iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Kultura je dočasně z rozhodnutí vlády zakázána. 

Jan Polanský 
Šaháš do tmy
5.9. - 1.11.2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Výstava černobílých fotografií fotografa, muzikanta, básníka a designéra Jana Polanského.
Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 5. září 2020 ve 14 hodin.
Výstava je přístupná o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin.
PLAKÁTEK
 
  

10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys
od 9.6.2020 10 hod. do konce sezony
Muzeum české vesnice 
Peruc
Výstava koláží, fotografií a obrazů spoutaného uměleckého uskupení Mythicghoul.
PLAKÁTEK 
   

Emil Holub
Tam za řekou Zambezi
3. 9. – 15. 11. 2020
Žatec - Křížova vila
Výstava ze sběrů a materiálů PhDr. Marie Imbrové.
Vernisáž 3. září 2020 od 17 hodin.
 
PLAKÁTEK  

Princezna zakletá v čase
24.10.2020 
sobota 15:30 hod.

Peruc kino
Pohádka / Fantasy / Komedie. Princeznu Ellenu od narození provází příslib mocné kletby, kterou na ni uvrhla čarodějnice Murien. Kletba se má naplnit v den Elleniných dvacátých narozenin, jakmile zapadne slunce. Film Česko. Délka filmu 115 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .-  Kč
  

Příliš osobní známost
30.10.2020
pátek 19 hod.

Peruc kino
Komedie / Drama. Natálie je šťastná třicátnice se skvělou kariérou a kamarádkou Simonou, které se právě obrátil život vzhůru nohama. Simona se po rozvodu snaží vyrovnat s tím, že její jedenáctiletý syn odchází žít k otci. Tuhle pachuť zažene seznámením s výstředním umělcem Viktorem. Film Česko / Slovensko. Délka filmu 107 min.
Nevhodný do 15 let.
Vstupné 70 .- Kč
 

Muzikál Tarzan
18.12.2020
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. 
PLAKÁTEK  

Za Dubem
Peruc
Otevírací doba a program v plakátku.
PLAKÁTEK
 

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Muzeum české vesnice je otevřeno od úterý 9. června 2020, včetně nové výstavy
10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys.
Provoz probíhá za specifických hygienických podmínek.
Otevřeno:
od půlky dubna - září, pondělí zavřeno, úterý - neděle 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Zámek Pátek bude pro veřejnost otevřen od úterý 9. června 2020. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek. Program na stránkách - odkaz níže.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Zámek Peruc je pro veřejnost otevřen, komentované prohlídky zámku o víkendech a svátcích v září a říjnu v časech 10:00 - 18:00 hod.. Pro návštěvníky jsme pro vás připravili Zahradní bistro.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Z Galerie u Plazíka arrow Na Vyhlídku a ..
Na Vyhlídku a ..
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 06 červenec 2009
26.4.2003

…možná ještě dále. Velikonoční pondělí, já si chvíli pospal po několika nočních směnách, obešel s pamihodem pár známých, poobědval u dávné známé a bylo odpoledne. Odpoledne nádherné, které zvalo k procházku.

Často se do lesa nedostanu, tak jsem se vydal na tradiční Krásnou vyhlídku. Pojďte se projít se mnou a s mými fotografiemi .
Od zámku, parkem kolem bývalého špejcharu, dnes muzea, k zadním vratům. Již zde dýchalo jaro a žluté kvítky zdobily vyrážející trávu. Po silnici dolu na křižovatku u fořtovny, vlevo je silnice kolem dubu a koupaliště na Slavětín a Louny, vpravo bychom jeli přes Evaň do Libochovic, nebo na Černochov. Ale já šel cestou mezi lesem a polem vzhůru ke svému malému cíli. Nad kopcem vcházím do stárnoucí ořechové aleje,potkávám i další návštěvníky našeho lesa. Líný Pražák dokonce zajel svým autem až k závoře před vstupem do lesa. Zde kdysi byla nádherná vysoká borovice a krásné duby, z nichž je jen malý zbytek Vcházím do lesa a míjím místo, kde stávali obdivovaní Milenci. Dnes jsou mrtví a připomínají je tlející pařezy. Ale život neodešel, obydleli je lesní mravenci.
P
okračuji cestou, po které kdysi jezdily panské kočáry až do Libochovic a blížím se k nejhorší ráně lesu, průseku pro různá potrubí. Vlevo zahlédnu Středohoří a vpravo mýtina končí v polích. Rychle přecházím a ocitám se ve zbytcích úžasné modřínové aleje, která cestu vroubila. Za chvíli již zahládnu turistickou modrou šipku a pod svahem nově zbudovaný přístřešek Krásné vyhlídky. Prostá lavička byla milejší. Popovídal jsem si s odpočívajícími turisty, zvedl pohled k zamlženému Českému středohoří. Počasí bude stálé a krásné. Při dobré viditelnosti pomůže v orientaci popsaný profil všech kopců, od Lounských vrchů, přes Milešovku Košťálov až po Hazimburk. Ještě si opět přečtu rezavějící verše básníka Svatopluka Čecha, vnuka bývalého peruckého starosty a rozhodnu se jíti dál. Mezi opět zanikajícími duby, pod vysoké napětí až do míst, kde kdysi byl příjemný palouček, lemovaný borovicemi. Podél cesty odkvétají koláče modrých podléšek, které doplňují fialky a velké plochy bílých sasanek. Vlevo začíná cesta, zvaná Konvalinková, vedoucí zpět středem stráně pod Vyhlídkou.
Zezačátku jde nad prudkou strží a poté se stáčí kolem krásných obnažených kořenů vzrostlého stromu. Žlutým zbarvením na sebe upozorňuje podběl a i prvé petrklíče. Cesta se vlní terénem a já se rozhoduji sejít strmým svahem dolu na stradonickou magistrálu, nejpevnější cestu lesa. Ta jde nad plynaři zdevastovanými lázněmi, kdysi dávno jednoho ze středisek peruckého života. Vcházím na sypanou hráz někdejšího jezera, na jejímž konci je připomínka další z peruckých legend, kamenná podkova. Dnes v terénu a hlavně v porostu téměř nezpozorovatelná, ale jistě vybízející k návštěvě. Zpět po hrázi, vlevo vidíme červené prameny stékající železité vody na jezerní dno. Do lázní patří i kašna nebo studánka s léčivou vodou. Ta je ještě kousek cesty. Po mnoha letech opět krásná,opravená lesáky, jen ten nový klobouk ji nesluší. Panna nabízí železitou vodu, hrníček od Říhy však zase někdo ukradl. Takže vzhůru k Thunovské mohyle a přes dílo zkázy místních lesáků, kteří les mění v holinu a divoká křoviska, na křižovatku lesních cest pod mlýnem.
Zde mě však můj Canon říká
Card is full a tak bez dalších snímků procházím kolem rybníka Mlejňáku a koupaliště do penzionu U Dubu, kde svlažím žížnivé tělo a Šlepkou nad dubem zpět k východisku cesty, k zámku.
Co je Šlepka, tomu se chci také letos věnovat, týká se ji také naše nová anketa.
Tak jak se vám líbila procházka naším, i když dost zdevastovaným lesem. Vím, těch fotek je hodně, ale zredukoval jsem počet asi na polovinu nasnímaných a víc jsem neměl sílu mazat. Věřím, že tuto trasu projde
te příště po svých, vždyť na Peruci je vždy co vidět, navštívit.

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu