iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Výstava fotografií snímaných mobilem, prvá výstava autorky.
PLAKÁTEK

PŘEDVELIKONOČNÍ TRŽNICE
Za Dubem Peruc

1.4.2023 13 - 16 hod.
VE STÁNCÍCH kraslice, dekorace, keramika, bylinky, perníčky    a další…
V KAVÁRNĚ káva, čokoláda, zákusky slané i sladké, zmrzlina, mošt, bylinkový čaj, pivo, víno, velikonoční nabídka, turistické upomínky,…
NA TERASE velikonoční nádivka, polévka.
PLAKÁTEK  

Ukliďme Česko - Peruc
Městys Peruc

1.4.2023 
Akce je individuální. Pytle a rukavice na Úřadu městyse Peruc. Více v plakátku.
PLAKÁTEK 
Kocour v botách: Poslední přání
Kino Peruc
2.4.2023
neděle 15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy. Když máte k dispozici devět životů, tak vám na tom, že tu a tam něco odskáčete, vůbec nezáleží, zvlášť když jste legendární hrdina, který se dobrovolně vrhá do těch nejbláznivějších dobrodružství. Kocour v botách právě zachránil obyvatele jednoho městečka před řáděním zuřivého obra, jenže při tom přišel o předposlední ze svých životů. Kocour se proto rozhodne pověsit boty na hřebík a žít dál v relativním bezpečí. Film   USA. Délka filmu 101 min.
Přístupný film 
Vstupné 50 Kč 
 
Bastardi – reparát
Kino Peruc
14.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie / Drama. Učitel Majer je propuštěn z vězení na amnestii. K sobě do domu si ho bere jeho spolužák ze základní školy Ivan, jenž žije v romském ghettě. Majer nemá nikoho z rodiny. Nikdo mu nezbyl, a tak nabídku Ivana vítá. Ivan Majerovi sdělí, že se mu rozhodl pomoci především z důvodu, že potřebuje znovu otevřít školu, na které dříve Majer učil a chvíli ji vedl. Film Česko. Délka filmu 86 min.  
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Srdeční záležitost
Kino Peruc
28.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Červený koberec, zářící reflektory, ječící fanoušci, fotografové honící se za nejlepším snímkem, kameramanské štáby čekající na rozhovory – premiéra se blíží a největší filmová hvězda Marvin Bosch je netrpělivě očekávána. Ale ta nepřichází. Rozhovor se zákeřnou bulvární novinářkou Bettinou Bamberger vysílaný v přímém přenosu se totiž strašně nevydařil a Marvin před novináři i fanoušky prchá ulicemi města. Film Německo.  Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana
150 let Pražsko-Duchcovské dráhy
Napsal Plazík st.   
Úterý, 15 listopad 2022

Jako syn přednosty stanice a také krátkodobý drážní zaměstnanec, vzpomínám na 150 let té naší trati. Již 21. listopadu 1872 začaly jezdit nákladní vlaky z Chlumčan do Mostu a 2. ledna 1873 jel přes Peruc pvý slavnostní vlak z Mostu do Slaného. Tak jen stručně, jak to bylo...

