iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

TOULKY - KAMARÁDI
Galerie u Plazíka Peruc
3.9. - 19.11. 2023
víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií k půlkulatinám majitele galerie.  Vernisáž proběhne v neděli 3. září 2023 ve 14 hodin.

PLAKÁTEK

Mavka: Strážkyně lesa

Kino Peruc
24.9.2023
neděle 15.30 hod.
Animovaný / Fantasy / Komedie. Víla Mavka je nově zvoleným strážcem a duší lesa. Jejím hlavním posláním je chránit proti zlu i před světem lidí posvátné Srdce lesa, zdroj samotného života. Mnoho obyvatel lesa má ale pochybnosti, zda milá a jemná víla Mavka zvládne. Film  Ukrajina. Délka filmu 99  min.        
Přístupný film
Vstupné 50 Kč

Zatmění
Kino Peruc
29.9.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie / Thriller. Hrají: Jakub Štáfek, Jan Zadražil, Ján Jackuliak, Tereza Švejdová, Albert Čuba, Vladimír Polák, Robin Ferro, Josef Carda, Anna Kadeřávková. Film Česko. Délka filmu 85 min.
Nevhodný do 15 let.
Vstupné 100 Kč

Na kole přes Alpy
Za Dubem Peruc
1.10.2023
neděle 16:00 hod.
Cestovatel Josef Sedláček bude vyprávět a promítat fotografie ze své cestě na kole přes Alpy až k moři.
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 
Letní program
PLAKÁTEK

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK

Koncert
Smolnice kostel. sv. Bartoloměje
23.9.2023 v 16 h.
P. Černý - varhany, J. a O. Lébrovi - housle..
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow ARCHIV arrow Perucký hřbitov plný příběhů
Perucký hřbitov plný příběhů
Napsal Redakce   
Úterý, 08 listopad 2022

Pan Pavel Kovář, perucký Tepličák, se také zajímá o historii našeho místa. Také píše do časopisu Spirit a nyní nám dal k dispozici svůj článek o příbězích peruckého hřbitova. Doplnil jsem dokumentačními fotografiemi a dávám k přečtení i návštěvníkům mých Peruckých stránek.

PERUCKÝ HŘBITOV PLNÝ PŘÍBĚHŮ
Pavel Kovář 

  Památný městys Peruc i se svým okolím, rozprostírající se v kopcovitém terénu na rozhraní Ústeckého a Středočeského kraje, Active Image představuje jeden z nejpůvabnějších koutů Lounska. Dodnes zde zaznívá reminiscence na dávné historické okamžiky. Romance o knížeti Oldřichovi a Boženě z Peruce, nerozlučně spjatá s tímto místem, pak patří k nejznámějším. Původní perucký hřbitov se nacházel jen kousek nad statkem rodiny Křesinových, kde právě pověstná Božena žila. Jednalo se o starý hřbitov v těsné blízkosti barokního kostela svatého Petra a Pavla, který vznikl podle architekta Petra Pavla Columbaniho roku 1724 naproti pozoruhodnému rokokovému zámku, který nedávno prošel rekonstrukcí. Jelikož poloha starého hřbitova uprostřed zástavby obce podle doporučené vyhlášky později nemohla vyhovovat, přestalo se zde v šedesátých letech 19. století pohřbívat a nový hřbitov vznikl nad obcí směrem k železniční trati Louny - Slaný. Na Peruci se jedná o velmi svažité terény a nejinak je tomu též v případě nového hřbitova v nadmořské výšce 350 metrů, kde začali nacházet svůj věčný klid zesnulí od druhé poloviny 19. století.

Active Image Peruc v 19. století patřila k významným kulturním i politickým centrům, o což se zasloužil jeden z našich předních vlastenců - kněz a spisovatel František Daneš. Právě za jeho působení se na Peruci setkávala celá řada významným osobností českého kulturního a politického života. Na perucké faře u Františka Daneše často dleli František Palacký, V. V. Tomek, F. L. Čelakovský, Rieger, Karel Sabina, K. H. Borovský a mnoho dalších. Když v roce 1892 František Daneš zemřel, byl pochován na novém hřbitově, v jeho nejhornější části, kde má svoji hrobku.

Na hřbitově odpočívají i další pozoruhodné osobnosti. Patří k nim legionář Antonín Kovář senior, který za první světové války padl do ruského zajetí a domů na Peruc se vrátil přes celé Rusko, Tichý oceán, Spojené státy, Atlantský oceán a západní Evropu, takže zcela objel celou naši planetu. Po dlouhé roky prožité ve světě se toužebně těšil na svoji snoubenku Růženu, která na něj stále čekala, ale nedočkala se ho, neboť zemřela šest neděl před jeho návratem do vlasti. Jeden z jeho synů Jaroslav se stal významným filharmonickým hudebníkem a po odchodu do důchodu ještě na Peruci dlouho působil jako kapelník dechového orchestru, který po něm převzal současný vedoucí hudebník Jaromír Laksa. Active Image Na peruckém hřbitově též odpočívá Antonín Ransdorf, perucký obchodník, nadaný malíř a preparátor zvířat, na kterého se často obraceli četní zájemci ze zahraničí. Láska k malování přivedla Antonína Ransdorfa až ke světově proslavenému malíři Emilu Fillovi, se kterým se přátelil v době, kdy Filla po roce 1945 prožíval v peruckém zámku poslední léta svého života.

Při procházce peruckým hřbitovem najdete zdánlivě běžné pomníčky, které jsou však spojeny s množstvím dramatických Active Image příběhů. Stačí alespoň připomenout několik peruckých občanů, kteří se na konci druhé světové války pokusili partyzánským způsobem utkat s nenáviděnými vojáky nacistické říše v prostoru nad obcí Pátek, za což zaplatili svými životy. Smutný příběh by mohl vyprávět hrob rodiny Kalíkových, jejichž jediná dcera Libuška studovala po druhé světové válce v Praze jako zdravotní sestra. Tehdy se začínaly zkoušet nové léky ve formě antibiotik a Libuška byla mezi prvními, kterým byla tato léčiva naordinována. Avšak neodhadla se správná dávka a Libušku to v roce 1946 zabilo. Rodina pak nechala dát na náhrobek nápis: "Jediná ratolest - a osud ji urval".

Někdy nám může připadat, že si s námi osud jen tak zahrává. Mnozí jsou však přesvědčeni o tom, že nejde o žádnou náhodnou hru, ale že osud naplňuje svůj předem připravený scénář. Mnohé okolnosti jsou totiž tak sehraně nápadné, že o tom lze jen sotva pochybovat. A tak se stále znovu ptáme - rozhoduje o našich životech vždy jen náhoda?

Každý hřbitov v náznacích skrývá na svých náhrobcích množství nejrůznějších příběhů. Active Image Některé z nich jsou přitom jako vystřižené z nějakého románu. V zadní části peruckého hřbitova, hned u západní zdi, je možné spatřit malou starou hrobku, kde jsou pochováni manželé Božena a Vojtěch Konětopský. Dnes už onen dramatický příběh bezmezné lásky, ale i nepřízně osudu, pamatují jen z odposlechu svých prarodičů pouze ti nejstarší občané. Dvojici lidí, která přišla na tento svět ve stejných časových okamžicích, osud svedl dohromady a obdařil je silným poutem vzájemné lásky. Snad možná tyto pocity neprožívali poprvé, ale přenesli si je ze svých předchozích životů, aby v nich mohli znovu pokračovat. A to pouze jen na poměrně krátký pozemský život vymezený naprosto stejným časem. Doktor Vojtěch Konětopský, který působil jako panský lékař na Peruci, patřil k chirurgickým odborníkům zejména v oboru porodnictví. Active Image Krutou ironií se však stalo, že jeho choť - Božena Konětopská, rozená Špottová, zemřela právě při porodu v době jeho nepřítomnosti. Když se o tom dozvěděl její manžel Vojtěch Konětopský - nepřežil ani o den, neboť z nevýslovného žalu spáchal ještě týž den sebevraždu. Stalo se tak 2. ledna roku 1875, kdy bylo oběma právě 28 let. Od té doby se již dvakrát změnilo století, uběhla spousta času a příběh se stal místní legendou, která se postupně vytrácí ze zdejšího povědomí.

Kolik asi obdobných pohnutých příběhů, které psal sám život, odpočívá i na jiných místech a pozvolna upadá v zapomenutí tak, jak nezadržitelně zarůstají a chátrají staré hroby na našich hřbitovech.

Foto mPb

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde