iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Vernisáž v sobotu 30.3.
v 15h.

Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
PLAKÁTEK

Bylinky kolem nás
Knihovna Telce
úterý 5.3.2024
17 h.
Místní lidová knihovna Peruc vás zve na přednášku Viery Hermíny Kopicové o prospěšných bylinkách z naší přírody.
PLAKÁTEK

Pochod předjarním Poohřím
Za Dubem, Peruc
sobota 9.3.2024
8:30 - 14:00 h.
Tradiční jarní pochod bude mít letos perucký kontrolní bod v usedlosti Za Dubem.
Kavárna nabídně pro veřejnost kávu, čaj, polévku, pivo, víno, zákusky...
PLAKÁTEK

Zajíčkova velikonoční dílna
Knihovna Peruc
úterý 10.3.2024
14 h.
Obecní knihovna Peruc a R&DF barvy s.r.o. vás zvou na velikonoční tvoření dekorací s fotokoutkem.
PLAKÁTEK

Trollové 3
Kino Peruc
neděle 10.3.2024
15:30 h.
Trollí princezna Poppy má slabost pro kámoše Větvíka. Jak se sbližují, Poppy odhalí jeho tajemství - byl členem kapely BroZone, kterou ovládali grázlové. Teď se spolu vydají na záchrannou misi. Diváci si to užijí, Trollové 3 jsou jízda od tvůrců Tučňáků z Madagaskaru, SpongeBoba, nebo Dexterovi Laboratoře . Animovaný / Dobrodružný / Komedie / USA, 2023, 92 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

Bod obnovy
Kino Peruc
Pátek 15.3.2024
19:00 h.
V roce 2041 máte právo na oživení po smrti díky digitální záloze osobnosti - BODU OBNOVY. Agentka Em řeší případ, kdy bylo toto pravidlo porušeno, a musí vyšetřit zločin. Poutavý příběh v blízké budoucnosti, kde technologie nabízejí nový život a lidé si ho mohou prodloužit. Hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík... Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller, Česko / Slovensko / Polsko / Srbsko, 2023, 116 min
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Nerozlučná dvojka
Kino Peruc
neděle 24.3.2024
15:30 h.
Nerozlučná dvojka vypráví příběh Dona, dřevěné loutky na útěku a opuštěné plyšové hračky DJ Doggy Doga, který hledá opravdového kamaráda. Jejich cesty se zkříží v Central Parku a navzdory všem předpokladům i odlišnostem se spolu vydávají na dobrodružnou cestu New Yorkem. Animovaný / Dobrodružný, Francie / Španělsko / Belgie, 2023, 88 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

A máme, co jsme chtěli
Kino Peruc
Pátek 29.3.2024
19:00 h.
Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. Hrají: Eva Holubová, Bolek Polívka... Rodinný / Drama / Komedie, Slovensko / Kanada, 2023, 100 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Mimo sezonu zavřeno.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2024

 
You are here: Hlavní strana arrow ARCHIV arrow Ohlédnutí za říjnem 2022
Ohlédnutí za říjnem 2022
Napsal Plazík st.   
Pátek, 04 listopad 2022

Říjnem skutečně začal podzim, stromy se barví, sucho trvá, a často bývá mlha. Když bylo hezky, vyrazil jsem si u trochu do přírody. Kultury také byla, ale omezeně...

Active Image Po dvou letech jsem se vrátil do pěveckého sboru Senior melody při Třetím věku lounské knihovny a učím se opět zpívat. Byli jsme pozváni ne setkání seniorů v lounské Zastávce, abychom jim zazpívali. Pár písniček jsme zvládli myslím v pohodě. No a teď nás čeká příprava adventního zpívání. (foto L. Bába)
Active Image Jak jsem napsal v úvodu, podzim barví naši přírodu a já do ni občas vyrazím. Ve čtvrtek jsem si vyšel Karhancem po Peruc a kolem Hořejšáku a přes park domů. Jen krátká trasa, ale pod modrou oblohou nádherná.
Podzim pod Perucí
Active Image O týden později jsem šel opačným směrem, přes park a po silnici k našemu hrdinovi Oldřichovu dubu. Je parádní, že se po trápení od lidí každý rok zazelená. Kolem rybníků jsem vystoupal domů.
Parkem k Oldřichovi
V pátek jsem šel do našeho kina na nový film Žižka, zvědav jak bude působit. Je to sice Amerika, ale bál jsem se, že to bude horší. My Češi v tom najdeme nějakou myšlenku, pro cizinu to bude další z pseudohistorických výtvorů s polibkem nakonec. V sobotu, ač jsem se zařekl, že již nikdy, jsem fotil svatbu kamarádky. Naštěstí to byl jen mini obřad v 5 lidech.
Active Image A v neděli bylo krásně. Již delší dobu jsem se chystal na Úštěcko, zejména na hrad Helfenburk, vystavěný ve 14. století na pískovcovém ostrohu. Cestu jsem zvládl a vylezl i na cimbuří vysoké věže. Nejhorší byl návrat v posledních desítkách metrů návrat k autu - strmé stoupání přes kořeny a kameny již není pro mé nohy a dech. Ale je to krásné a romantické místo…
Přejel jsem k vesničce Ostrý, v hospůdce pod kopcem jsem si dal dobrý oběd, odpočinul Active Image a vystoupal k dalšímu cíli nedělního výletu Kalvárie, poutní místo viditelné z hlavní silnice na Českou Lípu. Byl jsem zde v roce 1962 u postupně ničeného místa. Okolí a kostelíky zvenčí jsou dnes opravené, vnitřky ještě čekají na dobré lidi. Je odtud krásný výhled na okolí, Středohoří i Úštěk. Tan byl mým dalším cílem, ale čas a únava dovolili jen procházku po náměstí a kávu v zajímavé galerii, plné obrazů známých osobností.
Na Helfenburk
Kalvárie a Úštěk
Active Image Každý rok vystavuje v lounském divadle místní výtvarné sdružení VOSA. Mám mezi výtvarníky mnoho kamarádů z Loun i širokého okolí a rád na jejich setkání jezdím. Nevynechal jsem ani to pondělní a rád shlédl výsledky jejich činnosti. Letošní výstava je i půl-výroční, VOSA slaví 35 let. Tak ať jim to dobře maluje i nadále.
VOSA 35, VD Louny
V mé Galerii u Plazíka probíhala poslední letošní výstava leteckých snímků Romana Hanzlika a s radostí jsem uvítal milé návštěvy dětí, nejdříve 1. třídu místní ZŠ s paní učitelkou Pavlou a asistentkou. Active Image Děti opět zvídavé, podepsaly se i do sešitu galerie a v mé "babiččině kuchyňce" jsme si u starého obrázku spolu (nestalo se poprvé) zazpívali českou hymnu. Poslední ze třech skupinek pravidelných návštěvníků galerie jsou děti z peruckého Kořínku. Následující den jsme se spolu podívali z výšky na krásné hrady a města naší vlasti.
Ke konci měsíce navštívily moji galerii dámy z Roudnicka, které jsem potkal na fesťáku v Tursku - výtvarnice A. Hrstková a paní Svobodová, které přivezla paní Melíšková (ano, maminka známé herečky). Moc příjemné setkání. Na Peruci se jim líbilo a chtějí přijet znova.
Active Image Ve čtvrtek 13. mne Honza vyvezl do Slavětína na další představení souboru Opera Žatec, se kterým jsme si užili Večírek pro otrlé, trochu bláznivou veselohru. Herci to sehráli moc dobře, diváci se hodinu smáli.
Před 50 lety jsem prodal svoji JAWU 250 a před 21 roky koupil JAWU 350. Od té doby jsem až donedávna jezdil na motorkářské srazy Active Image a nyní Čenda s Haberou pozvali jejich účastníky k posezení v Ponorce na Rané. Sešlo se dost kamarádů jedné stopy, se kterými jsem rád poseděl. Parádní setkání doplněno o promítání motorkářských fotek a videí z posledních 25 let. (VHSky jsem Haberovi převedl do vhodného formátu - ano, umím to.)
V sobotu 15. 10. jsem byl pozván na krásný výlet s pravnoučaty. Active Image Starou klasikou (Karkulka a Hurvínek) jsme dojeli po kolejích z Ústí-Střekova do Zubrnic. Z historického nádraží jsme sešli do vesničky - skanzenu, kde byl připraven Podzim na vesnici. Prošli jsme historická stavení, stavěli se u stánků, dali si polévku, viděli lokomobilu v provozu, děti se svezly na koních a navštívili jsme i školu. Příjemná a poučná akce. Karolínka s Adamem mne ještě navštívili koncem měsíce na Peruci, v zamlženém dni jsme společně položili věneček na náš hrobeček na místním hřbitově.
Podzim na vesnici, Zubrnice_
Active Image Sezonu kulturních představení ve Stodolním divadle usedlosti Za Dubem obstaraly členky kladenského pěveckého sboru Song Ladies. Ze svého repertoáru předvedly různé žánry, od duchovní hudby, přes klasické skladby až po gospel. V závěrečném bloku mnohé členky vystoupily se svým sólovým přednesem. Devět skvělých zpěvaček (a jeden kytarista) dokázalo, že zpěv přináší úsměv.
16.10. odešel Josef Somr, další z těch, které jsem měl moc rád již od 60. let (Ostře sledované vlaky, Žert,…). Na setkání s panem Somrem jsem zavzpomínal na svých stránkách.
Vzpomínka na J. Somra
Active Image V pondělí se po poledni se zvedla mlha a sluníčko mne vytáhlo na krátkou vycházku do Bažantnice. Podzim a sluníčko stále kouzlí. V dalších dnech často padla mlha a já s třeba podíval jen na svůj dvorek.
Peruc slunná i mlžná
V úterý večer 18. 10. bylo v peruckém kině uvedeno do funkcí nové zastupitelstvo městysu a zvoleni starosta, místostarostka a další funkce. (Odcházel jsem se smíšenými pocity.) Více informací ve článku na PS.
Peruc má nové vedení
Již skoro 20 let jsem členem Strany přátel piva Louny. V poslední době se do činnosti Active Image moc nezapojuji, jet do Loun na setkání a nemoci si dát pivo (řidič) není to pravé. Občas ale s přáteli vyjedu na nějakou exkurzi do neobvyklého pivovaru. V pátek jsme vyjeli na pivo do pivovaru Chříč, kousek od Berounky. Obnovený starý pivovar topí pod kotlem dřívím a zaměstnává 63% lidí tělesně, nebo duševně postižených. Skvělé! A pivečko mají také výborné. Prohlédli jsme si provoz, dali gulášek, pivko, poseděli a v mlze dojeli před půlnocí do Loun.
V pátek na pivo
V sobotu jsem se dozvěděl moc smutnou zprávu. Odešel kamarád, fotograf, perucký chalupář a pravidelný vystavující i návštěvník Galerie u Plazíka Ludvík Erdman. Malá vzpomínka ve článku.
Odešel kamarád
V úterý 25. 10. jsem zajel do Prahy do fotografických galerií a na večerní koncert. O pražském výletu píši také ve článku.
Pražské odpoledne
Active Image Poslední říjnovou sobotu mne navštívil po příjezdu z lázní Mirek s Markétou. Nikdy nebyli na hřivčickém židovském hřbitově, tak jsme zajeli na tamní náves a na tajemné místo došli. Bylo pro ně hodně zajímavé.
Židovský hřbitov
V neděli bych byl rád v Praze na Václaváku, Active Image ale sám jsem si netroufl. Sledoval jsem akci Milionu chvilek na internetu a v duchu jsem byl s desetitisícem přítomných, kteří tam demonstrovali proti strachu a nenávisti, za svobodu a demokracii, za Česko a za Ukrajinu. Vystoupili zde osobně, nebo na dálku, známé osobnosti, nejpůsobivější byla řeč Jiřího Suchého. Třeba mi to příště vyjde…

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde