iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Marťanské lodě
kino Peruc
pátek 21. 1. 2022
19.00 hod.

Romantický / Drama. Martin a Eliška, hlavní hrdinové, se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. Film Česko / Norsko. Délka filmu 77 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
 

Chlupáčci
kino Peruc
neděle 30. 1. 2022
15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný. Pupí a Eda patří do rodu Chlupáčků. Roztomilých, chlupatých zvířátek ve tvaru donutu. Tihle chlupáči poklidně žijí v hojném počtu na Galapágách. Jenže Eda je věčně nabručený pesimista, zatímco jeho sestra Pupí je nezbedná neposeda, která působí zmatek kamkoliv přijde. Takže oba moc nezapadají mezi ostatní. Film USA. Délka filmu 85 min.
Přístupný film.

Vstupné 50 Kč 

Galerie u Plazíka Peruc
Výstavní sezonu připravujeme.
Africký sen
Ilona Rosenkrancová
5. 3. - 24. 4. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií z cestování s paní M. Imbrovou v srdci Afriky.

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila, ZAVŘENO.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Sport arrow Tři zastavení nad dílem prof.Vladimíra Silovského
Tři zastavení nad dílem prof.Vladimíra Silovského
Napsal Plazík st.   
Sobota, 03 říjen 2009
4.5.2004

Mgr. Josef Kopic na Peruci při vernisáži dne 24. dubna 2004

 

Život Vladimíra Silovského lze popsat těmito daty: narozen 1891, jeden rok studoval architekturu, v letech 1911- 1913 je na UMPRUM v Záhřebu u prof.Crnčiče, pak pět let v Praze u prof.Maxe Švabinského. V roce 1917 patří mezi spoluzakladatele Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Po II.světové válce se stává profesorem UMPRUM v Praze, později do roku 1960 jejím rektorem. Svět opouští v dubnu 1974.

Poněkud strohé, že ? Ale je nutné připočíst nejméně šedesát let skromné, neokázalé a pečlivé práce, jejímž plodem je dílo zcela mimořádné.

Vladimír Silovský se narodil jako člen podivuhodné generace.Rok 1891 …

Václav Hollar je 314 let po smrti, 30let nežije Josef Mánes, minulý rok zemřel Vincent Van Gogh, Cézannovi a Monetovi je těsně přes padesát, Aleš, Brožík a Hynais jsou přibližně čtyřicátníci, Alfonsi Muchovi je 31 a v Paříži prakticky zahajuje svou hvězdnou dobu, Otokaru Březinovi je 23, Jakubu Demlovi 13, Antonínu Slavíčkovi 21, Maxi Švabinskému 18, v blízkých Kokovicích žije čtrnáctiletý Bernášek, budoucí Karel Toman, ve Španělsku běhá desetiletý kluk, budoucí Pablo Picasso, 9 let je Emilu Fillovi, 4 Josefu Čapkovi; Zrzavému a Šímovi několik měsíců. Za 5 let se narodí Svolinský a Tichý, za 7 ve Slavětíně Biebl, za 8 Štýrský, za 9 Nezval, za 10 Cyril Bouda a za 13 let Salvátor Dalí. 

Ve střední Evropě je střídavě:před dvěma lety spáchal sebevraždu korunní princ Rudolf  s milenkou,minulý rok byl vyhozen Bismarck, Rakousko-Uhersko přesto rozvážně dýchá a prosperuje pod důstojnou vládou Františka Josefa I, úřady jsou nově C.a K., na vesnicích v Čechách se staví jako už dlouho ne. První světová? Ta je ještě neskutečných 23 let před námi. A ve volbách drtivě zvítězili Mladočeši a jakémusi Masarykovi je 41 let.

Podivuhodná doba a podivuhodná generace. Těch 23 let uběhne jak sen a za další čtyři roky se z bojišť vrátí generace po níž nezůstane v umění kámen na kameni. Přijdou –ismy: dadaismus, kubismus, konstruktivismus, surrealismus, a tak dál až po úplné zničení reality a její nové složení v díle umělce, nebo dokonce až v srdci a hlavě diváka.

Díla Vladimíra Silovského se jakoby tito běsové nedotkli. Je stabilní, rozvíjí se bez zvláštních výbojů k maximální řemeslné dovednosti, úspornosti a cudnosti výrazu.

Zastavení prvé : Silovského perioda tzv. sociálního umění. Jaká to móda v zejména v ranných dvacátých letech! Kolik gest a sentimentu bylo třeba vylít nad švadlenkami, dělníky a chudáky! Ne tak Silovský. Jistě se zcela nevyhne dobovým vlivům, ale své chudé maluje bez patosu a gest, jeho komposice je až přísná, architektonická. Práce není hrdinstvím, ani beznadějnou dřinou, člověk je jen malé smítko pod Leviathanem vysoké pece

Leviathanem vysoké pece.

  

Zastavení druhé: Portréty! Tři důstojní mužové, kteří vyhlížejí z obrazu zcela přirozeně, jací jsou, ale v jakémsi zvláštním gestu, jakoby to bylo okénko vystřižené z filmu, ale součastně jako by to gesto shrnovalo a charakterizovalo celou portrétovanou osobnost. Snad i proto, že mají v rukou atributy svého povolání mi tolik připomínají nejkrásnější sochy barokních světců.

A úsměv prof.Seemana? Ten člověk viděl mnoho bolesti, co víc bolesti dětské a tak součastně pokorně a součastně vědom si svého úkolu čeká na další dítě, aby se pokusil pomoci.

úsměv prof.Seemana  

Zastavení třetí: 9.květen 1945. Kolik tvůrců, jindy tak skvělých, sklouzlo do patosu, ne-li do politického brebtání! A Silovský? Na domě vlají prapory. Ale dům je spíše v pozadí, jako dekorace. Na obraze jsou i nezbytné květiny. Ale co dělá malý hlouček žen a dětí u nich na zemi? Zjišťují zda květiny přežily? Přesazují je? Dominantou obrazu je pak skupina lidí, kteří se dívají mimo obraz, dopředu, s bolestným až vyděšeným výrazem. Kam se dívají? Na mrtvé? Na uplynulých strašných sedm let? Na osvoboditele? Nebo ještě dál? Neznám cudnějšího a přece tak přesvědčivého vyjádření tohoto dne, této události.

9.květen 1945  

Tak toto je Vladimír Silovský: umělec skromný (snad až příliš), umělec veliké kázně a perfektního řemesla. Umělec, jehož dílo se může hodnotit různě, ale nelze jej nikdy z kontextu českého díla grafického vynechat.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv