iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Letem naším světem
Roman Hanzlik
3. 9. - 30. 10. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.
popř. na zazvonění

Výstava leteckých fotografií zajímavých míst naší vlasti pořizovaných při společných letech s bratrem pilotem Vojtěchem Hanzlikem letadlem Navigator.
PLAKÁTEK 

Velká premiéra 
Kino Peruc
30. září 2022
pátek 19:00 hod. 

Komedie / Drama/ Pro herce Šnajdra je život jedna velká hra. Málokdo pozná, kdy věci myslí vážně. Jeho žena Markéta je už na něj alergická a manželskou krizi se snaží řešit u psychologa. Film Česko. Délka filmu 90 min.
  
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Putování papírového
draka
 
Kino Peruc
2. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Pohádka pro nejmenší děti.  Animovaný. Program krátkých tematicky i stylisticky rozmanitých animova-ných filmů pro diváky od čtyř do cca deseti let. Pásmo představuje současné snímky ze střední a východní Evropy. Délka filmu  70 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 Kč 

Jan Žižka 
Kino Peruc
7. října 2022
pátek 19:00 hod. 

Historický/Akční/Drama. Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Film Česko. Délka filmu  125 min.
Nevhodný do 15 let
.
Vstupné 100 Kč 

Song Ladies
Za Dubem
Peruc

sobota 15.10.2022
18 hod.
Koncert kladenského ženského vokálního souboru Song Ladies.
PLAKÁTEK   

Ježek Sonic 2
Kino Peruc
16. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Akční/Dobrodružný/Komedie/Rodinný/Sci-Fi. Ve chvíli, kdy Doktor Robotnik uvízl na Houbové planetě, ztratil ježek Sonic jediného schopného nepřítele. A začal se nudit. Občas pomůže policii dopadnout pár „nepolapitelných“ gaunerů. Film  USA / Japonsko. Délka filmu  122. 
Přístupný film
Vstupné 50 Kč 

Pánský klub 
Kino Peruc
21. října 2022
pátek 19:00 hod. 

Komedie. Terapie pro „eroticky závislé“ svede dohromady naprosto nesourodou pětici. Setkání nabírají nečekaný spád a rozjíždí se svižná mozaika neuvěřitelných příběhů. Film Česko. Délka filmu 91 min. 
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Princezna Rebelka 
Kino Peruc
30. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Animovaný. Mia je dvanáctiletý sirotek. Žije v ulicích středověkého města, kde zná každý kout a které ji svým způsobem patří. S vrabčím hnízdem na hlavě a trochu umouněná je ale Mia samostatné, velmi vynalézavé a protřelé děvče. Film Francie. Délka filmu 89 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč   

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek
Hudba na zámku

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK
8. října 2022
sobota 16:00 hod.

Koncert v kostele sv. Bartoloměje Michaely Káčerkové (varhany) a Tomáše Strašila (violoncello).

PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Sport arrow Tři zastavení nad dílem prof.Vladimíra Silovského
Tři zastavení nad dílem prof.Vladimíra Silovského
Napsal Plazík st.   
Sobota, 03 říjen 2009
4.5.2004

Mgr. Josef Kopic na Peruci při vernisáži dne 24. dubna 2004

 

Život Vladimíra Silovského lze popsat těmito daty: narozen 1891, jeden rok studoval architekturu, v letech 1911- 1913 je na UMPRUM v Záhřebu u prof.Crnčiče, pak pět let v Praze u prof.Maxe Švabinského. V roce 1917 patří mezi spoluzakladatele Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Po II.světové válce se stává profesorem UMPRUM v Praze, později do roku 1960 jejím rektorem. Svět opouští v dubnu 1974.

Poněkud strohé, že ? Ale je nutné připočíst nejméně šedesát let skromné, neokázalé a pečlivé práce, jejímž plodem je dílo zcela mimořádné.

