iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
..SPOLU...
Sonia Šulek Carraro a Ivan Šulek
30. 4. - 26. 6. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava kladenských fotografů Sonii Šulek Carraro a Ivana Šulka z cest tam a zase zpátky.
Vernisáž 30. 4. 2022 v 15 hodin.

PLAKÁTEK 

Libochovické divadelní léto
Libochovice, U Tří lip
13. 5. - 11. 6. 2022
Již 63. přehlídka ochotnických divadelních souborů vám nabízí 4 představení pro dospělé a 2 pro dětské diváky. Vše v plakátku. Určitě se zajeďte na některé podívat, ochotníci umí.
 
PLAKÁTEK     

Po stopách
Emila Holuba
Za Dubem Peruc
19. 5. 2022 - 17 hod.
Přednáška afrikanistky Marie Imbrové.
 
PLAKÁTEK 

Mimi a Líza
kino Peruc
neděle 22. 5. 2022
15.30 hod.

Animovaný. Nevidomá Mimi a Líza jsou nejlepší kamarádky. Vzájemně se učí velkorysosti, toleranci a otevřenosti k celému světu a jeho pestrosti. V novém příběhu nazvaném Zahrada přijíždí na dvůr jejich domu žlutý kontejner, který sousedé začnou brzy zaplňovat starými a rozbitými věcmi. Líza je zvědavá, co vyhodí Mimi. Film Slovensko / Česko. Délka filmu 68 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 Kč 

Ženy a život
kino Peruc
pátek 27. 5. 2022
19.00 hod.

Komedie / Romantický. Eliška je hodná holka. Možná až moc. Chybí jí ostré lokty a přebývá slepá víra. O to akčnější je ovšem její všeho schopná sestra Ilona. Obě slečny se společně vrhnou do budování rodinného podniku, fungujícího tak trochu “ode zdi ke zdi”, stejně jako Eliščin vztah se samolibým populárním sportovcem. Film Česko. Délka filmu 87 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč  

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK     

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow K prameni na Dýbeř
K prameni na Dýbeř
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 22 říjen 2009
24.9.2004

Ano, k prameni kdysi tak výborné pitné vody, kterou peručáci pijí již 80 let, jsem se vydal na malou procházku prvý zářijový víkend.Počasí bylo nádherné a tak jsem po roce prošel dolů pod Jarešákem kolem Potužilovic statku na kraj lesa.

     Dýbeř je malou osadou v údolí mezi Perucí a Hřivčicemi, ke kterým přísluší. Je zde vodárna, několik domků a nad jižní strání bývalý statek. Od rybníků u bývalého peruckého cukrovaru sem kdysi vedla Dlouhá louka, na které před více než 50 lety hráli peručtí fotbalisté svá utkání.Dnes je údolí od Majlantů až k Dýbři téměř neprůchodné.
Pojďte se mnou, nohy vás bolet nebudou.
Nad bývalou zahradou pana Páchy je rozcestí pěti cest a já se vydal po té, po které kdysi jezdil na svém motocyklu vodák Štekrt obsluhovat čerpací stanici. Dnes by se mu po ni jezdilo mnohem hůře, ale hlavně by se divil, kolik stromů ustoupilo velkým pasekám. Jen modřín sem tam zůstal.Přišel jsem k mostu přes Dýbeřský potok, zvanému U obrázku. Obrázek ani původní most zde však již nejsou. Přesto je možné přejít přes lávku. Vede tudy totiž turistická červená z Loun na Peruc. A té jsem musel využít i k další cestě. Ta původní, po bývalé Dlouhé louce je zarostlá kopřivami a dalším nevlídným býlím a navíc i dosti mokrá (a to již dlouho nepršelo). Vyšel jsem tudíž vzhůru k bývalé hájovně a po přístupové cestě od Slavětína se vrátil zpět do údolí.
Došel jsem k čerpací stanici s trafostanicí, vpravo od níž je malý rybníček. Ale ten není téměř vidět. A jaké to bylo malebné místo. Barevné kachny, které zde bývaly by nebylo pro křoví ani vidět. U vtokové strany je přívod od pramenů vodárny. Bývala zde sklenička, připravená k osvěžení poutníků. Dnes by se v tomto místě nenapil ani žíznivý. Jediné upravené prostranství je před vchodem do chodby s prameny vodovodu. Kdysi jsme sem chodili se školou na exkurze. Dnes by to jistě hygienici nepovolili, navíc ani voda již není tak dobrá. Když k nám jezdila teta z Jirkova, nechtěla nic jiného pít, než čistou vodu z kohoutku. Nejdříve ji zničilo zemědělské hnojení a nyní ještě silnější znečisťování přímo vodaři. Často teče jen roztok chlóru.
Kolem statku malíře Korvína jsem se vrátil k čerpačce a vydal vpravo, kolem jediného trvale obydleného domu rodiny Koutníků. Minul jsem bývalou hospodu Katiperk (tak malá osada s několika domy a byla zde hospoda!) a mířil k Hřivčicům.
Chtěl jsem odbočit vlevo, úvozovou cestou, ale dalo mi to práci ji najít, Opět je její začátek zarostlý a lopuchovým porostem vede nenápadná pěšina. Vzhůru po ni jsem vystoupal na Makala, oblíbené vycházkové místo starších peruckých občanů a maminek s kočárky. Lesní cesta je však rozšířena, čímž zmizely průchody mezi pískovcovými bloky. Navíc je vysypaná štěrkem. Snad ale časem zapadá listím a bude opět lesní cestou. Překvapilo mne, že jsou obnoveny alespoň dvě lavičky.
Z lesa jsem vyšel u Přítelovic vily a kolem kina se vrátil domů. Přes vše nehezké a zaniklou krásu lesa to byla velmi příjemná procházka.

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde