iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Sezona skončila
Připravujeme 16. sezonu 2023.

V prosinci se nehraje
Kino Peruc
dat
text
Vstupné

Předvánoční tržnice
Penzion Za Dubem Peruc
10. prosince 2022
12 - 15 hod.

Jste zváni na tradiční předvánoční tržnici v užasném prostoru Za Dubem.

PLAKÁTEK  

Adventní koncert 
Kaple M. J. Husa Peruc
11. prosince 2022
neděle 14:00 hod. 

Husův sbor Peruc vás srdečně zve na koncert Chrámového pěveckého sboru NO CČSH v Lounech pod vedením I. Dreflerové.
PLAKÁTEK   

Adventní koncert 
Kostel Pov. sv. Kříže
Radonice
19. prosince 2022
neděle 18:00 hod. 

ZSBJ vás zve na adventní koncert dětí z MŠ Slavětín a slánského ženského pěveckého sboru.
PLAKÁTEK
     

Štědrovečerní bohoslužba
Kaple M. J. Husa Peruc
24
. prosince 2022
21 hod.

Jste zváni na štědrovečerní bohoslužbu (tzv. Půlnočku) do perucké kaple M. J. Husa.
Betlémské světlo bude pro vás připraveno od 15 do 21 hodin
PLAKÁTEK    

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana
Vysoké Tatry 2022
Napsal Plazík st.   
Středa, 05 říjen 2022

Díky Mirkovi a jeho kamarádům jsem po 53 letech prožil týden ve Vysokých Tatrách. Parta sportovců s přáteli z Loun a okolí jezdí společně každý rok a většina z nich dokáže zvládnout dlouhé a náročné túry. Já jel jen za změnou všedního života a na malé vycházky.

Active Image V sobotu 10. září 2022 do Prahy (Mirek večer hrál) a v neděli směr východ. Krátká zastávka před Brnem, oběd u Uh. Brodu, káva pod Strečnem a po 7 hodinách jsme viděli tatranské štíty. Ubytování v Breze ve Smokovci a setkání s partou spolu dovolenkářů.
V pondělí električkou na zastávku Popradské Pleso, odtud vzhůru po asfaltce a přes Symbolický hřbitov obětí Tater na Popradské Pleso. Active Image Symbolický hřbitov s kapličkou pod Ostrým mezi skalkami již od roku 1936 připomíná ty, co nádherné, ale i nebezpečné hory milovali až k obětování svých životů. Tyčí se zde dřevěné barevné kříže a na kamenech jsou připevněny stovky tabulek se jmény obětí. Popradské pleso, zaklíněné mezi štíty, je kouzelné. My si v horském hotelu dali oběd a vydali se zpět dolů po červené Tatranské magistrále ke Štrbskému plesu. Po levém břehu jsme došli do centra střediska a po dobré kávě odjeli električkou zpět do Nového Smokovce. (Doprovod Mirek, Jana a Petr, pěší trasa asi 11 km.)
Vysoké Tatry I.
V úterý električkou ze Starého Smokovce opačným směrem na stanici Tatranská Lomnice a vzhůru kolem Moravy k lanovce. Po hledání jsme nalezli pokladnu, vystáli frontu a Active Image sedačkovou lanovkou na mezistanici a kabinkovou výjezd na Skalnaté pleso. Zde jsme dohonili naší partu, ale ti šli dlouhou trasu k Zelenému plesu. Po lehkém občerstvení jsem se prošel kolem až pod observatoř, něco nafotil a 11 hodin jsme s Mirkem a Tomášem společně vyrazili opět po červené Tatranské magistrále směrem na Hrebienok. Cesta kratší než v pondělí. Je obdivuhodné, jaký kamenný chodník zde lidé vytvořili, ale pro mé nohy náročnější. Musel jsem se stále dívat pod sebe, kam zejména levá noha míří. V náročnějších místech mně Mirek přidržel. Asi po 2 hodinách jsme došli k Zámkovského chatě, kde jsme si odpočinuli při dobrém obědě. Pokračovali jsme kousek vzhůru a poslední kousek po lepší cestě do cíle na Hrebienku, kam jsme došli po půl čtvrté. Dolů jsem již musel kolejovou lanovkou (jako na Petříně) nohy by to nedaly. (Doprovod Mirek a Tomáš, pěší trasa asi 9 km.)
Vysoké Tatry II.
Active Image Ve většinou sychravé středě se lounská výprava rozhodla "koupací den". Auty jsme dojeli do Popradu a v ohromném AquaCity s mnoha velkými i malými bazény s různě teplou vodou, vířivkami a dalšími službami (bar uprostřed bazénu). Všichni jsme se vymáchali v horké, teplé i studené vodě vyhřáli, většina ještě pokračovala v saunách. Já po 3 hodinách rozvířen jel sám električkou na odpočinek do penzionu Breza.(Pěšky jen 2 km.) Večer až přes půlnoc posezení s kytarami.
Ve čtvrtek jsme si s Mirkem udělali výlet po blízkých památkách a jako prvý jsme navštívili Spišský hrad - ohromná stavba. Byli jsme tady v 80. letech, dnes je hrad hodně opraven, ale hlavní centrum je pro rekonstrukci uzavřeno. Přesto obejít dolní část po hradbách a další přístupná místa vydalo na 1,5 hodinovou vycházku. Active Image Projeli jsme cikánskou osadou Žehra, krátce se stavěli u Spišské kapituly ve Spišském Podhradí a pokračovali na Levoču, zapsané jako památka UNESCO. Velké zajímavé náměstí s renesanční radnicí a dvěma kostely - Katolický a evangelický. Samozřejmě největší zajímavostí Levoče je velký, krásně malovaný zdobený dřevěný pozdně gotický oltář Baziliky sv. Jakuba Staršího, údajně nejvyšší na světě (nevím, lounský se mi zdá větší). Po obědě U Lva jsme si celou baziliku s oltářem prohlédli (nesmělo se fotit). Přes náměstí a uličkami jsme došli ke klášteru minoritů, který jsme také navštívili. Dalšími uličkami jsme došli k autu a Levoču jsme opouštěli po silnici kolem úžasných středověkých hradeb. 
Vysoké Tatry III.
Třetím cílem naší vyjížďky byl Kežmarok. Opět velké náměstí s radnicí a šest kostelů v centru města. Hlavními cílem byl jedinečný, převážně dřevěný artikulární kostel Nejsvětější Trojice (UNESCO). Ten si evangelíci směli postavit na rozmezí 17. a 18. století mimo hradby města a pouze ze dřeva. Active Image Kamenné jsou části po bývalém hostinci, z kterého byl přestavěn. Malované dřevo a krásné oltáře - vše jsme si mohli prohlédnout z blízka a za mírný poplatek i vyfotit. Vedle stojí nový cihlový evangelický kostel z konce 19. století a řeckokatolický z roku 2008. Pokračovali jsme přes dlouhé náměstí, se zastávkou na kafíčku, na druhý konec historického centra, kde je rozsáhlý a zajímavý Kežmarský zámek. Původní hrad byl v sedmnáctém století přestavěn na pozdně renesanční zámek. Příjemné nádvoří s malým pódiem a restaurací. My jsme se připojili k velké výpravě a vševědoucí průvodkyně nás celým areálem provedla. Jsou zde zajímavé expozice. Blížila se 18. hodina a my se za drobného deště vrátili zpět do Smokovce. Určitě to byl moc zajímavý den. (Doprovod Mirek, pěší trasa asi 8 km.)
Vysoké Tatry IV.
V pátek jsme se vydali na nenáročný výlet ke Štrbskému plesu (ti silnější na dlouhou a náročnou trasu dolinami asi 20 km). Přeplněnou električkou na stanicu Štrbské Pleso a Active Image odtud po břehu okolo Štrbského plesa vlevo s krásnými výhledy až do lyžařského areálu, kde se rok po naší dávné návštěvě konalo Mistrovství světa v lyžování 1970. Spali jsme tam tenkrát jen v kleči pod širákem a ráno dospávali na vrcholu rozestavěného obřího můstku, rozehřátého ranním sluncem. Lanovkou z konce areálu jsme vyjeli na větrné Solisko. Polévka v chatě a moje malá procházka a focení. Společně jsme sjeli lanovkou zpět a po druhém břehu došli zpět do centra. Ve Furkotce vedle nádraží jsme si dali dobrá pečená žebra a električkou se vrátili „domů". (Doprovod Mirek, Jana a Petr, pěší trasa asi 6 km.) Večer "poslední společná večeře" v Kolibě.
Vysoké Tatry V.
Přišla sobota a cesta domů. S Mirkem jsme se zabalili a kolem 10. vyjeli domů. Zastavili jsme se u Liptovské Mare a vyšli na molo. Pokračovali jsme podél Váhu pod zříceninami hradů (Strečno, Bystrica,…) k Trenčínu a už jsme v Česku. Oběd opět v Pepčíně, pod Buchlovem na dálnici a malé zastavení u Brna…. Praha… Peruc… Louny.
Byl to krásný týden mezi přáteli, v krásných místech i s trochou pohybu. Nejvíce musím ale poděkovat Mirkovi za to, že mne vzal sebou a celý týden se mi věnoval. Mám úžasné děti…

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Partners+

paralet
-----
dobroděj
-----
denik
-----
Hnutí Jsme PRO!
-----
Rozhlas Peruc
Městys Peruc

Doporučujeme

Kultura a sport -
Kalendář kulturních a sportovních akcí městyse Peruc naleznete 
na rok 2022
ZDE  

Za Dubem - Usedlost Za Dubem poskytuje ubytování v celkové kapacitě 11 lůžek. Romantické prostředí, veškeré vybavení, zajímavé okolí. Více najdete zde

Cyklotrasa Peruc, Agropenzion Hájenka, Louny
-
Projížďka po cyklotrase z Peruce až do Loun na pěkném videu je zde

Černochov- Zajímavé stránky obce Černochov, které provozuje Kulturní sdružení Václava Krejného, si můžete prohlédnout ZDE

 

KVÍTEK - lounský pěvecký sbor najdete zde

 

Železniční muzeum Zlonice - Zážitek pro děti i dospělé, kteří mají radi vláčky. zde

Pivovar Antoš Slaný - Pro vás, kteří mají rádi skutečné pivo a dobré jídlo.
Zavítejte  sem

Libochovické listy zde

GALERIE

Active Image

Active Image

V Galerii u Plazíka
-----------------------------------
Připravujeme
sezonu 2023:

březen - duben  Petr Kurimský - (překvapení)
květen - červen Dan Fiker - České středohoří
červenec - srpen Ludvík Erdman - Vzpomínka
září - říjen Mirek P. Blažek - 75 

Počasí

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde

Top List

TOPlist

Statistiky

Přístupů: 33136528

Kdo je zde?

10 hosté