iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Fotbalový den mládeže
Peruc - hřiště FK
29. 6. 2024 
9:00 - 14:00 hod.

FK Peruc pořádá a zve na fotbalový den mládeže.

PLAKÁTEK

140 let SDH Peruc
Peruc - za hřištěm
29. 6. 2024 
12:00 - 22:00 hod.

Peručtí hasiči vás zvou na oslavu 140. výročí svého spolku. Bohatý program, od 20 hod. taneční zábava.

PLAKÁTEK

Kino Peruc

Společně sami
Letní kino v parku
Pátek 21.6.
21.00 hod.

Čerstvě vystudovaný učitel Petr Jílek (Jakub Moulis), dostává příležitost učit na soukromém gymnáziu, který vlastní matka jeho přítelkyně (Markéta Hrubešová). Jeho idealizovaná představa o výuce mladých studentů brzy narazí na tvrdou realitu. Je překvapen současnou smutnou generací, problémy, se kterými se musí mladí lidé v dnešní době vypořádat a jejich přístupem ke studiu. Drama / Česko / 2024 / 90 min.
Nevhodné mládeži do 12 let

Vstupné 100 Kč

Lassie: Nové dobrodružství
Letní kino v parku
Pátek 28.6.
21.00 hod.

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů. Rodinný / Dobrodružný / Německo / 2023 / 91 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024
Koncert laureátů
16.6.2024
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Židovský hřbitov arrow Velký dokument
Velký dokument
Napsal Plazík st.   
Neděle, 19 leden 2003
19.1.2003

V neděli večer uvedla ČT dokument Jan 69. Velmi zajímavý film Stanislava Miloty nám starším připomněl tuto hektickou dobu a možná i donutil ke vzpomínkám a zamyšlení, těm mladším možná poprvé ukázal atmosferu těch chvil.

     Nejen knihy, ale i filmy mají své příslovečné “osudy. V dubnu roku 2002 byl v depozitáři Národního filmového archivu objeven materiál natočený 25. ledna roku 1969 během pohřbu Jana Palacha. Šlo o osmiminutový snímek, pořízený na černobílý materiál formátu 35 mm širokoúhlým objektivem, střihově zpracovaný pouze na hudbu, bez jakéhokoliv komentáře a titulků. Pracovníci NFA začali pátrat po autorech a okolnostech vzniku této jedinečně působivé filmové eseje. Jako jednoho z prvních oslovili kameramana Stanislava Milotu. Ten film zhlédl a poznal v něm vlastní dílo, které před třiceti třemi lety realizoval společně s produkčním Jaromírem Kallistou za morální a materiální podpory tehdejšího ředitele Filmového studia Barrandov Vlastimila Harnacha. Esej o Palachově pohřbu, spolu s reportážemi ze srpna 68, byly mimo jiné také důvodem, proč její autoři byli z FSB propuštěni. Stanislav Milota se domníval, že snímek nenávratně zmizel díky “zájmu StB, která filmové materiály z “krizového období úspěšně likvidovala. Jan 69, tak byl tento film po třiceti třech letech nakonec nazván, však přežil díky statečnosti barrandovských laborantů a zvláště pak díky filmovému historikovi a archiváři Myrtilu Frídovi, který ho úspěšně “potopil do často nepřehledných fondů Filmotéky někdejšího Československého filmového ústavu. Jan 69 měl svou světovou premiéru paradoxně v Moskvě, 12. prosince roku 2002 na mezinárodním festivalu Stalker, kde se promítají filmy o lidských právech.
   
A jak na tu dobu vzpomínám já. Po srpnové invazi a naší snaze holýma rukama znesnadňovat pobyt těchto přátel u nás,když jsme po prvém, časně ranním průjezdu tanků obcí,mezi Perucí a Klobukami obrátili všechny dopravní značky. Po nástupu do školy, který připomínal situaci z filmu Vyšší princip, když i pan profesor měl slzu v oku. Poté, kdy mne držel ruský major s pistolí v ruce pod krkem a křičel na mne. Po organizaci listopadové stude
ntské stávky za podpory vedení školy, kdy jsme se snažili o kontakt z pracujícími v chomutovských fabrikách, které již ale byly střeženy příslušníky LM. Pak přišel lednový šok.
    Živá pochodeň našeho vrstevníka Jana Palacha na Václavském náměstí měla být výkřikem proti obratu v naší zemi a netečnosti mnohých jejích obyvatel. Bylo to ale spolu se situací po vítězství našich hokejistů nad SSSR poslední jednotné vystoupení národa. I my jsme ještě vyburcovali chomutovské školy a dodnes nemohu zapomenou na chvíli,
k
dy jsem s Janovým portrétem přivedl na náměstí několik stovek mladých lidí. Z druhé strany přišli studenti z gymnázia a velké náměstí bylo plné. Spolu s námi šli samozřejmě i naši profesoři s panem ředitelem Lorencem. Dodnes mám schovaný Nástup z posledního lednového týdne.
     Bohužel většina z nás, včetně mne, se přidala k mlčící většině, starali jsme se o své rodiny, chaty, auta. O to větší obdiv zaslouží to malé procento odvážných, jak v Praze, tak i v jednotlivých místech, které spolu s nástupem Gorbačova v SSSR a podporou demokratického světa přineslo po 20 letech obrat
a
odchod dočasně umístěných vojsk.

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde