Když je příležitost, rád vyjedu na výlet za poznáním naší vlasti. Nejvíce jezdím s Českopisem, předmětem Třetího věku lounské knihovny.
Tentokráte jsem využil nabídku kamarádky z cest na zájezd spolku Moje Ročovsko, který mířil ve středu 13.9. do Brd. S mírným blouděním jsme dojeli do Mníšku pod Brdy a začali jsme prohlídkou s průvodkyní po okruhu První republika – reprezentativní salony na místním zámku. Prošli jsme i pěkným parkem a poté si někdo zašel do jedné z mnohých cukráren, další prošli centrum městečka.
Pokračovali jsme do Všeradic, rodiště Magdaleny Dobromily Rettigové, kde jsme si prošli zajímavá tři patra Galerie a muzea M. D. Rettigové. Po vynikajícím obědě v hostinci Dvora Všerad jsme si prošli zajímavá tři patra sousední Galerie a muzea M. D. Rettigové. Exponáty seznamují s výbornou kuchařkou i s historií venkova.
Po přejetí Berounky jsme z vyhlídky nad Mořinou shlédli do hloubky bývalého lomu Velká Amerika – českého Grand Canyonu. Kdysi jsem byl i dole, nedávno prošel kolem všech lomů.
Absolvovali jsme za ideálního počasí vydařený výjezd po zajímavostech středních Čech.
Brdy a okolí
Studenti Třetího věku MKL, předmět Českopis, zahájili hned následující čtvrtek 14.9. nový semestr výletem do Polabí. Prvý cíl, Lysá nad Labem, byl pro nás téměř kulturním šokem. Tolik, zejména barokních soch, má snad pouze Praha. Z parku jsme zamířili do muzea Bedřicha Hrozného, místního rodáka a světově uznávaného vědce pro oblast starověkého Předního východu (klínové písmo).
Poté jsme zajeli do nedalekého Přerova nad Labem, do známého skanzenu, který patří k nejstarším regionálním muzeím v přírodě v Evropě. A je to skutečná krása podívat se na to, jak a v jakých staveních žili naši dědové a babičky. Skvělé jsou naaranžované světnice i s dobovými postavami.
Českopisný výlet se opět vydařil, všichni jsme se vraceli plní úžasných zážitků a poznání domů.
Barokní Lysá, selský Přerov
|