iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Pocta rozhlednám
Za Dubem Peruc
14. 7. 2024 
17:00 hod.

Hana a Milan Vás zvou na videa a obrázky z historie Stradonky

PLAKÁTEK

VÝROČÍ 10 LET
od otevření penzionu
a kavárny
Za Dubem Peruc
20. 7. 2024 
13 - 19:00 hod.

Šatník paní mlynářky, fotografie, hudba.
15:00 koncert Song Ladies Kvintet

PLAKÁTEK

Kino Peruc
Letní kino - V případě deště se promítání přesouvá do kina, čas zůstává stejný.

Tlapková patrola ve velkofilmu
Promítá se kině!
Pátek 19.7.2024
18:00 hod.

Animovaná komedie. Když se přímo na Adventure City zřítí magický meteorit, získají pejsci z Tlapkové patroly superschopnosti, které je promění v mocné tlapky! USA / Kanada, 93 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 50 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Ohlédnutí za červnem 2022
Ohlédnutí za červnem 2022
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 11 červenec 2022

Vymlouvat se nebudu, ale teprve teď červen. Příroda, kultura, zajímavosti, výlety - bylo toho zase dost. Ale jeden musí žít a ne sedět za pecí. 

Začnu červnem kvetoucím, vycházkovým s tropickým počasím. Rozkvetly růže a později i levandule. Prý oboje voní… Chodil jsem jen kolem svého bydla, jen jednou jsem došel "až" na Vyhlídku. Kvetly vlčí máky, šípky a třemdava bílá. Active Image

Kvetou máky v poli
a mě srdce bolí...
...roste tam teď řepka
a mě chytá depka… 

Teplota některé dny vystoupala dost přes 30°C, jak říkám tropy, ale suché bez jediné kapky. Active Image Udýchat se to byla makačka. Využil jsem jedno z mála chladných dopolední a "makal" 2,5 hodiny na dvoře. Vyčistil jsem záhonky, ostříhal bohaté obrosty 4 šeříků, sestříhal výhonky vína (chtělo by to odborníka) a ostříhal "plazivec" na garáži, který lezl tam, kde ho nechci. Jen ostříhat odkvetlý šeřík jsem již nezvládl, odpoledne odpočinek. Kde jsou ty časy, když 10 hodin práce bylo normální.
Červen kvetoucí a vycházkový
Active Image Prvou červnovou sobotu jsme slavili na zahradě 3. narozeniny pravnučky Karolínky. Je milé být s těmi našimi mrňousy - no už trochu většími. Po polovině měsíce jsme se pod Ranou rodinně profesionálně fotili. Nad troj horou se to hemžilo barevnými padáky a my na louce vytvářeli na pokyny fotografky různá seskupení. Těším se na výsledek…