Ano, koleje, které vedou přes perucké nádraží, již slouží 150 let. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let devatenáctého století u nás vrcholila výstavba soukromých železnic. V konkurenčním boji šlo investorům čistě o přepravu uhlí. Pokud vídeňské ministerstvo obchodu žadateli vyhovělo, uložilo mu povinnost zajistit i přepravu cestujících. V 60. letech zajišťovala dodávky severočeského uhlí do Prahy všeobecně neoblíbená Společnost státní dráhy. Ta totiž v této době měla monopol na dodávky severočeského uhlí a výsledkem bylo, že v Praze bylo uhlí dražší než např. v Berlíně nebo Vídni. Stát netradičně na novou trasu vyhlásil výběrové řízení. Jedním ze záměrů bylo propojit hornická města Most a Duchcov přímou cestou s Prahou.
O stavbu projevilo koncem šedesátých let 19. století zájem sedm sdružení. Ministerstvo obchodu Active Image vybralo variantu navrhovanou podnikateli vedenými peruckým hrabětem Thun-Hohensteinem a 25. června 1870 vydalo Koncesi pro postavení dráhy z Prahy do Duchcova. Následně 25. února 1871 schválilo ministerstvo vnitra i název společnosti „Pražsko-duchcovská dráha“, německy k. k. privilegierte Prag-Duxer Eisenbahn, zkráceně PDE. Společnost podnikala čistě ve své vlastní režii, finančně zajištěna od Anglo-rakouské banky. Ta vydala Subskripci na 30 000 ks akcií za 150 zl. a 30 000 ks obligací za 150 zl. CK výsadou opatřené. Ty se začaly upisovat 16. března 1871 na určených místech. Délka dráhy obnášela celkem 18 mil, délka trati Praha-Most 16,1 míle. Účel dráhy byl trojí: 1. Nejkratší spojeni duchcovsko-bílinského a mosteckého ložiska hnědého uhlí se zemským hlavním městem. 2. Povznešení mezinárodního obchodu, že stane se částí spojovací dráhy, která severní Německo nejkratším směrem přes Lipsko s Prahou dotyčně i s Vídní spojuje. 3. Bude prostředkovati značný obchod místní z hustě obydlených okresů s hlavním městem království.
Zásadním problémem projektu bylo od počátku vyřešit vhodnou trasu z Prahy, Active Image kde směrem na sever již existovalo několik železnic. Proto za výchozí místo byl vybrán Smíchov. Ze Smíchova navrhovaná trasa stoupala Prokopským údolím, mezi Hlubočepy a Zákolany se čtyřikrát křížila s tratěmi Buštěhradské dráhy, aniž by s nimi byla kolejově propojena, a přes Slaný a Louny pokračovala do Mostu a Duchcova. Active Image Stavba byla rozdělena do dvou úseků. Větší z nich, Smíchov – Sedlec u Obrnic, byl zadán stavitelům Václavu a Janu Muzikovi a Karlu Šnáblovi. Zbytek do Duchcova a Mostu byl rozdělen mezi Vojtěcha Lannu, Jana Schebka a Morice Gröbeho. Pro pomaleji jdoucí práce v úseku Smíchov – Louny byla k 21. listopadu 1872 zahájena pouze nákladní doprava do Chlumčan a to včetně odbočky Obrnice – Bílina. První slavnostní osobní vlak z Mostu do Slaného vyjel 2. ledna následujícího roku 1873. Takže toto datum můžeme považovat za začátek železniční dopravy na Peruci.

Od vydání koncese ke zprovoznění úseku Most – Slaný uběhlo 31 měsíců.
V dnešní době nepředstavitelné!