Vladimír Silovský se narodil jako člen podivuhodné generace.Rok 1891 …

Václav Hollar je 314 let po smrti, 30let nežije Josef Mánes, minulý rok zemřel Vincent Van Gogh, Cézannovi a Monetovi je těsně přes padesát, Aleš, Brožík a Hynais jsou přibližně čtyřicátníci, Alfonsi Muchovi je 31 a v Paříži prakticky zahajuje svou hvězdnou dobu, Otokaru Březinovi je 23, Jakubu Demlovi 13, Antonínu Slavíčkovi 21, Maxi Švabinskému 18, v blízkých Kokovicích žije čtrnáctiletý Bernášek, budoucí Karel Toman, ve Španělsku běhá desetiletý kluk, budoucí Pablo Picasso, 9 let je Emilu Fillovi, 4 Josefu Čapkovi; Zrzavému a Šímovi několik měsíců. Za 5 let se narodí Svolinský a Tichý, za 7 ve Slavětíně Biebl, za 8 Štýrský, za 9 Nezval, za 10 Cyril Bouda a za 13 let Salvátor Dalí. 

Ve střední Evropě je střídavě:před dvěma lety spáchal sebevraždu korunní princ Rudolf  s milenkou,minulý rok byl vyhozen Bismarck, Rakousko-Uhersko přesto rozvážně dýchá a prosperuje pod důstojnou vládou Františka Josefa I, úřady jsou nově C.a K., na vesnicích v Čechách se staví jako už dlouho ne. První světová? Ta je ještě neskutečných 23 let před námi. A ve volbách drtivě zvítězili Mladočeši a jakémusi Masarykovi je 41 let.

Podivuhodná doba a podivuhodná generace. Těch 23 let uběhne jak sen a za další čtyři roky se z bojišť vrátí generace po níž nezůstane v umění kámen na kameni. Přijdou –ismy: dadaismus, kubismus, konstruktivismus, surrealismus, a tak dál až po úplné zničení reality a její nové složení v díle umělce, nebo dokonce až v srdci a hlavě diváka.

Díla Vladimíra Silovského se jakoby tito běsové nedotkli. Je stabilní, rozvíjí se bez zvláštních výbojů k maximální řemeslné dovednosti, úspornosti a cudnosti výrazu.

Zastavení prvé : Silovského perioda tzv. sociálního umění. Jaká to móda v zejména v ranných dvacátých letech! Kolik gest a sentimentu bylo třeba vylít nad švadlenkami, dělníky a chudáky! Ne tak Silovský. Jistě se zcela nevyhne dobovým vlivům, ale své chudé maluje bez patosu a gest, jeho komposice je až přísná, architektonická. Práce není hrdinstvím, ani beznadějnou dřinou, člověk je jen malé smítko pod Leviathanem vysoké pece

Leviathanem vysoké pece.

  

Zastavení druhé: Portréty! Tři důstojní mužové, kteří vyhlížejí z obrazu zcela přirozeně, jací jsou, ale v jakémsi zvláštním gestu, jakoby to bylo okénko vystřižené z filmu, ale součastně jako by to gesto shrnovalo a charakterizovalo celou portrétovanou osobnost. Snad i proto, že mají v rukou atributy svého povolání mi tolik připomínají nejkrásnější sochy barokních světců.

A úsměv prof.Seemana? Ten člověk viděl mnoho bolesti, co víc bolesti dětské a tak součastně pokorně a součastně vědom si svého úkolu čeká na další dítě, aby se pokusil pomoci.

úsměv prof.Seemana  

Zastavení třetí: 9.květen 1945. Kolik tvůrců, jindy tak skvělých, sklouzlo do patosu, ne-li do politického brebtání! A Silovský? Na domě vlají prapory. Ale dům je spíše v pozadí, jako dekorace. Na obraze jsou i nezbytné květiny. Ale co dělá malý hlouček žen a dětí u nich na zemi? Zjišťují zda květiny přežily? Přesazují je? Dominantou obrazu je pak skupina lidí, kteří se dívají mimo obraz, dopředu, s bolestným až vyděšeným výrazem. Kam se dívají? Na mrtvé? Na uplynulých strašných sedm let? Na osvoboditele? Nebo ještě dál? Neznám cudnějšího a přece tak přesvědčivého vyjádření tohoto dne, této události.

9.květen 1945  

Tak toto je Vladimír Silovský: umělec skromný (snad až příliš), umělec veliké kázně a perfektního řemesla. Umělec, jehož dílo se může hodnotit různě, ale nelze jej nikdy z kontextu českého díla grafického vynechat.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde