iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Po stopách 1. pochodu

Louny - Pátek - Peruc
15. 6. 2024 
8 - 19 hod.

KČT a Oblastní muzeum Louny zvou na akci Po stopách prvního pochodu 1894. Strat Louny, náměstí - 28 km v 8 hod., Pátek nádraží - 10 km ve 13 hod., cíl Peruc nádraží.

PLAKÁTEK

Meghalaya
Cesta do Indie

Peruc
Za Dubem

16.6.2024 v 17 hod.
Promítání a vyprávění Toma Ulricha o cestě do severovýchodní  Indie.

PLAKÁTEK

Kino Peruc

Sladký život
Letní kino v parku
Pátek 14.6.
21.00 hod.

Hokejový reprezentant Rosťa Beran je borec každým coulem. Žije v luxusním bytě, má rychlé auto a spoustu mladých milenek v duchu hesla: Nad třicet let neberu! Peníze a titul mistra světa mu dávají báječný pocit nedotknutelnosti a nadřazenosti. Ale nic netrvá věčně… Nečekaný kolaps v posteli s krásnou blondýnou udělá za Rosťovou bohorovnou pohodou tlustou EKG čáru. Hrají: Vladimír Polívka, Petra Hřebíčková, Jan Cina a další. Komedie / Česko / 2024 / 102 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč

Společně sami
Letní kino v parku
Pátek 21.6.
21.00 hod.

Čerstvě vystudovaný učitel Petr Jílek (Jakub Moulis), dostává příležitost učit na soukromém gymnáziu, který vlastní matka jeho přítelkyně (Markéta Hrubešová). Jeho idealizovaná představa o výuce mladých studentů brzy narazí na tvrdou realitu. Je překvapen současnou smutnou generací, problémy, se kterými se musí mladí lidé v dnešní době vypořádat a jejich přístupem ke studiu. Drama / Česko / 2024 / 90 min.
Nevhodné mládeži do 12 let

Vstupné 100 Kč

Lassie: Nové dobrodružství
Letní kino v parku
Pátek 28.6.
21.00 hod.

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů. Rodinný / Dobrodružný / Německo / 2023 / 91 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024
Koncert laureátů
16.6.2024
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Naše maminka - vzpomínka
Naše maminka - vzpomínka
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 09 únor 2023

Active Image V sobotu 11. února to bude již 20 let, co odešla naše maminka Hana Blažková z Peruce. Takto na ni vzpomínám.

 

 

 

Active Image Naše maminka Hana Langerová - Blažková se narodila 21. 7. 2028, v lenešickém cukrovaru. Zde vyrůstala až do své svatby. Do školy chodila v Lenešicích, kde měla mnoho kamarádek a kamarádů. Samozřejmě pomáhala i v kantýně svých rodičů. Po skončení měšťanky dojížděla do rodinné školy v Cítolibech. Při cestách se seznámila s mým tatínkem Josefem Blažkem z Peruce. Active Image V lednu 1947 byli oddáni v lounském Sboru Dr. Farského a společný život zahájili na nádraží ve Břvanech, kde tatínek sloužil. Další rok se narodil Mirek (1948) a poté Josef (1950) a Věra (1952). Maminka byla v domácnosti a starala se o celou rodinu. Vozívala nás na kole do místní školky. Když jsme se v roce 1954 přestěhovali na nádraží do Třebenic, začala maminka pracovat jako výhybkářka. Chodila s námi do kina i do modlitebny husitské církve, kde kázal pan farář Horák. V roce 1958 Active Image naši opravili již dříve zakoupený dům na Peruci vedle "hořejší" babičky a v zimě jsme se sem přestěhovali. Maminka začala pracovat v řeznictví rodičů jako prodavačka. Zapojila se také do místního Červeného kříže, jehož byla 30 let (1959 až 1989) předsedkyní. Po zavření řeznictví chvíli pracovala jako pošťačka na Peruci a pak několik let jako hostinská v perucké Radnici.  Odtud přešla do místního nákupního střediska, kde prodávala v průmyslovém zboží. Později i samostatně v obchůdcích v okolí (Hřivčice, Donín,…). Posledním jejím zaměstnáním byla prodavačka v peruckém stánku s novinami. Když jsem v roce 1991 otevřel svůj krámek, pomáhala mi jako důchodkyně až do konce svého života.
Active Image Maminka měla ráda koně, kteří byli v cukrovaru. Často s nimi vyjížděla k Oharce, kde je spolu s kamarády plavili. Také s úsměvem vzpomínala, že v kantýně neměli klasický výčep, ale pivo teklo z kohoutku ve zdi a ona ho sama točila. Vzpomínala i na různé slavnosti v Lenešicích, kterých se zúčastňovala jako družička, nebo v kroji. Když ji jako malé strejda Liprtojc Active Image (švagr jejího tatínka) udělal loutkové divadlo, tak si s ním hrávala. Divadlo prošlo mnoha generacemi a dodnes jej máme. Strejda jí udělal i krásnou schránku ve tvaru knížky s tajným otevíráním, do níž si schovávala dopisy z Říše od mého tatínka. Byla také vášnivou motoristkou. V roce 1957 si koupila moped Stadion, v roce 1961 skútr ČZ 175 a od roku 1977 jezdila se Škodovkou 105, kterou ji koupil náš tatínek.
Active Image Maminka nám, svým dětem, pomáhala celý život, nikdy nikoho z nás nenechala v nesnázích. U nás doma se dost a často zpívalo. Jejím oblíbeným zpěvákem byl Standa Procházka a od 60. let Waldemar Matuška, na jehož koncerty v okolí na skútru jezdila.
Active Image Maminka byla po babičce výborná kuchařka a cukrářka. Její zdobenou panenku z bábovky chtěl kdekdo. Čokoládové rohlíčky a další sladkosti dělala skvěle. A těch chutných jídel! Dodnes vzpomínáme třeba na "kraplovou polévku", nebo svíčkovou, bramboráky a další jídla. Sama zavařovala kompoty a zavařeniny z ovoce ze zahrádek a dělala také vlastní šťávu – sirup do vody. A nesmím zapomenout na její kávovou zmrzlinu, kterou vařila a v cukrárně nám ji paní Nováková vyšlehala a zmrazila do bandasek. Měli jsme se pak v horkém létě čím zchladit.
Active Image Maminka ráda jezdila po výletech, kromě mnohých míst v Česku byla i v Maďarsku (1956) a SSSR (80. léta). Moc ráda tancovala, dokázala po celém dni u pípy v Radnici jít ještě po zavření na tancovačku k Matějčkům. Ráda pobývala ve společnosti dobrých lidí, v posledních letech mezi Baráčníky. Spolu se zdravotnickou družinou, vyhrála několikrát soutěže zdravotníků. Jako dobrovolná sestra pomáhal při mnoha akcích, jezdila i na Spartakiády, Active Image když nemohla cvičit, tak jako zdravotnice. Bavila ji její práce, pro zákazníky dokázala obstarat i nemožné. Ještě dlouho na ni vzpomínali. Maminku i přes drobné nesnáze život bavil.
Vážím si maminčiny obětavosti pro rodinu a všechny lidi kolem ní. Právě jako zdravotnice pomohla v prvých chvílích raněným lidem (p. Kořínek, vojáci po havárii,…) a vychovávala v tom i mládež. 
Maminka zemřela po operaci srdce 11. 2. 2003. Nezapomeneme...

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde