iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Letem naším světem
Roman Hanzlik
3. 9. - 30. 10. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.
popř. na zazvonění

Výstava leteckých fotografií zajímavých míst naší vlasti pořizovaných při společných letech s bratrem pilotem Vojtěchem Hanzlikem letadlem Navigator.
PLAKÁTEK 

Velká premiéra 
Kino Peruc
30. září 2022
pátek 19:00 hod. 

Komedie / Drama/ Pro herce Šnajdra je život jedna velká hra. Málokdo pozná, kdy věci myslí vážně. Jeho žena Markéta je už na něj alergická a manželskou krizi se snaží řešit u psychologa. Film Česko. Délka filmu 90 min.
  
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Putování papírového
draka
 
Kino Peruc
2. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Pohádka pro nejmenší děti.  Animovaný. Program krátkých tematicky i stylisticky rozmanitých animova-ných filmů pro diváky od čtyř do cca deseti let. Pásmo představuje současné snímky ze střední a východní Evropy. Délka filmu  70 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 Kč 

Jan Žižka 
Kino Peruc
7. října 2022
pátek 19:00 hod. 

Historický/Akční/Drama. Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Film Česko. Délka filmu  125 min.
Nevhodný do 15 let
.
Vstupné 100 Kč 

Song Ladies
Za Dubem
Peruc

sobota 15.10.2022
18 hod.
Koncert kladenského ženského vokálního souboru Song Ladies.
PLAKÁTEK   

Ježek Sonic 2
Kino Peruc
16. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Akční/Dobrodružný/Komedie/Rodinný/Sci-Fi. Ve chvíli, kdy Doktor Robotnik uvízl na Houbové planetě, ztratil ježek Sonic jediného schopného nepřítele. A začal se nudit. Občas pomůže policii dopadnout pár „nepolapitelných“ gaunerů. Film  USA / Japonsko. Délka filmu  122. 
Přístupný film
Vstupné 50 Kč 

Pánský klub 
Kino Peruc
21. října 2022
pátek 19:00 hod. 

Komedie. Terapie pro „eroticky závislé“ svede dohromady naprosto nesourodou pětici. Setkání nabírají nečekaný spád a rozjíždí se svižná mozaika neuvěřitelných příběhů. Film Česko. Délka filmu 91 min. 
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Princezna Rebelka 
Kino Peruc
30. října 2022
neděle 15:30 hod. 

Animovaný. Mia je dvanáctiletý sirotek. Žije v ulicích středověkého města, kde zná každý kout a které ji svým způsobem patří. S vrabčím hnízdem na hlavě a trochu umouněná je ale Mia samostatné, velmi vynalézavé a protřelé děvče. Film Francie. Délka filmu 89 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč   

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek
Hudba na zámku

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK
8. října 2022
sobota 16:00 hod.

Koncert v kostele sv. Bartoloměje Michaely Káčerkové (varhany) a Tomáše Strašila (violoncello).

PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow 1.dubna otevřelo perucké muzeum
1.dubna otevřelo perucké muzeum
Napsal Plazík st.   
Neděle, 27 září 2009

Opět se sešlo početné publikum při další vernisáži na Peruci. Tentokrát to bylo v Muzeu české vesnice na Peruci, které svou letošní sezónu zahájilo novou výstavou, a to velice lákavou a zajímavou, výstavou léčivých bylin.

     Na slavnostní vernisáž přišlo asi tak 70 dospělých a nejméně dvacet dětí. Svou návštěvou poctili vesnické muzeum i lounští. Z městského úřadu přijela paní Ing. Olga Salačová, kulturní komisi při městském úřadu reprezentoval JUDr. Vratislav Janda se svou chotí paní PhDr. Kaštovskou. Slavnost zahájili krásným dvojhlasným zpěvem Jiřina a Petr Botošovi z Divadýlka Botička. Hosty a autora výstavy přivítala místostarostka Helena Halamová. Pak už se ujal slova pan PaedDr. Jiří Roth. Mluvil velice poutavě. Organizátoři nakonec museli rázně přerušit dotazy a divákům slíbit, že na podzim znovu pozvou pana Rotha pouze na besedu, aby odpověděl na jejich zvídavé a nezodpovězené otázky.

Z projevu pana PaedDr. Jiřího Rotha

Na celém světě se v přírodě vyskytuje na 450 tisíc rostlin, z nichž je 250 tisíc krytosemenných. Z celého počtu rostlin se jenom 70 000 využívá terapeuticky, tedy k léčbě v různých systémech tradiční medicíny celého světa. Většinou bez znalostí chemické podstaty účinných složek, ale s historicky prokázaným efektem různé kvality i rozsahu.

Ve střední Evropě se využívá jen 600 druhů rostoucích v našem světadílu a 1000 druhů se do Evropy dováží z jiných částí světa. Jsou součástí oficiální medicíny i tradičního evropského léčitelství.

V naší republice se ze 300 druhů léčivek využívá jen 150 druhů. Jen pro zajímavost, v naší prodejně v Chomutově máme na 220 drog! Přičemž drogou nazýváme usušenou a upravenou léčivou část byliny.

Současně platný Evropský lékopis (z roku 2002) uvádí 130 drog ze 107 různých druhů léčivých rostlin, ale každá novelizace přináší další taxony. Tyto rostliny jsou relativně dobře popsané z hlediska chemického složení a biologického působení jejich obsahových látek.

Ze všech drog je popsáno 170 000 přesně určených metabolitů (účinných látek) a ročně přibývá 5000 nově popsaných metabolitů. Tato čísla ukazují na množství léčivých rostlin, které jsme nemohli do naši expozice umístit, proto se bude někomu zdát, že je zde málo léčivek. Chtěli jsme však ukázat jen ty nejznámější, případně nejzajímavější druhy. Do výstavky jsme nemohli umístit recepty a způsoby, jak si připravovat čaje, masti, zábaly, koupele a další léčebné prostř
edky, i když si myslím, že by to byla rovněž zajímavá expozice.

Historie užívání léčivých bylinek je velice stará, stará jak lidstvo samo. Říká se, že se rodíme jedním způsobem a umíráme tisícerým. Už prvobytný člověk trpěl nemocemi, jež mu zkracovaly život. Ale protože se živil tím, co mu poskytovala okolní příroda, postupně pozbával vlastnosti rostlin nejen k léčení svých neduhů, ale i takovým, jimiž ničil svého nepřítele, nebo snadněji ulovil zvěř.

Říká se, že není bylina, aby na něco nebyla. To je moudrost potvrzena letitými zkušenostmi a předávána z generace na generaci.

Často se přikládá bylinám tajemná síla, kterou dovedli různi šamani, kouzelníci, kněží a léčitelé využít k získání svého postavení a vlivu na okolí. Užíváním různých drog se dostávali do extáze a ve vzrušení mluvili “ústy boha” a tak fascinovali věřící. Některé kořenářky daly nepozorovaně sežrat krávě třezalku a pak, když kráva dojila červené mléko(tvrdily, že dojí krev) za velký peníz jí od “nemoci” odpomohly. Mladá děvčata chodila k
e kořenářce pro byliny, jež jim měly přivábit ženicha, staří lidé hledali bylinku pro omlazení. Vzpomínám, že jsem kdysi míchal čaj pro omlazení. Bylo tam bylinek požehnaně, až jsem se bál, že zákazník po vypití čaje bude zralý do kočárku.

O léčení rostlinami jsou doklady z Asie a Afriky už před 4000 lety. Ze starověku jsou známá jména jako Hippokrates O tomto učenci se vypráví pověst, že když umřel, tak na jeho hrobu se usadil roj divokých včel a jejich med se prý osvědčil při léčení všech dětských nemocech.

V 16. století vznikaly první lékárny a knihy popisující léčivou moc bylin. Ze všech bylinářů je nejznámější Matiolliho herbář neboli bylihář., do češtiny přeložený Tadeášem Hájkem z Hájku v roce . 1562.

V dnešní přetechnizované době opět vzrůstá zájem o přírodní léčiva. Je to přirozená reakce na chemoterapii, která byla prosazována v šedesátých letech minulého století a dosud přetrvává. Je to celkem pochopitelné, když si uvědomíme rozdíly mezi fytoterapií a chemoterapií:

Fytoterapie (léčba bylinami) má pomalý účinek působení, výsledek se projeví po delší době. Léčba nepoškozuje organizmus, nemá vedlejší účinky.

Chemoterapie (léčba léky, medikamenty) je rychlá, výsledek je vidět velice brzy. Chemické látky mívají však často vedlejší účinky.

Až si budete prohlížet výstavu, tak si jistě uvědomíte, že řadu bylinek znáte, že víte, kde rostou a zde, na výstavce nebo v chytrých knížkách se dozvíte, na co ta která bylinka se může užívat. Ale vedle užitečnosti léčivých rostlin k léčení neduhů, nebo používáním v
 kuchyni jako koření, je třeba upozornit na střídmost v jejich užívání. Není vhodné krmit se bylinkami od rána do večera, neboť nadměrné množství může člověku škodit. Tak jak se stalo té paní, co dostala radu na hubnutí: “ Tři kolečka mrkve denně”. Po čase sice zhubla, ale hrozně ji bolela záda a ruce od těch tří trakařů denní porce.

Po určité době je třeba léčebnou kůrů přerušit, přestože v některých receptech je uváděno, že pití je neškodné.

Domnívám se, že na úvod k otevření výstavy léčivých bylin je řečeno až dost, a proto Vám přeji, aby se Vám výstava líbila, abyste si odnesli hodně poučení a za pomocí bylinek byli stále zdraví a spokojeni.

 

H. Viera  Kopicová

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde