iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Vernisáž v sobotu 30.3.
v 15h.

Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
PLAKÁTEK

Bylinky kolem nás
Knihovna Peruc
úterý 27.2.2024
17 h.
Místní lidová knihovna Peruc vás zve na přednášku Viery Hermíny Kopicové o prospěšných bylinkách z naší přírody.
PLAKÁTEK

Aristokratka ve varu
Kino Peruc
Pátek 1.3.2024
19:00 h.
Hrabě Frank, manželka Vivien a dcera Marie žijí na zámku Kostka. Pomáhají jim hospodyně, údržbář a kastelán. Zámek chátrá kvůli nedostatku peněz. Objevuje se Bendina dcera, což vše ještě více komplikuje situaci. Hrají: Hynek Čermák, Tatiana Dyková, Yvona Stolařová, Eliška Balzerová, Martin Pechlát, Pavel Liška... Komedie / Česko / Slovensko, 2024, 99 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Pchod předjarním Poohřím
Za Dubem, Peruc
sobota 9.3.2024
8:30 - 14:00 h.
Tradiční jarní pochod bude mít letos perucký kontrolní bod v usedlosti Za Dubem.
Kavárna nabídně pro veřejnost kávu, čaj, polévku, pivo, víno, zákusky...
PLAKÁTEK

Trollové 3
Kino Peruc
neděle 10.3.2024
15:30 h.
Trollí princezna Poppy má slabost pro kámoše Větvíka. Jak se sbližují, Poppy odhalí jeho tajemství - byl členem kapely BroZone, kterou ovládali grázlové. Teď se spolu vydají na záchrannou misi. Diváci si to užijí, Trollové 3 jsou jízda od tvůrců Tučňáků z Madagaskaru, SpongeBoba, nebo Dexterovi Laboratoře . Animovaný / Dobrodružný / Komedie / USA, 2023, 92 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

Bod obnovy
Kino Peruc
Pátek 15.3.2024
19:00 h.
V roce 2041 máte právo na oživení po smrti díky digitální záloze osobnosti - BODU OBNOVY. Agentka Em řeší případ, kdy bylo toto pravidlo porušeno, a musí vyšetřit zločin. Poutavý příběh v blízké budoucnosti, kde technologie nabízejí nový život a lidé si ho mohou prodloužit. Hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík... Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller, Česko / Slovensko / Polsko / Srbsko, 2023, 116 min
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Nerozlučná dvojka
Kino Peruc
neděle 24.3.2024
15:30 h.
Nerozlučná dvojka vypráví příběh Dona, dřevěné loutky na útěku a opuštěné plyšové hračky DJ Doggy Doga, který hledá opravdového kamaráda. Jejich cesty se zkříží v Central Parku a navzdory všem předpokladům i odlišnostem se spolu vydávají na dobrodružnou cestu New Yorkem. Animovaný / Dobrodružný, Francie / Španělsko / Belgie, 2023, 88 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

A máme, co jsme chtěli
Kino Peruc
Pátek 29.3.2024
19:00 h.
Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. Hrají: Eva Holubová, Bolek Polívka... Rodinný / Drama / Komedie, Slovensko / Kanada, 2023, 100 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Mimo sezonu zavřeno.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2024

 
You are here: Hlavní strana
Ohlédnutí za listopadem 2023
Napsal Plazík st.   
Úterý, 05 prosinec 2023
Listopad byl plný oslav. Několikeré zaokrouhlené narozeniny. A sem tam nějaká kultura. Jen ten pohyb, který bych potřeboval, stále zanedbávám.

Active Image Každý listopad začíná památkou na naše předky. V předvečer Památky všech zesnulých (tzv. Dušiček) jsme i v kapli M. J. Husa na Peruci vzpomněli svých blízkých, i sester a bratrů, kteří již mezi námi nejsou. Já položil věneček na oba hroby, v Lenešicích mých praprapředků i na Peruci mých nejbližších.
Active Image V sobotu 4. 11. jsem se prošel "novou" Šlepku a nafotil (album níže). Vím, mnohé z vás kácení vyděsilo. Mnoho stromů tam ale bylo zlomených a vyvrácených. Snad to lesáci uklidí a osází - vnoučata budou mít hezký les. Jen mne moc mrzí, že těžaři zničili více než 140 let starou technickou památku, pokračování náspu úzkokolejky do cukrovaru a zlikvidovali pomníček oběti na kolejích. Snad obnoví pěšinu k lávce přes potok. Cestou zpět jsem se stavil u kamaráda Oldřicha. Oba ještě žijeme.
Po "nové" Šlepce
K podzimnímu Oldřichovi

Následující úterý jsem jel opět na kontrolu na Oční kliniku Horní Počernice. Pan doktor se nakonec rozhodl, že moje oko potřebuje operaci a objednal mi na ní před Vánoci. Když se povede, bude to fajn, když ne... Žižka měl také jen jedno a vítězil.
Active Image Ve středu 8. 11. mne opět Vláďa vzal sebou do Prahy, na koncert k 75. narozeninám mého kamaráda, multiinstrumentalisty Vlastislava Matouška v pražském cross][clubu. Kromě dalších zahrály původní formace oslavence Yamabushi a MÁMA BUBO. Zároveň bylo pokřtěno nové Vlastíkovo autorské  CD "GUITAR MUSIC". Moc pěkné setkání to bylo...
Vlasta Matoušek 75

Ještě do poloviny listopadu byla otevřena má galerie a malý perucký Lesní klub Kořínek navštívil výstavu k mým 75. narozkám. Active Image I tito mrňousové si se zájmem fotky prohlédli. Ještě další týden přišli pravděpodobně poslední návštěvníci mé výstavy, žáci 3. třídy perucké školy. Děkuji!. Ale ne, ještě jedna vzácná návštěva byla velkým dárkem k mým narozeninám. V mé galerii se stavil kastelán hradu Krakovec Mgr. Jiří Sobek. Skoro hodinu jsme povídali nad mými fotkami a dokumenty, podívali jsme se i do babiččiny kuchyňky. Krásné chvíle. Jen byl pan kastelán překvapen, že do galerie za takovým zážitkem skoro nikdo nechodí.  Výstava skončila a ti co ji neviděli (a je jich většina z těch, které jsem očekával) mají smůlu.

A začal narozeninový maraton, o kterém píši ZDE.

Slavilo také Vrchlického divadlo v Lounech 20 let od znovuotevření, na jehož rozjezdu jsem se tenkrát aktivně podílel. Slavnostní večer 15. 11. byl určen pouze pro lounskou radnici, ale další den jsem zašel nejdříve do Galerie a poté i do hlediště.
Skála a zase Skála...
V Galerii města Loun byla ve čtvrtek v podvečer zahájena vernisáží  skvělá výstava obrazů Františka Skály. Moc zajímavé obrazy, většinou vytvořené pomocí přírodních pigmentů, nikoliv temperami, oleji apod. Podzemí divadla bylo tentokráte přeplněné, Vláďa Drápal pozval osobnost a Skála přitáhl širokou veřejnost. Active Image
Jen o chvíli poté tento všestranný umělec přivedl na jeviště Vrchlického divadla svoji kapelu Třaskavá směs a vytvořili spolu úžasný večer plný hudby s humorem. Slyšel jsem, že je muzikant, ale jeho vystoupení bylo moc zajímavé a pestré. Svým osobním stylem předvedl hudbu, inspirovanou mnoha směry.
Active Image Při svých vycházkách jsem se dostal i na opuštěné perucké nádraží. Již v sobotu 11. před polednem Perucí projel další historický vlak. Brejlovec táhl 4 rychlíkové vozy. O týden později jsem zjistil, že po dlouhých letech bylo u 1. dopravní koleje vytvořeno alespoň provizorní nástupiště. Dobrá zpráva pro seniory a děti. Prošel jsem se zpět po Telecké. Další malé vycházky byly již jen k rybníkům, do parku a kolem domečku. Ty prvé byly ještě listopadové, v závěru měsíce již se sněhovou pokrývkou. Zima přišla rychle po velmi teplém podzimu.
Peruc listopadová bílá

Čtenářská výzva splněna! Do svých 40 let jsem přečetl stovky knih, ale poté jsem polevoval a za rok jsem přečetl 4 - 6 knih. Na jaře jsem se (asi náhodou) ocitl v Obecní knihovně Peruc a tam mne paní knihovnice Lenka Uhrová upozornila na Čtenářskou výzvu v https://www.databazeknih.cz/. Řekl jsem si "Zkusím to". A koncem listopadu jsem splnil všech 20 témat. Od jara jsem přečetl 38 knih a čtení mne opět začalo bavit. Mnohdy ani večer nepustím televizi (Proč taky?) Děkuji, Lenko, skvělá práce! (A určitě nejsem sám, vždy v knihovně potkám další Peručáky, kteří si odnáší sloupec knížek.)
Perucká knihovna žije nejen půjčováním knih, ale i návštěvami školáků a mnoha akcemi, které připravuje sama paní knihovnice, nebo perucké spolky. Active Image V pondělí 20. zde proběhla beseda s veterány, účastníky zahraničních misí ze 41. mechanizovaného praporu Žatec, kterou připravila CČSH Peruc a Obecní knihovna Peruc a byla určitě moc zajímavá, Slyšet osobní svědectví z Kosova, Afganistánu, Mali,.. se jen tak nepřihodí. I když nepřímo, potvrdilo se mi to, co tvrdím již snad 30. let. Za počátek současné neutěšené světové situace stojí tzv. Válka v zálivu a následné akce. V neděli 20. odpoledne v Obecní knihovna Peruc desítky dětí s maminkami vánočně tvořily krásné věcičky. Vše pro mě připravila paní knihovnice Lenka Uhrová s kamarádkou. Perucká knihovna žije!
Další zajímavý a poučný večer proběhl ve čtvrtek 30. v peruckém kině. Organizace Post Bellum promítla film Proměny Ústeckého kraje a poté o vztazích českého a německého obyvatelstva od středověku po dnešek zajímavě vyprávěl lounský archivář Jan Mareš.
Perucké akce
Vánoční tvoření

Active Image Celý rok se scházíme v Klubovně Luna Louny a s naší sbormistryní Evičkou se učíme zpívat krásné písničky. Na adventní čas máme již mnoho nacvičeno, takže jen lehké zopakování a mohli jsme v sobotu 25. se Senior Melody adventně zazpívat v pěkném zaplněném kostele sv. Mikuláše v Orasicích. Prý dobře. Mně se to také líbilo.
V pondělí 27 jsem se opět díky Vláďovi po více než půl roce krátce cournul po Praze (ach ty nohy a dech) a podíval do mé oblíbené Leica Gallery. Své Soukromé cesty zde představuje Eva Heyd. Zajímavá tvorba. Následovala procházka Prahou večerní.
Active Image Došel jsem pod Vítkov na neskutečně vydařený večer v Čítárně Unijazz v Praze, věnovaný Pavlu Zajíčkovi a jeho kapele DG 307. Též u příležitosti vydání CD DG 307 Sinusoida (Guerilla Records) a knihy Pavel Zajíček: Radost je lehkost, vánek, studená voda / Rozhovory (Pulchra). Zazněly písně DG 307 v autorské úpravě hostů: Jan Louka, Tomáš Schilla, Tomáš Vtípil, Michal Koval, a bylo překvapení večera, úžasná Monika Načeva.
Prahou večerní
Večer s PZ/DG 37

Na závěr měsíce ve středu 29. ještě jedno setkání s kamarádkou, sestrou farářkou Martinou Viktorií Kopeckou v lounském sboru Dr. Karla Farského CČSH. Active Image
S Martinou se znám téměř 20 let (fotokroužek Rychlé spouště) a navíc pochází z Pátku. Povídání nejznámější české farářky, která se několikrát setkala i s papežem Františkem a je zapojena ve světovém hnutí křesťanské mládeže, bylo příjemné. Samozřejmě jedním z hlavních témat byly knihy, které v posledních letech napsala - Deník farářky a Zpověď farářky. Kostel byl téměř plný a mnozí si po skončení nechali knihy podepsat.
Listopad končí a sníh drží, dokonce ještě připadá. Uvidíme, zda vydrží do
 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Partners+

paralet
-----
dobroděj
-----
denik
-----
Hnutí Jsme PRO!
-----
Rozhlas Peruc
Městys Peruc

Doporučujeme

Kultura a sport -
Kalendář kulturních a sportovních akcí městyse Peruc naleznete 
na rok 2024
ZDE  

Za Dubem - Usedlost Za Dubem poskytuje ubytování v celkové kapacitě 11 lůžek. Romantické prostředí, veškeré vybavení, zajímavé okolí. Více najdete zde

Cyklotrasa Peruc, Agropenzion Hájenka, Louny
-
Projížďka po cyklotrase z Peruce až do Loun na pěkném videu je zde

Knihovna Peruc - Obecní knihovna ZDE

 

KVÍTEK - lounský pěvecký sbor najdete zde

 

Železniční muzeum Zlonice - Zážitek pro děti i dospělé, kteří mají radi vláčky. zde

Pivovar Antoš Slaný - Pro vás, kteří mají rádi skutečné pivo a dobré jídlo.
Zavítejte  sem

Libochovické listy zde

GALERIE

Active Image

Active Image

V Galerii u Plazíka
-----------------------------------
Připravujeme
sezonu 2024:

30.3. - 23.6.
Josef Skip Holota 
"Zajímavosti kolem nás"
29.6. - 25.8.
Veru Králik
"Rok v Praze a na cestách"
31.8. - 28.10.
Radek Kučera
Lounská sojka

Počasí

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde

Top List

TOPlist

Statistiky

Přístupů: 35462941

Kdo je zde?

53 hosté