iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Květoslava Foitová
Moje pohledy
31. 8. 2019 - 28. 10. 2019
Galerie u Plazíka
Peruc
Závěrečná výstava "Roku žen" patří další fotografce, která si fotoaparátem splnika své sny o malování.  Díky své nové zálibě vytváří snové fotky květin, jako malované, plné pocitů a emocí. 
Výstavu si můžete prohlédnout o víkendy a svátky až do 28. října 2019.
PLAKÁTEK
 

Cesty
Daniely Jandové
30. 6. 2019 - 25. 10. 2019
Galerie U kozorožce
Peruc

Výsatava obrazů brněnské výtvarnice Daniely Jandové, která získala výtvarné vzdělání ve Španělsku, kde v mládí žila. Na svých obrazech znázorňuje svéráznou technikou zamyšlené až snivé tváře dívek a žen, do nichž přenáší své vnitřní pocity a duševní rozpoložení..
Vernisáž je připravena na 16. hodinu v neděli 30.6.2019.
Výstavu můžete navštívit od 10 do 18 hod. v úterý až neděle do 30.8.2019 a o víkendy a svátky až do 25.10.2019.
PLAKÁTEK 
 

Beseda o církvích
v Rakousku a Německu
18.10.2019 v 18 hod.
Peruc
knihovna

Zve Husův sbor a knihovna.
PLAKÁTEK 

Dýňový den
plný zábavy
19.10.2019 v 10 hod.
Hřivčice
- Vraňany

Zájezd MS ČČK Hřivčice do Vraňan na farmu rodiny Hančových.
PLAKÁTEK 

Captain Marvel
19. 10. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi. Děj se odehrává v devadesátých letech dvacátého století. Film sleduje příběh Carol Danversové, ze které stala jedna z nejmocnějších superhrdinek světa. Když Zemi zasáhne mezihvězdná válka mezi dvěma mimozemskými rasami, Danversová se ocitá s malou skupinou spojenců přímo v srdci konfliktu. Film. USA Délka filmu 124 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 70 .- Kč
 

Dumbo
26. 10. 2019 15:30 hod.
Peruc kino
Rodinný / Fantasy. Majitel cirkusu Max Medici pověřuje bývalou hvězdu a jeho děti Milly a Joe, aby se starali o novorozeného slona, jehož nadměrné uši jsou k smíchu publiku ve slávě upadajícím cirkuse. Ale poté, co se zjistí, že Dumbo umí létat, zažívá cirkus neuvěřitelný návrat. Film USA. Délka filmu 112 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .- Kč
  

Dezertér z Volšan
26.10.2019 v 18 hod.
Radonice n. O.
sokolovna

Divadelní družina ZSBJ zve na divadelní hru E. A. Longena.

PLAKÁTEK

Hacafígr, křest knihy
27.10.2019 v 14 hod.
Radonice n. O.
bývalá škola

Zveme vás na křest knihy M. Antroipiuse Hacafígr, spojený s jejím prodejem a autogramiádou..
PLAKÁTEK  

Dušičkové setkání
2.11.2019 v 16 hod.
Radonice n. O.
chrám Povýšení
svatého kříže

ZSBJ zve na dušičkové setkání a zapálení svíček na opuštěných hrobech.
PLAKÁTEK 

10 let
9.11.2019 v 20 hod.
Hřivčice sál
Kapela 
NOTOSNADNENÍMOŽNÝ
slaví 10 let. 
PLAKÁTEK  

Rozsvícení vánočního stromku
1.12.2019 v 17 hod.
Radonice n. O.
ZSBJ a Klub žen zvou na tradiční Rozsvícení vánočního stromku.
PLAKÁTEK 

Adventní setkání
14.12.2019 ve 14 hod.
Radonice n. O.
chrám Povýšení
svatého kříže

ZSBJ zve na Adventní setkání. Vystoupí sbor Senior Melody TV MKL. V bývalé škole následuje jarmark.
PLAKÁTEK   

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona 2019, pondělí zavřeno,
úterý - neděle 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin.
Nová prodejní výstava obrazů Antonína Kučaby.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

6. - 9. 2019
Za Dubem
Peruc

Otevírací doba v letní sezoně v perucké usedlosti v přiloženém letáku.
PLAKÁTEK 
 

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Návštěvní sezona skončila.

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow Velký dokument
Velký dokument
Napsal Plazík st.   
Neděle, 19 leden 2003
19.1.2003

V neděli večer uvedla ČT dokument Jan 69. Velmi zajímavý film Stanislava Miloty nám starším připomněl tuto hektickou dobu a možná i donutil ke vzpomínkám a zamyšlení, těm mladším možná poprvé ukázal atmosferu těch chvil.

     Nejen knihy, ale i filmy mají své příslovečné “osudy. V dubnu roku 2002 byl v depozitáři Národního filmového archivu objeven materiál natočený 25. ledna roku 1969 během pohřbu Jana Palacha. Šlo o osmiminutový snímek, pořízený na černobílý materiál formátu 35 mm širokoúhlým objektivem, střihově zpracovaný pouze na hudbu, bez jakéhokoliv komentáře a titulků. Pracovníci NFA začali pátrat po autorech a okolnostech vzniku této jedinečně působivé filmové eseje. Jako jednoho z prvních oslovili kameramana Stanislava Milotu. Ten film zhlédl a poznal v něm vlastní dílo, které před třiceti třemi lety realizoval společně s produkčním Jaromírem Kallistou za morální a materiální podpory tehdejšího ředitele Filmového studia Barrandov Vlastimila Harnacha. Esej o Palachově pohřbu, spolu s reportážemi ze srpna 68, byly mimo jiné také důvodem, proč její autoři byli z FSB propuštěni. Stanislav Milota se domníval, že snímek nenávratně zmizel díky “zájmu StB, která filmové materiály z “krizového období úspěšně likvidovala. Jan 69, tak byl tento film po třiceti třech letech nakonec nazván, však přežil díky statečnosti barrandovských laborantů a zvláště pak díky filmovému historikovi a archiváři Myrtilu Frídovi, který ho úspěšně “potopil do často nepřehledných fondů Filmotéky někdejšího Československého filmového ústavu. Jan 69 měl svou světovou premiéru paradoxně v Moskvě, 12. prosince roku 2002 na mezinárodním festivalu Stalker, kde se promítají filmy o lidských právech.
   
A jak na tu dobu vzpomínám já. Po srpnové invazi a naší snaze holýma rukama znesnadňovat pobyt těchto přátel u nás,když jsme po prvém, časně ranním průjezdu tanků obcí,mezi Perucí a Klobukami obrátili všechny dopravní značky. Po nástupu do školy, který připomínal situaci z filmu Vyšší princip, když i pan profesor měl slzu v oku. Poté, kdy mne držel ruský major s pistolí v ruce pod krkem a křičel na mne. Po organizaci listopadové stude
ntské stávky za podpory vedení školy, kdy jsme se snažili o kontakt z pracujícími v chomutovských fabrikách, které již ale byly střeženy příslušníky LM. Pak přišel lednový šok.
    Živá pochodeň našeho vrstevníka Jana Palacha na Václavském náměstí měla být výkřikem proti obratu v naší zemi a netečnosti mnohých jejích obyvatel. Bylo to ale spolu se situací po vítězství našich hokejistů nad SSSR poslední jednotné vystoupení národa. I my jsme ještě vyburcovali chomutovské školy a dodnes nemohu zapomenou na chvíli,
k
dy jsem s Janovým portrétem přivedl na náměstí několik stovek mladých lidí. Z druhé strany přišli studenti z gymnázia a velké náměstí bylo plné. Spolu s námi šli samozřejmě i naši profesoři s panem ředitelem Lorencem. Dodnes mám schovaný Nástup z posledního lednového týdne.
     Bohužel většina z nás, včetně mne, se přidala k mlčící většině, starali jsme se o své rodiny, chaty, auta. O to větší obdiv zaslouží to malé procento odvážných, jak v Praze, tak i v jednotlivých místech, které spolu s nástupem Gorbačova v SSSR a podporou demokratického světa přineslo po 20 letech obrat
a
odchod dočasně umístěných vojsk.

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu