
1.12.2019 v 17 hod.
Radonice n. O.
ZSBJ a Klub žen zvou na tradiční Rozsvícení vánočního stromku.
PLAKÁTEK 

Rozsvícení vánočního stromku
s HANOU KŘÍŽKOVOU
1.12.2019 v 17 hod.
Peruc, nám. E. Filly
Vystoupení žáků ZŠ Peruc pod vedením Mgr. Moniky Gajdošové a adventní trhy. Výstava a prodej výrobků ZŠ a MŠ Peruc a občanů Peruce.
Teplé nápoje zajištěny.
PLAKÁTEK   

Adventní setkání
14.12.2019 ve 14 hod.
Radonice n. O.
chrám Povýšení
svatého kříže

ZSBJ zve na Adventní setkání. Vystoupí sbor Senior Melody TV MKL. V bývalé škole následuje jarmark.
PLAKÁTEK  

Vánoční Německo
15.12.2019 v 6:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd na zámek Moritzburg a Drážďan. Přihlášky u paní Drobné. 
PLAKÁTEK 

Muzikál Tarzan
27.3.2020 v 15:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. Přihlášky u paní Drobné.
PLAKÁTEK  

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Návštěvní sezona skončila.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

6. - 9. 2019
Za Dubem
Peruc

Program do konce roku v perucké usedlosti v přiloženém letáku.
PLAKÁTEK 
 

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Návštěvní sezona skončila.

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow K prameni na Dýbeř
K prameni na Dýbeř
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 22 říjen 2009
24.9.2004

Ano, k prameni kdysi tak výborné pitné vody, kterou peručáci pijí již 80 let, jsem se vydal na malou procházku prvý zářijový víkend.Počasí bylo nádherné a tak jsem po roce prošel dolů pod Jarešákem kolem Potužilovic statku na kraj lesa.

     Dýbeř je malou osadou v údolí mezi Perucí a Hřivčicemi, ke kterým přísluší. Je zde vodárna, několik domků a nad jižní strání bývalý statek. Od rybníků u bývalého peruckého cukrovaru sem kdysi vedla Dlouhá louka, na které před více než 50 lety hráli peručtí fotbalisté svá utkání.Dnes je údolí od Majlantů až k Dýbři téměř neprůchodné.
Pojďte se mnou, nohy vás bolet nebudou.
Nad bývalou zahradou pana Páchy je rozcestí pěti cest a já se vydal po té, po které kdysi jezdil na svém motocyklu vodák Štekrt obsluhovat čerpací stanici. Dnes by se mu po ni jezdilo mnohem hůře, ale hlavně by se divil, kolik stromů ustoupilo velkým pasekám. Jen modřín sem tam zůstal.Přišel jsem k mostu přes Dýbeřský potok, zvanému U obrázku. Obrázek ani původní most zde však již nejsou. Přesto je možné přejít přes lávku. Vede tudy totiž turistická červená z Loun na Peruc. A té jsem musel využít i k další cestě. Ta původní, po bývalé Dlouhé louce je zarostlá kopřivami a dalším nevlídným býlím a navíc i dosti mokrá (a to již dlouho nepršelo). Vyšel jsem tudíž vzhůru k bývalé hájovně a po přístupové cestě od Slavětína se vrátil zpět do údolí.
Došel jsem k čerpací stanici s trafostanicí, vpravo od níž je malý rybníček. Ale ten není téměř vidět. A jaké to bylo malebné místo. Barevné kachny, které zde bývaly by nebylo pro křoví ani vidět. U vtokové strany je přívod od pramenů vodárny. Bývala zde sklenička, připravená k osvěžení poutníků. Dnes by se v tomto místě nenapil ani žíznivý. Jediné upravené prostranství je před vchodem do chodby s prameny vodovodu. Kdysi jsme sem chodili se školou na exkurze. Dnes by to jistě hygienici nepovolili, navíc ani voda již není tak dobrá. Když k nám jezdila teta z Jirkova, nechtěla nic jiného pít, než čistou vodu z kohoutku. Nejdříve ji zničilo zemědělské hnojení a nyní ještě silnější znečisťování přímo vodaři. Často teče jen roztok chlóru.
Kolem statku malíře Korvína jsem se vrátil k čerpačce a vydal vpravo, kolem jediného trvale obydleného domu rodiny Koutníků. Minul jsem bývalou hospodu Katiperk (tak malá osada s několika domy a byla zde hospoda!) a mířil k Hřivčicům.
Chtěl jsem odbočit vlevo, úvozovou cestou, ale dalo mi to práci ji najít, Opět je její začátek zarostlý a lopuchovým porostem vede nenápadná pěšina. Vzhůru po ni jsem vystoupal na Makala, oblíbené vycházkové místo starších peruckých občanů a maminek s kočárky. Lesní cesta je však rozšířena, čímž zmizely průchody mezi pískovcovými bloky. Navíc je vysypaná štěrkem. Snad ale časem zapadá listím a bude opět lesní cestou. Překvapilo mne, že jsou obnoveny alespoň dvě lavičky.
Z lesa jsem vyšel u Přítelovic vily a kolem kina se vrátil domů. Přes vše nehezké a zaniklou krásu lesa to byla velmi příjemná procházka.

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu