iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Dagmar Stříbrná, Václava Felixová
Život okolo nás
5. 7. 2019 - 25. 8. 2019
Galerie u Plazíka
Peruc
Dvě kamarádky - fotografky Dagmar (Dasha) Stříbrná ze Slaného a Václava (Vendy) Felixová z Kladna - se toulají světem, přírodou i mikrosvětem. Fauna bude hlavním tématem jejich společné výstavy.
Výstavu si můžete prohlédnout o víkendy a svátky až do 25. srpna 2019.
PLAKÁTEK

Cesty
Daniely Jandové
30. 6. 2019 - 25. 10. 2019
Galerie U kozorožce
Peruc

Výsatava obrazů brněnské výtvarnice Daniely Jandové, která získala výtvarné vzdělání ve Španělsku, kde v mládí žila. Na svých obrazech znázorňuje svéráznou technikou zamyšlené až snivé tváře dívek a žen, do nichž přenáší své vnitřní pocity a duševní rozpoložení..
Vernisáž je připravena na 16. hodinu v neděli 30.6.2019.
Výstavu můžete navštívit od 10 do 18 hod. v úterý až neděle do 30.8.2019 a o víkendy a svátky až do 25.10.2019.
PLAKÁTEK 
 

Václav Švankmajer 
Jdu s kosou na lov žirafy
7.4. 2019 - 31.7.2019
Galerie Emila Juliše
Černčice
Výstava obrazů a kreseb. 
PLAKÁTEK   

Jak vycvičit draka
20. 7. 2019 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný. Děj se odehrává na drsném Severu, který obývají ještě drsnější Vikingové a spolu s nimi i draci. Ti jsou jednoznačně nejdrsnější. Jediný, kdo není drsný ani trochu, je hlavní hrdina Škyťák. Film. USA. Délka filmu 94 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .- Kč

O české a smolnické krajině
Václav Cílek
Smolnice, statek č.4
20.7. 2019 v 16 hodin
Povídání známého geologa a spisovatele.
PLAKÁTEK
 

Skleněný pokoj
3. 8. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Drama.Na kopci nad Brnem vyrostl obdivuhodný dům. Středobodem domu je „Skleněný pokoj“. Stává se synonymem krásy, modernosti, stejně jako symbolem nadějí národa, budoucnosti. Film Česko/Slovensko. Délka filmu 104 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70 .- Kč

Pouťový víkend
Telce
3.8. - 4.8. 2019

Fotbal, volejbal, taneční zábava, koncert - to vše je pro vás připraveno v Telcích.
PLAKÁTEK
  program
PLAKÁTEK
zábava

Teroristka
17. 8. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Komedie / Drama. Hlavní hrdinkou černé komedie Teroristka je Marie, učitelka na penzi, která si řekne, že už si nechce připadat jako kráva. Když jí proti strůjci zla nepomůže starostka, sežene si zbraň. Film Česko . Délka filmu 95 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70 .- Kč
 

Kouzelný park
31. 8. 2019 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný / Dobrodružný / Komedie. Vymýšlet atrakce, jaké svět neviděl, je pro June a její maminku ta úplně nejlepší zábava. Vyčarovaly kouzelný park, v němž všechny ty fyzikální zákony popírající atrakce řídí mluvící zvířata. Film USA/Španělsko . Délka filmu 85 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .- Kč
 

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona 2019, pondělí zavřeno,
úterý - neděle 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin.
Nová prodejní výstava obrazů Antonína Kučaby.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

6. - 9. 2019
Za Dubem
Peruc

Otevírací doba v letní sezoně v perucké usedlosti v přiloženém letáku.
PLAKÁTEK 
    

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
30.6. - 31.8.2019
so, ne 10 - 16 hod.

Zahájení 16. výstavní sezony se uskuteční v pátek 28. června 2019 v 16 hod. koncertem Žesťového kvintetu Jaromíra Laksy.
Informace v přiložených plakácích.
Vstupné volné
PLAKÁTEK zámek
PLAKÁTEK Kučerová
PLAKÁTEK
Brabcová

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow K prameni na Dýbeř
K prameni na Dýbeř
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 22 říjen 2009
24.9.2004

Ano, k prameni kdysi tak výborné pitné vody, kterou peručáci pijí již 80 let, jsem se vydal na malou procházku prvý zářijový víkend.Počasí bylo nádherné a tak jsem po roce prošel dolů pod Jarešákem kolem Potužilovic statku na kraj lesa.

     Dýbeř je malou osadou v údolí mezi Perucí a Hřivčicemi, ke kterým přísluší. Je zde vodárna, několik domků a nad jižní strání bývalý statek. Od rybníků u bývalého peruckého cukrovaru sem kdysi vedla Dlouhá louka, na které před více než 50 lety hráli peručtí fotbalisté svá utkání.Dnes je údolí od Majlantů až k Dýbři téměř neprůchodné.
Pojďte se mnou, nohy vás bolet nebudou.
Nad bývalou zahradou pana Páchy je rozcestí pěti cest a já se vydal po té, po které kdysi jezdil na svém motocyklu vodák Štekrt obsluhovat čerpací stanici. Dnes by se mu po ni jezdilo mnohem hůře, ale hlavně by se divil, kolik stromů ustoupilo velkým pasekám. Jen modřín sem tam zůstal.Přišel jsem k mostu přes Dýbeřský potok, zvanému U obrázku. Obrázek ani původní most zde však již nejsou. Přesto je možné přejít přes lávku. Vede tudy totiž turistická červená z Loun na Peruc. A té jsem musel využít i k další cestě. Ta původní, po bývalé Dlouhé louce je zarostlá kopřivami a dalším nevlídným býlím a navíc i dosti mokrá (a to již dlouho nepršelo). Vyšel jsem tudíž vzhůru k bývalé hájovně a po přístupové cestě od Slavětína se vrátil zpět do údolí.
Došel jsem k čerpací stanici s trafostanicí, vpravo od níž je malý rybníček. Ale ten není téměř vidět. A jaké to bylo malebné místo. Barevné kachny, které zde bývaly by nebylo pro křoví ani vidět. U vtokové strany je přívod od pramenů vodárny. Bývala zde sklenička, připravená k osvěžení poutníků. Dnes by se v tomto místě nenapil ani žíznivý. Jediné upravené prostranství je před vchodem do chodby s prameny vodovodu. Kdysi jsme sem chodili se školou na exkurze. Dnes by to jistě hygienici nepovolili, navíc ani voda již není tak dobrá. Když k nám jezdila teta z Jirkova, nechtěla nic jiného pít, než čistou vodu z kohoutku. Nejdříve ji zničilo zemědělské hnojení a nyní ještě silnější znečisťování přímo vodaři. Často teče jen roztok chlóru.
Kolem statku malíře Korvína jsem se vrátil k čerpačce a vydal vpravo, kolem jediného trvale obydleného domu rodiny Koutníků. Minul jsem bývalou hospodu Katiperk (tak malá osada s několika domy a byla zde hospoda!) a mířil k Hřivčicům.
Chtěl jsem odbočit vlevo, úvozovou cestou, ale dalo mi to práci ji najít, Opět je její začátek zarostlý a lopuchovým porostem vede nenápadná pěšina. Vzhůru po ni jsem vystoupal na Makala, oblíbené vycházkové místo starších peruckých občanů a maminek s kočárky. Lesní cesta je však rozšířena, čímž zmizely průchody mezi pískovcovými bloky. Navíc je vysypaná štěrkem. Snad ale časem zapadá listím a bude opět lesní cestou. Překvapilo mne, že jsou obnoveny alespoň dvě lavičky.
Z lesa jsem vyšel u Přítelovic vily a kolem kina se vrátil domů. Přes vše nehezké a zaniklou krásu lesa to byla velmi příjemná procházka.

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu