iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Marťanské lodě
kino Peruc
pátek 21. 1. 2022
19.00 hod.

Romantický / Drama. Martin a Eliška, hlavní hrdinové, se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. Film Česko / Norsko. Délka filmu 77 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
 

Chlupáčci
kino Peruc
neděle 30. 1. 2022
15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný. Pupí a Eda patří do rodu Chlupáčků. Roztomilých, chlupatých zvířátek ve tvaru donutu. Tihle chlupáči poklidně žijí v hojném počtu na Galapágách. Jenže Eda je věčně nabručený pesimista, zatímco jeho sestra Pupí je nezbedná neposeda, která působí zmatek kamkoliv přijde. Takže oba moc nezapadají mezi ostatní. Film USA. Délka filmu 85 min.
Přístupný film.

Vstupné 50 Kč 

Galerie u Plazíka Peruc
Výstavní sezonu připravujeme.
Africký sen
Ilona Rosenkrancová
5. 3. - 24. 4. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií z cestování s paní M. Imbrovou v srdci Afriky.

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila, ZAVŘENO.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Sport arrow Velký dokument
Velký dokument
Napsal Plazík st.   
Neděle, 19 leden 2003
19.1.2003

V neděli večer uvedla ČT dokument Jan 69. Velmi zajímavý film Stanislava Miloty nám starším připomněl tuto hektickou dobu a možná i donutil ke vzpomínkám a zamyšlení, těm mladším možná poprvé ukázal atmosferu těch chvil.

     Nejen knihy, ale i filmy mají své příslovečné “osudy. V dubnu roku 2002 byl v depozitáři Národního filmového archivu objeven materiál natočený 25. ledna roku 1969 během pohřbu Jana Palacha. Šlo o osmiminutový snímek, pořízený na černobílý materiál formátu 35 mm širokoúhlým objektivem, střihově zpracovaný pouze na hudbu, bez jakéhokoliv komentáře a titulků. Pracovníci NFA začali pátrat po autorech a okolnostech vzniku této jedinečně působivé filmové eseje. Jako jednoho z prvních oslovili kameramana Stanislava Milotu. Ten film zhlédl a poznal v něm vlastní dílo, které před třiceti třemi lety realizoval společně s produkčním Jaromírem Kallistou za morální a materiální podpory tehdejšího ředitele Filmového studia Barrandov Vlastimila Harnacha. Esej o Palachově pohřbu, spolu s reportážemi ze srpna 68, byly mimo jiné také důvodem, proč její autoři byli z FSB propuštěni. Stanislav Milota se domníval, že snímek nenávratně zmizel díky “zájmu StB, která filmové materiály z “krizového období úspěšně likvidovala. Jan 69, tak byl tento film po třiceti třech letech nakonec nazván, však přežil díky statečnosti barrandovských laborantů a zvláště pak díky filmovému historikovi a archiváři Myrtilu Frídovi, který ho úspěšně “potopil do často nepřehledných fondů Filmotéky někdejšího Československého filmového ústavu. Jan 69 měl svou světovou premiéru paradoxně v Moskvě, 12. prosince roku 2002 na mezinárodním festivalu Stalker, kde se promítají filmy o lidských právech.
   
A jak na tu dobu vzpomínám já. Po srpnové invazi a naší snaze holýma rukama znesnadňovat pobyt těchto přátel u nás,když jsme po prvém, časně ranním průjezdu tanků obcí,mezi Perucí a Klobukami obrátili všechny dopravní značky. Po nástupu do školy, který připomínal situaci z filmu Vyšší princip, když i pan profesor měl slzu v oku. Poté, kdy mne držel ruský major s pistolí v ruce pod krkem a křičel na mne. Po organizaci listopadové stude
ntské stávky za podpory vedení školy, kdy jsme se snažili o kontakt z pracujícími v chomutovských fabrikách, které již ale byly střeženy příslušníky LM. Pak přišel lednový šok.
    Živá pochodeň našeho vrstevníka Jana Palacha na Václavském náměstí měla být výkřikem proti obratu v naší zemi a netečnosti mnohých jejích obyvatel. Bylo to ale spolu se situací po vítězství našich hokejistů nad SSSR poslední jednotné vystoupení národa. I my jsme ještě vyburcovali chomutovské školy a dodnes nemohu zapomenou na chvíli,
k
dy jsem s Janovým portrétem přivedl na náměstí několik stovek mladých lidí. Z druhé strany přišli studenti z gymnázia a velké náměstí bylo plné. Spolu s námi šli samozřejmě i naši profesoři s panem ředitelem Lorencem. Dodnes mám schovaný Nástup z posledního lednového týdne.
     Bohužel většina z nás, včetně mne, se přidala k mlčící většině, starali jsme se o své rodiny, chaty, auta. O to větší obdiv zaslouží to malé procento odvážných, jak v Praze, tak i v jednotlivých místech, které spolu s nástupem Gorbačova v SSSR a podporou demokratického světa přineslo po 20 letech obrat
a
odchod dočasně umístěných vojsk.

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv