iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Fotbalový den mládeže
Peruc - hřiště FK
29. 6. 2024 
9:00 - 14:00 hod.

FK Peruc pořádá a zve na fotbalový den mládeže.

PLAKÁTEK

140 let SDH Peruc
Peruc - za hřištěm
29. 6. 2024 
12:00 - 22:00 hod.

Peručtí hasiči vás zvou na oslavu 140. výročí svého spolku. Bohatý program, od 20 hod. taneční zábava.

PLAKÁTEK

Kino Peruc

Společně sami
Letní kino v parku
Pátek 21.6.
21.00 hod.

Čerstvě vystudovaný učitel Petr Jílek (Jakub Moulis), dostává příležitost učit na soukromém gymnáziu, který vlastní matka jeho přítelkyně (Markéta Hrubešová). Jeho idealizovaná představa o výuce mladých studentů brzy narazí na tvrdou realitu. Je překvapen současnou smutnou generací, problémy, se kterými se musí mladí lidé v dnešní době vypořádat a jejich přístupem ke studiu. Drama / Česko / 2024 / 90 min.
Nevhodné mládeži do 12 let

Vstupné 100 Kč

Lassie: Nové dobrodružství
Letní kino v parku
Pátek 28.6.
21.00 hod.

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů. Rodinný / Dobrodružný / Německo / 2023 / 91 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024
Koncert laureátů
16.6.2024
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Peruc v televizi
Peruc v televizi
Napsal Plazík st.   
Úterý, 03 prosinec 2002
3.12.2002

Ještě jednou se vracíme k pořadu ČT Černá Bílá z 18. října, který uvedl pozvánku na výlet na Peruc. Podařilo se nám najít text pořadu, pro vás, kteří jste jej nemohli vidět v televizi.

 

Na výlet
Peruc s Ivetou Fialovou
Obec Peruc se nachází na východ od Loun nedaleko řeky Ohře. Pod peruckým zámkem, který patříval hraběcímu roku Thunů, kousek od statku u Dvoreckých, kde kdysi žil děd básníka Svatopluka Čecha, je Boženina studánka. U silnice pod Perucí stojí za vidění unikátní tisíc let starý dub Oldřich (obvod kmene 745 cm, výška 29 metrů), vysazený knížetem Oldřichem prý na místě, kde potkal selku Boženu Křesinovou, když prala prádlo (Boženina studánka je pár metrů odtud). Zde v Peruci se totiž podle pověstí téměř před tisícem roků odehrál romantický příběh, který vešel do dějin a proslavil toto půvabné místo. Kníže Oldřich z rodu Přemyslovců lovil na Lounsku ve zdejších hlubokých lesích. U studánky spatřil spanilou pradlenu. Krása Boženy Oldřichovi učarovala a jako svoji manželku ji vyzdvihl na knížecí stolec. Láska knížete a dívky z lidu přinesla zemi požehnání. Přemyslovský rod nezahynul po meči, narodil se všemi ctnostmi obdarovaný synek Břetislav, další významná osobnost českých dějin.Historie zanechala v Peruci nemálo pozoruhodných památek. Svažité návsi dominuje kostel sv. Petra a Pavla, zbudovaný P. P. Columbanim k roku 1725, s impozantním průčelím a hodnotným vnitřním vybavením. Naproti němu se rozkládá trojkřídlý patrový zámek, vzniklý v letech 1760-1770 rokokovou přestavbou předcházejícího sídla. Objekt upoutá oválnou vstupní halou se schodištěm, plastikami od I. F Platzera a další výzdobou. Zvláštní postranní brána vede do parku s některými nevšedními stromy.
Při návsi stojí několik zají
mavých selských a
měšťanských domů spolu s radnicí. Nejvíce vyhledávána bývá ovšem zastřešená pseudogotická Boženina studánka, kolem níž lze sestoupit k prastarému, mohutnému, avšak již chřadnoucímu Oldřichovu dubu. V Peruci lze spatřit i několik dalších skulptur, zejména sochu sv. Jana Nepomuckého na návsi u kostela a pomník tří panovníků v polích u Vraného.
Mimořádně památnou budovou je perucká fara. V letech 1840-1892 na ní blahodárně působil vynikající vlastenec a lidumil František Daneš. Navštěvovali h
o
tu K. H. Borovský, Fr. Palacký F L. Rieger, K. Sabina, F L. Čelakovský, V B. Třebízský, J. Š. Baar, Bol. Jablonský, A. E. Komers a Sv. Čech, jehož rod tu ostatně měl svůj původní domov.
Koncem 18. století proslul zdejší zámek velmi rozvinutým hudebním ži
votem,
o sto let později se stala obec vyhledávaným letoviskem a zároveň začali Peruc navštěvovat četní malíři. Tuto tradici zde nejvýznamněji dovršil Emil Filla (1882-1953), který si po druhé světové válce zvolil Peruc za své letní sídlo a zpodobnil celou zdejší krajinu.
Lze právem říci, že Peruc představuje velmi přitažlivé a pamětihodné místo. Půvabem oplývají i přilehlá území od Débeřkého údolí až po Macův důl nad kterým se nalézá proslulá Krásná vyhlídka s jedinečnými pohledy na vznosné panorama Českéh
o
středohoří. Bylo to oblíbené místo Svatopluka Čecha (o Krásné vyhlídce píše ve svých pamětech “Druhý květ” v básni “Sníh”).
Kdokoliv jede silnicí vedoucí z Klobuk do Peruce, spatří po pravé straně v polích mezi obcemi Klobuky a Telcem
i balvan podivné a velmi nápadné podoby. Stojí právě při hranici, dělící politický okres slánský od lounského. Štíhlý vysoký menhir stojí v poli na mírné vyvýšenině. Je to Červeno hnědý železitý pískovec s výskytem světlých křemenných valounků. Rozměry: výška 3,4m nad úrovní terénu (celková výška 4,2 m), hmotnost odhadnuta na 5 tun. Archeologické doklady k určení stáří kamene sice nalezeny nebyly, ale ukázalo se, že kámen je osazen v písčité vrstvě nad podložní skálou tak, že musel být vztyčen uměle. Kámen pochází nejspíše z období bójského. Podle pověstí byl obklopen šesti až dvanácti menšími kameny a říkalo se mu Pastýř se stádem. Tuto domněnku potvrzuje i sdělení účetního klobuckého cukrovaru z roku 1901, že dvěstě až třista metrů severně od stojícího kamene byly vyorány dva
kameny podobného materiálu a asi dvacet osm kroků od stojícího kamene směrem na Telce byl vyorán další větší kámen .
V roce 1994 zde provedla pokusné geofyzikální měření skupina pražských badatelů. Výsledek všechny zúčastněné překvapil: Měření magnetickéh
o pole Země v předvečer slunovratu dne 20. 6. 1994 ukázalo těsně u menhiru anomálii zesílení magnetického pole. Ta se dala vysvětlit tím, že Klobucký menhir je ze železitého pískovce, který je trochu magnetický. K nepochopitelnému úkazu však došlo při měřen
í během východu slunce. Místo, kde byla anomálie největší se pohnula o přibližně jeden metr směrem na západ.

 

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde