iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

TOULKY - KAMARÁDI
Galerie u Plazíka Peruc
3.9. - 19.11. 2023
víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií k půlkulatinám majitele galerie.  Vernisáž proběhne v neděli 3. září 2023 ve 14 hodin.

PLAKÁTEK

Mavka: Strážkyně lesa

Kino Peruc
24.9.2023
neděle 15.30 hod.
Animovaný / Fantasy / Komedie. Víla Mavka je nově zvoleným strážcem a duší lesa. Jejím hlavním posláním je chránit proti zlu i před světem lidí posvátné Srdce lesa, zdroj samotného života. Mnoho obyvatel lesa má ale pochybnosti, zda milá a jemná víla Mavka zvládne. Film  Ukrajina. Délka filmu 99  min.        
Přístupný film
Vstupné 50 Kč

Zatmění
Kino Peruc
29.9.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie / Thriller. Hrají: Jakub Štáfek, Jan Zadražil, Ján Jackuliak, Tereza Švejdová, Albert Čuba, Vladimír Polák, Robin Ferro, Josef Carda, Anna Kadeřávková. Film Česko. Délka filmu 85 min.
Nevhodný do 15 let.
Vstupné 100 Kč

Na kole přes Alpy
Za Dubem Peruc
1.10.2023
neděle 16:00 hod.
Cestovatel Josef Sedláček bude vyprávět a promítat fotografie ze své cestě na kole přes Alpy až k moři.
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 
Letní program
PLAKÁTEK

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK

Koncert
Smolnice kostel. sv. Bartoloměje
23.9.2023 v 16 h.
P. Černý - varhany, J. a O. Lébrovi - housle..
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana
Naše maminka - vzpomínka
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 09 únor 2023

Active Image V sobotu 11. února to bude již 20 let, co odešla naše maminka Hana Blažková z Peruce. Takto na ni vzpomínám.

 

 

 

Active Image Naše maminka Hana Langerová - Blažková se narodila 21. 7. 2028, v lenešickém cukrovaru. Zde vyrůstala až do své svatby. Do školy chodila v Lenešicích, kde měla mnoho kamarádek a kamarádů. Samozřejmě pomáhala i v kantýně svých rodičů. Po skončení měšťanky dojížděla do rodinné školy v Cítolibech. Při cestách se seznámila s mým tatínkem Josefem Blažkem z Peruce. Active Image V lednu 1947 byli oddáni v lounském Sboru Dr. Farského a společný život zahájili na nádraží ve Břvanech, kde tatínek sloužil. Další rok se narodil Mirek (1948) a poté Josef (1950) a Věra (1952). Maminka byla v domácnosti a starala se o celou rodinu. Vozívala nás na kole do místní školky. Když jsme se v roce 1954 přestěhovali na nádraží do Třebenic, začala maminka pracovat jako výhybkářka. Chodila s námi do kina i do modlitebny husitské církve, kde kázal pan farář Horák. V roce 1958 Active Image naši opravili již dříve zakoupený dům na Peruci vedle "hořejší" babičky a v zimě jsme se sem přestěhovali. Maminka začala pracovat v řeznictví rodičů jako prodavačka. Zapojila se také do místního Červeného kříže, jehož byla 30 let (1959 až 1989) předsedkyní. Po zavření řeznictví chvíli pracovala jako pošťačka na Peruci a pak několik let jako hostinská v perucké Radnici.  Odtud přešla do místního nákupního střediska, kde prodávala v průmyslovém zboží. Později i samostatně v obchůdcích v okolí (Hřivčice, Donín,…). Posledním jejím zaměstnáním byla prodavačka v peruckém stánku s novinami. Když jsem v roce 1991 otevřel svůj krámek, pomáhala mi jako důchodkyně až do konce svého života.
Active Image Maminka měla ráda koně, kteří byli v cukrovaru. Často s nimi vyjížděla k Oharce, kde je spolu s kamarády plavili. Také s úsměvem vzpomínala, že v kantýně neměli klasický výčep, ale pivo teklo z kohoutku ve zdi a ona ho sama točila. Vzpomínala i na různé slavnosti v Lenešicích, kterých se zúčastňovala jako družička, nebo v kroji. Když ji jako malé strejda Liprtojc Active Image (švagr jejího tatínka) udělal loutkové divadlo, tak si s ním hrávala. Divadlo prošlo mnoha generacemi a dodnes jej máme. Strejda jí udělal i krásnou schránku ve tvaru knížky s tajným otevíráním, do níž si schovávala dopisy z Říše od mého tatínka. Byla také vášnivou motoristkou. V roce 1957 si koupila moped Stadion, v roce 1961 skútr ČZ 175 a od roku 1977 jezdila se Škodovkou 105, kterou ji koupil náš tatínek.
Active Image Maminka nám, svým dětem, pomáhala celý život, nikdy nikoho z nás nenechala v nesnázích. U nás doma se dost a často zpívalo. Jejím oblíbeným zpěvákem byl Standa Procházka a od 60. let Waldemar Matuška, na jehož koncerty v okolí na skútru jezdila.
Active Image Maminka byla po babičce výborná kuchařka a cukrářka. Její zdobenou panenku z bábovky chtěl kdekdo. Čokoládové rohlíčky a další sladkosti dělala skvěle. A těch chutných jídel! Dodnes vzpomínáme třeba na "kraplovou polévku", nebo svíčkovou, bramboráky a další jídla. Sama zavařovala kompoty a zavařeniny z ovoce ze zahrádek a dělala také vlastní šťávu – sirup do vody. A nesmím zapomenout na její kávovou zmrzlinu, kterou vařila a v cukrárně nám ji paní Nováková vyšlehala a zmrazila do bandasek. Měli jsme se pak v horkém létě čím zchladit.
Active Image Maminka ráda jezdila po výletech, kromě mnohých míst v Česku byla i v Maďarsku (1956) a SSSR (80. léta). Moc ráda tancovala, dokázala po celém dni u pípy v Radnici jít ještě po zavření na tancovačku k Matějčkům. Ráda pobývala ve společnosti dobrých lidí, v posledních letech mezi Baráčníky. Spolu se zdravotnickou družinou, vyhrála několikrát soutěže zdravotníků. Jako dobrovolná sestra pomáhal při mnoha akcích, jezdila i na Spartakiády, Active Image když nemohla cvičit, tak jako zdravotnice. Bavila ji její práce, pro zákazníky dokázala obstarat i nemožné. Ještě dlouho na ni vzpomínali. Maminku i přes drobné nesnáze život bavil.
Vážím si maminčiny obětavosti pro rodinu a všechny lidi kolem ní. Právě jako zdravotnice pomohla v prvých chvílích raněným lidem (p. Kořínek, vojáci po havárii,…) a vychovávala v tom i mládež. 
Maminka zemřela po operaci srdce 11. 2. 2003. Nezapomeneme...

 
Další >

Kalendář

Kalendář

Partners+

paralet
-----
dobroděj
-----
denik
-----
Hnutí Jsme PRO!
-----
Rozhlas Peruc
Městys Peruc

Doporučujeme

Kultura a sport -
Kalendář kulturních a sportovních akcí městyse Peruc naleznete 
na rok 2023
ZDE  

Za Dubem - Usedlost Za Dubem poskytuje ubytování v celkové kapacitě 11 lůžek. Romantické prostředí, veškeré vybavení, zajímavé okolí. Více najdete zde

Cyklotrasa Peruc, Agropenzion Hájenka, Louny
-
Projížďka po cyklotrase z Peruce až do Loun na pěkném videu je zde

Černochov- Zajímavé stránky obce Černochov, které provozuje Kulturní sdružení Václava Krejného, si můžete prohlédnout ZDE

 

KVÍTEK - lounský pěvecký sbor najdete zde

 

Železniční muzeum Zlonice - Zážitek pro děti i dospělé, kteří mají radi vláčky. zde

Pivovar Antoš Slaný - Pro vás, kteří mají rádi skutečné pivo a dobré jídlo.
Zavítejte  sem

Libochovické listy zde

GALERIE

Active Image

Active Image

V Galerii u Plazíka
-----------------------------------
Připravujeme
sezonu 2023:

4. březen - 30. duben  
Jitka Pazderová, Mé postřehy mobilem
6. květen - 2. červenec
Dan Fiker - Panorama Českého středohoří
červenec - srpen Ludvík Erdman - Vzpomínka
září - říjen Mirek P. Blažek - 75 

Počasí

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde

Top List

TOPlist

Statistiky

Přístupů: 34571986

Kdo je zde?

36 hosté