Active Image Již 11. května 1873 došlo k zprovoznění trati až do Prahy Smíchova, ale koncový úsek z Bíliny do Duchova si na své vlaky musel počkat do 1. prosince téhož roku. Až mnohem později byla trat prodloužena nejprve do Hrobu, později do Moldavy, kde přecházela státní hranici do Německa. Náročná stavba na Moldavu firmu finančně vyčerpávala, 1. července 1884 převzaly provoz na tratích zadlužené PDE státní dráhy (KkStB) a k 1. lednu 1892 byly tratě zestátněny.
Původní trať Pražsko-duchcovské dráhy nabízela od roku 1873 přímé spojení Mostu, Loun Active Image a Slaného s Prahou trasou končící na Smíchově, to se však změnilo až po skončení 1. světové války a vzniku Československa. Do politiky vstoupil rodák z Klobuk agrárník Jan Malypetr, který miloval svůj rodný kraj a při cestách vlakem do Prahy mu chtěl pomoci. S podporou dalších kolegů předložil dne 15. dubna 1919 poslanecký návrh na výstavbu spojky směrem na Kralupy, která by vycházela z trati z Prahy do Mostu u zastávky Podlešína a vedla by směrem východním v délce asi 3 km Active Image do stanice Zvoleněvsi. (Tam již po schválení projektu z 18. května 1883 byla velmi rychle vystavěna odbočka ze stanice Kralupy - předměstí k tamnímu cukrovaru. Provoz na ní zahájen 20. února 1884. Přesně o 3 měsíce později začali z Kralup do Zvoleněvsi jezdit i první osobní vlaky.) Po následném standardním parlamentním projednání bylo pověřeno Ministerstvo železnic zajištěním projektu a jeho následné realizace. Stavbu provedla v roce 1922 akciová společnost Kress, Praha. Provoz na nové spojce byl zahájen 2. října 1922, kdy už byl Jan Malypetr členem vlády. Tak vznikla trať Most - Louny - Slaný - Kralupy (- Praha), dnes č. 110.
Active Image Z počátku novou trasu využívaly pouze osobní vlaky ze Slaného do Kralup. Teprve od 15. května 1927 začaly jezdit rychlíky směrem na Louny přes Kralupy a Slaný. Po 2. světové válce vlaky dále jezdily „Malypetrovou" spojkou po trati Praha – Kralupy - Most a stejně rychlíky, většinou motorové. Na trati se objevily i skutečné dálkové spoje vedené lokomotivou: rychlíky „Balnea“ Praha - Karlovy Vary (1971 – 1973) a „Salubia“ Praha – Cheb (1982 – 1992), v letech 1989 - 1991 dokonce expres „Thermal“ z Košic do Chebu vozící i přímé lůžkové vozy z Moskvy. Ano, i takové vlaky jezdily přes Peruc.
Active Image Soumrak osobní dopravy na trati nastal teprve koncem 90. let 20. století s novou organizací krajů, kdy rychlíková doprava přešla na směr přes Ústí nad Labem. Osobní vlaky byly, bez ohledu na spádovost, trasovány do Slaného z jedné strany dle potřeb Prahy, z druhé dle rozhodnutí Ústeckého kraje. Lidé dojíždějící přes tuto umělou hranici byli nuceni opouštět svá zaměstnání nebo železnici. Nádraží jsou od poloviny roku 2009 opuštěná (automatizace provozu je ale v pořádku) Active Image a nyní ve vlaku nejezdí ani průvodčí, který by prodal jízdenku a pomohl starším cestujícím a dětem při nastupování a vystupování. 1. listopadu 2021 byl protlačen na zastupitelstvu Ústeckého kraje dokument, podle kterého nebudou stát v cestě záměru Středočeského kraje na zastavení vlakové dopravy Slaný – Louny v příštím roce. Bez jednání s vedením obcí na této trati tak může v roce výročí, po 150 letech od vzniku Pražsko-Duchcovské dráhy, provoz na ni definitivně skončit.

mPb
Zdroje: Ing. Tomáš Čech-ŽELEZNICE OKRESU SLÁNSKÉHO, archiv autora, internet.

 
Další >

Kalendář

Kalendář

Partners+

paralet
-----
dobroděj
-----
denik
-----
Hnutí Jsme PRO!
-----
Rozhlas Peruc
Městys Peruc

Doporučujeme

Kultura a sport -
Kalendář kulturních a sportovních akcí městyse Peruc naleznete 
na rok 2023
ZDE  

Za Dubem - Usedlost Za Dubem poskytuje ubytování v celkové kapacitě 11 lůžek. Romantické prostředí, veškeré vybavení, zajímavé okolí. Více najdete zde

Cyklotrasa Peruc, Agropenzion Hájenka, Louny
-
Projížďka po cyklotrase z Peruce až do Loun na pěkném videu je zde

Černochov- Zajímavé stránky obce Černochov, které provozuje Kulturní sdružení Václava Krejného, si můžete prohlédnout ZDE

 

KVÍTEK - lounský pěvecký sbor najdete zde

 

Železniční muzeum Zlonice - Zážitek pro děti i dospělé, kteří mají radi vláčky. zde

Pivovar Antoš Slaný - Pro vás, kteří mají rádi skutečné pivo a dobré jídlo.
Zavítejte  sem

Libochovické listy zde

GALERIE

Active Image

Active Image

V Galerii u Plazíka
-----------------------------------
Připravujeme
sezonu 2023:

4. březen - 30. duben  
Jitka Pazderová, Mé postřehy mobilem
květen - červen Dan Fiker - České středohoří
červenec - srpen Ludvík Erdman - Vzpomínka
září - říjen Mirek P. Blažek - 75 

Počasí

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde

Top List

TOPlist

Statistiky

Přístupů: 33749722

Kdo je zde?

4 hosté