Active Image Po oslavě jsem se v podvečer stavil na lounském náměstí, kde probíhala akce Louny-Zschopau PADESÁTKA. Není to moje parketa, ale hráli tam skvělou irskou hudbu mé oblíbené Brambory - A Bag of Potatoes. Před nimi Denny Driver - Johnny Cash ze Zschopau a po nich Irové Delta Fuse s neirskou hudbou. Expresem do blázince. Další pátek večer na terase C-CLUBu vystoupila psychedelic-rocková kapela z Prahy MADHOUSE EXPRES. Jo, kluci umí, jejich koncert jsme si užili.
Muzika v červnu
Již 1. června v podvečer jsem zajel do Loun. V GAML probíhala vernisáž výstavy Přiznání barvy Active Image autora Václava Maliny. Kouzelné barevné malování inspirované i naší krajinou. Poté o dvě patra výše na komentovanou prohlídku s Pavlem Janouškovcem na jeho výstavě Na papíru. Sobota 11. byla opět plná dění. Nejdříve velkolepá výstava "VODA" v GBR Louny, Byl jsem na vernisáži prvé části, nyní jsou všechna podzemní patra plná "vody" v různých výtvarných formách. U "Rejtů" to skutečně žije. Poté až do noci 15. Dobrodění, ale o tom níže.
Active Image To nebylo z výstav vše, v pátek 24. odpoledne byl po rekonstrukci slavnostně otevřen Dům Sokolů z Mor Oblastního muzea v Lounech. Po bohatém programu si desítky návštěvníků prohlédly dvě nové výstavy. V přízemí Pravěk Lounska a v patře úžasné, více než 100 let staré snímky lounského turisty a fotografa Karla Gloszera. Stovky skleněných desek kouzelně oživil Bořek Zasadil. Je na nich i okolí Peruce.
Červnové výstavy
Stodolní divadlo žilo - Listování, kytary a Solná stezka. Za Dubem se setkávali spolužáci a malí školáci. Active Image Listování 3. června všechny přítomné ohromně rozesmálo. Alan Novotný a Jiří Ressler pojali téma Fake news s velkou porcí humoru. I já se pořádně zasmál (ne, jako nedávno na trapném Vyšehrad Fylm). Přišlo nás asi 20 - 6 Peručáků.
Ve čtvrtek 16. večer Za Dubem zajímavě vyprávěl doktor Havrlant o solných stezkách. Jeden čas procházela jedna z větví i Perucí. Hanka letos svoji usedlost plní zajímavými programy.
Červen Za Dubem
Jak jsem již naznačil v Lounské Stromovce proběhl11. června již 15. ročník charitativního Dobrodění, Active Image úžasné akce lounských muzikantů a jejich přátel. Odpoledne proběhl pro děti program plný soutěží, sportu a zajímavého programu, které zajistil spolek V Pohybu, lounští tanečníci a další dobrovolníci. V podvečer skvěle zahrál na sále DS Klas Klášterec oblíbeného Saturnina. Přítomné moc pobavil.  Na pódiu postupně vystoupili Paolo + Zuzka, kaplely ACE, Refreš a pořadatelský Paralet. Do noci bylo na Bahně živo. I letošní ročník přispěl potřebným hezkou sumou. Výtěžek ve výši přibližně 67 000 Kč bude rozdělen mezi Danečka Č. a Dětské oddělení Nemocnice ve Slaném.
Dobrodění dětské
Dobrodění divadelní
Dobrodění hudební
Hned v neděli na další úžasnou akci, na 40. Kladenské dvorky. Byly opět úžasné, je příjemné i překvapující vidět, Active Image kolik šikovných lidiček kolem nás žije. Výtvarníci, fotografové, keramici, sochaři a další kreativní šikulové zde představili na Průhonu své výtvory na kouzelných dvorcích bývalých horníků a hutníků. Prošel jsem téměř vše, potkával mé milé kamarády, ale po dalších víkendových akcích a 30-ti stupňovém vedru jsem po 3,5 hodinách zamířil k domovu.
40. Kladenské dvorky
Již v květnu jsem byl ve spojení s panem Dědovským, který pátrá po peruckém Makalovi, Active Image staroslovanském tajemném duchu. Poskytl mi prozatímní výsledky svého pátrání a já je uveřejnil ve třech článcích na svých stránkách. V pátrání pokračoval i v červnu a napsal mi: "Z průzkumu lokality U Panáka, Peruc. I místní téměř zapomněli, kde se tato dříve oblíbená turistická destinace, dnes totálně zarostlá křovím, nalézá. Po oškrabání mechu z pískovcových skal se objevily zajímavé skautské symboly z meziválečné a válečné doby. Pátrání po hlavě pohanského bůžka Makala, nicméně pokračuje…“
Makal na Peruckých stránkách
V polovině června jsem vyjel na výlet s lounskou knihovnou. Prvým cílem naší cesty byla rozkvetlá Panská skála. Během malé doby jsem ji navštívil podruhé. Popojeli jsme jen pár kilometrů do Nového Boru. Pokud nebyl obchvat, často jsem městem projížděl, ale nikdy nezastavil. Active Image Je to moc hezké a zajímavé místo se sklářskou tradicí. Na náměstí jsme navštívili Sklářské muzeum s užitnými i uměleckými výtvory šikovných řemeslníků v posledních stoletích. Podíval jsem se na historické roubené domy s mansardami na jedné straně náměstí a obědvali jsme v Huti. Vedle nás za sklem skutečně skláři u pecí tvořili. Dalším cílem byl Skalní hrad Sloup, kde jsem byl před lety ještě na své Jawičce. Tajuplné místo na skalním ostrohu jsme prolezli se šikovným průvodcem. Popojeli jsme k nedalekému Lesnímu divadlu, představení zde musí mít úžasnou atmosféru. Kousek výš rozhledna je Na Stráži, ale na jejích 150 schodů jsem se neodvážil. Příjemný den v krásném koutu naší vlasti.
Za skláři a přírodou Českolipska
Active Image V polovině měsíce jsem si o dřívějším i současném fotografování povídal se žáky 2. třídy lounské ZŠ Školní. Moc příjemné 2 hodiny se zvídavými dětmi. Týden na to oni navštívili Peruc. Od autobusu jsem provedl a představil naše místo bytí. Byli jsme v muzeu, u Boženiny studánky i Oldřichova dubu a skončili jsme v mé Galerii u Plazíka. Krásná procházka.
S lounskými školáky
Také školáci z Klobuk, kterým jsem o fotografování povídal v květnu, mne pozvali na svoji skvělou akci. Active Image S paní učitelkou Martou Zaiml a dalšími pedagogy nastudovali epizody z příběhů Rychlých šípů, které ani více než po 80 letech neztrácí na svém humoru a ponaučení. Rychlé šípy díky klobucké škole opustily Stínadla a okolí a byly viděny na podiu sokolovny v Klobukách. Všichni představení skvěle zvládli, diváci se moc bavili a tleskali o sto šest. I mně se to líbilo, přenesl jsem se do svých dětských let, kdy jsem pročítal svázané maminčiny Mladé Hlasatele.
Active Image 20. června jsem měl do noci co dělat. Původně jsem chtěl očesat jen přezrálý rybíz (1/4 zamrazit, 3/4 marmeláda), ale jak jsem se dotkl angreštu, začal "pršet" na zem - také přezrálý. Takže rychle kompot. Pozdě večer bylo hotovo! 10 skleniček kompotu angreštu, 10 skleniček rybízové marmelády + 2 tácy rybízu v mrazáku (na zimní pečení).

Další dva dny jsem prožil s destinací Dolní Poohří. 12. ročník setkání Stop and Stay a moc vydařený úterní výlet. Prvým cílem byl Klášterec nad Ohří, kde nás zámkem jedné z větví rodu Thunů po speciálním okruhu provedl sám kastelán. Active Image Skončili jsme až na střeše věže s cimbuřím. Poté si nás přebral starosta krásného města a ukázal nám malé lázně, s kterými ale mají velkolepé plány. Dalším cílem byl pivovar Chalupník v Perštejně, kterým nás provedla sama majitelka. Zde jsme se i naobědvali a vše zapili výborným ležákem Premiant. Posledním cílem byla Kadaň, zejména Františkánský klášter. I tím nás provázel samotný správce (také chvíli Peručák). Skončili jsme na náměstí u dobré kávy a zmrzliny. Ve středu setkání pokračovalo v pavilonu A lounského výstaviště konferencí s moc zajímavou náplní.
Stop and Stay s Dolním Poohří
23. června jsem vzpomenul společně s redaktorem Žateckého Deníku 15. výročí od otevření mé Galerie u Plazíka na Peruci, o čemž píši ZDE .
Po delší době jsem poslední červnovou sobotu přijal pozvání dlouholetých kamarádů motorkářů ze Active Image Stochova na bývalé tradiční místo u Bucku. Dostalo se mi moc milého přivítání. Pokud jsem ještě na Jawičku vylezl, jezdil jsem mezi ně pravidelně již od roku 2001. Moc se nás, asi kvůli počasí, nesešlo, ale zábava i muzika byly. Zahráli Fetus in Fetu s Haberou za bubny (sraz tradičně moderoval a poté Aliance Rock. Mezi přáteli je moc dobře…
Motosraz BUCEK
V neděli krásné rodinné setkání vedle u neteře při křtu jejich nejmladšího syna. Rodina mé sestry je široká, vždyť toto bylo již její 28 vnouče. Jáchymovi přeji krásný a šťastný život.
Závěr měsíce v lounském Vrchlického divadle, kde Rádobydivadlo Klapý mělo premiéru představení ČARODĚJKY na námět Arthura Millera. Skvělé představení dle mého gusta, výborně zahrané. Klapáci nezklamali! Já jen "nefocení" s malým Canonem.
Čarodějky - Rádobydivadlo Klapý
Polovina roku 2022 je za námi, mne čekala příprava vernisáže další výstavy v galerii a mnoho dalších akcí. O tom až příště…

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde