iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Sezona skončila
Připravujeme 16. sezonu 2023.

V prosinci se nehraje
Kino Peruc
dat
text
Vstupné

Předvánoční tržnice
Penzion Za Dubem Peruc
10. prosince 2022
12 - 15 hod.

Jste zváni na tradiční předvánoční tržnici v užasném prostoru Za Dubem.

PLAKÁTEK  

Adventní koncert 
Kaple M. J. Husa Peruc
11. prosince 2022
neděle 14:00 hod. 

Husův sbor Peruc vás srdečně zve na koncert Chrámového pěveckého sboru NO CČSH v Lounech pod vedením I. Dreflerové.
PLAKÁTEK   

Adventní koncert 
Kostel Pov. sv. Kříže
Radonice
19. prosince 2022
neděle 18:00 hod. 

ZSBJ vás zve na adventní koncert dětí z MŠ Slavětín a slánského ženského pěveckého sboru.
PLAKÁTEK
     

Štědrovečerní bohoslužba
Kaple M. J. Husa Peruc
24
. prosince 2022
21 hod.

Jste zváni na štědrovečerní bohoslužbu (tzv. Půlnočku) do perucké kaple M. J. Husa.
Betlémské světlo bude pro vás připraveno od 15 do 21 hodin
PLAKÁTEK    

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana
Ohlédnutí za červnem 2022
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 11 červenec 2022

Vymlouvat se nebudu, ale teprve teď červen. Příroda, kultura, zajímavosti, výlety - bylo toho zase dost. Ale jeden musí žít a ne sedět za pecí. 

Začnu červnem kvetoucím, vycházkovým s tropickým počasím. Rozkvetly růže a později i levandule. Prý oboje voní… Chodil jsem jen kolem svého bydla, jen jednou jsem došel "až" na Vyhlídku. Kvetly vlčí máky, šípky a třemdava bílá. Active Image

Kvetou máky v poli
a mě srdce bolí...
...roste tam teď řepka
a mě chytá depka… 

Teplota některé dny vystoupala dost přes 30°C, jak říkám tropy, ale suché bez jediné kapky. Active Image Udýchat se to byla makačka. Využil jsem jedno z mála chladných dopolední a "makal" 2,5 hodiny na dvoře. Vyčistil jsem záhonky, ostříhal bohaté obrosty 4 šeříků, sestříhal výhonky vína (chtělo by to odborníka) a ostříhal "plazivec" na garáži, který lezl tam, kde ho nechci. Jen ostříhat odkvetlý šeřík jsem již nezvládl, odpoledne odpočinek. Kde jsou ty časy, když 10 hodin práce bylo normální.
Červen kvetoucí a vycházkový
Active Image Prvou červnovou sobotu jsme slavili na zahradě 3. narozeniny pravnučky Karolínky. Je milé být s těmi našimi mrňousy - no už trochu většími. Po polovině měsíce jsme se pod Ranou rodinně profesionálně fotili. Nad troj horou se to hemžilo barevnými padáky a my na louce vytvářeli na pokyny fotografky různá seskupení. Těším se na výsledek…

Active Image Po oslavě jsem se v podvečer stavil na lounském náměstí, kde probíhala akce Louny-Zschopau PADESÁTKA. Není to moje parketa, ale hráli tam skvělou irskou hudbu mé oblíbené Brambory - A Bag of Potatoes. Před nimi Denny Driver - Johnny Cash ze Zschopau a po nich Irové Delta Fuse s neirskou hudbou. Expresem do blázince. Další pátek večer na terase C-CLUBu vystoupila psychedelic-rocková kapela z Prahy MADHOUSE EXPRES. Jo, kluci umí, jejich koncert jsme si užili.
Muzika v červnu
Již 1. června v podvečer jsem zajel do Loun. V GAML probíhala vernisáž výstavy Přiznání barvy Active Image autora Václava Maliny. Kouzelné barevné malování inspirované i naší krajinou. Poté o dvě patra výše na komentovanou prohlídku s Pavlem Janouškovcem na jeho výstavě Na papíru. Sobota 11. byla opět plná dění. Nejdříve velkolepá výstava "VODA" v GBR Louny, Byl jsem na vernisáži prvé části, nyní jsou všechna podzemní patra plná "vody" v různých výtvarných formách. U "Rejtů" to skutečně žije. Poté až do noci 15. Dobrodění, ale o tom níže.
Active Image To nebylo z výstav vše, v pátek 24. odpoledne byl po rekonstrukci slavnostně otevřen Dům Sokolů z Mor Oblastního muzea v Lounech. Po bohatém programu si desítky návštěvníků prohlédly dvě nové výstavy. V přízemí Pravěk Lounska a v patře úžasné, více než 100 let staré snímky lounského turisty a fotografa Karla Gloszera. Stovky skleněných desek kouzelně oživil Bořek Zasadil. Je na nich i okolí Peruce.
Červnové výstavy
Stodolní divadlo žilo - Listování, kytary a Solná stezka. Za Dubem se setkávali spolužáci a malí školáci. Active Image Listování 3. června všechny přítomné ohromně rozesmálo. Alan Novotný a Jiří Ressler pojali téma Fake news s velkou porcí humoru. I já se pořádně zasmál (ne, jako nedávno na trapném Vyšehrad Fylm). Přišlo nás asi 20 - 6 Peručáků.
Ve čtvrtek 16. večer Za Dubem zajímavě vyprávěl doktor Havrlant o solných stezkách. Jeden čas procházela jedna z větví i Perucí. Hanka letos svoji usedlost plní zajímavými programy.
Červen Za Dubem
Jak jsem již naznačil v Lounské Stromovce proběhl11. června již 15. ročník charitativního Dobrodění, Active Image úžasné akce lounských muzikantů a jejich přátel. Odpoledne proběhl pro děti program plný soutěží, sportu a zajímavého programu, které zajistil spolek V Pohybu, lounští tanečníci a další dobrovolníci. V podvečer skvěle zahrál na sále DS Klas Klášterec oblíbeného Saturnina. Přítomné moc pobavil.  Na pódiu postupně vystoupili Paolo + Zuzka, kaplely ACE, Refreš a pořadatelský Paralet. Do noci bylo na Bahně živo. I letošní ročník přispěl potřebným hezkou sumou. Výtěžek ve výši přibližně 67 000 Kč bude rozdělen mezi Danečka Č. a Dětské oddělení Nemocnice ve Slaném.
Dobrodění dětské
Dobrodění divadelní
Dobrodění hudební
Hned v neděli na další úžasnou akci, na 40. Kladenské dvorky. Byly opět úžasné, je příjemné i překvapující vidět, Active Image kolik šikovných lidiček kolem nás žije. Výtvarníci, fotografové, keramici, sochaři a další kreativní šikulové zde představili na Průhonu své výtvory na kouzelných dvorcích bývalých horníků a hutníků. Prošel jsem téměř vše, potkával mé milé kamarády, ale po dalších víkendových akcích a 30-ti stupňovém vedru jsem po 3,5 hodinách zamířil k domovu.
40. Kladenské dvorky
Již v květnu jsem byl ve spojení s panem Dědovským, který pátrá po peruckém Makalovi, Active Image staroslovanském tajemném duchu. Poskytl mi prozatímní výsledky svého pátrání a já je uveřejnil ve třech článcích na svých stránkách. V pátrání pokračoval i v červnu a napsal mi: "Z průzkumu lokality U Panáka, Peruc. I místní téměř zapomněli, kde se tato dříve oblíbená turistická destinace, dnes totálně zarostlá křovím, nalézá. Po oškrabání mechu z pískovcových skal se objevily zajímavé skautské symboly z meziválečné a válečné doby. Pátrání po hlavě pohanského bůžka Makala, nicméně pokračuje…“
Makal na Peruckých stránkách
V polovině června jsem vyjel na výlet s lounskou knihovnou. Prvým cílem naší cesty byla rozkvetlá Panská skála. Během malé doby jsem ji navštívil podruhé. Popojeli jsme jen pár kilometrů do Nového Boru. Pokud nebyl obchvat, často jsem městem projížděl, ale nikdy nezastavil. Active Image Je to moc hezké a zajímavé místo se sklářskou tradicí. Na náměstí jsme navštívili Sklářské muzeum s užitnými i uměleckými výtvory šikovných řemeslníků v posledních stoletích. Podíval jsem se na historické roubené domy s mansardami na jedné straně náměstí a obědvali jsme v Huti. Vedle nás za sklem skutečně skláři u pecí tvořili. Dalším cílem byl Skalní hrad Sloup, kde jsem byl před lety ještě na své Jawičce. Tajuplné místo na skalním ostrohu jsme prolezli se šikovným průvodcem. Popojeli jsme k nedalekému Lesnímu divadlu, představení zde musí mít úžasnou atmosféru. Kousek výš rozhledna je Na Stráži, ale na jejích 150 schodů jsem se neodvážil. Příjemný den v krásném koutu naší vlasti.
Za skláři a přírodou Českolipska
Active Image V polovině měsíce jsem si o dřívějším i současném fotografování povídal se žáky 2. třídy lounské ZŠ Školní. Moc příjemné 2 hodiny se zvídavými dětmi. Týden na to oni navštívili Peruc. Od autobusu jsem provedl a představil naše místo bytí. Byli jsme v muzeu, u Boženiny studánky i Oldřichova dubu a skončili jsme v mé Galerii u Plazíka. Krásná procházka.
S lounskými školáky
Také školáci z Klobuk, kterým jsem o fotografování povídal v květnu, mne pozvali na svoji skvělou akci. Active Image S paní učitelkou Martou Zaiml a dalšími pedagogy nastudovali epizody z příběhů Rychlých šípů, které ani více než po 80 letech neztrácí na svém humoru a ponaučení. Rychlé šípy díky klobucké škole opustily Stínadla a okolí a byly viděny na podiu sokolovny v Klobukách. Všichni představení skvěle zvládli, diváci se moc bavili a tleskali o sto šest. I mně se to líbilo, přenesl jsem se do svých dětských let, kdy jsem pročítal svázané maminčiny Mladé Hlasatele.
Active Image 20. června jsem měl do noci co dělat. Původně jsem chtěl očesat jen přezrálý rybíz (1/4 zamrazit, 3/4 marmeláda), ale jak jsem se dotkl angreštu, začal "pršet" na zem - také přezrálý. Takže rychle kompot. Pozdě večer bylo hotovo! 10 skleniček kompotu angreštu, 10 skleniček rybízové marmelády + 2 tácy rybízu v mrazáku (na zimní pečení).

Další dva dny jsem prožil s destinací Dolní Poohří. 12. ročník setkání Stop and Stay a moc vydařený úterní výlet. Prvým cílem byl Klášterec nad Ohří, kde nás zámkem jedné z větví rodu Thunů po speciálním okruhu provedl sám kastelán. Active Image Skončili jsme až na střeše věže s cimbuřím. Poté si nás přebral starosta krásného města a ukázal nám malé lázně, s kterými ale mají velkolepé plány. Dalším cílem byl pivovar Chalupník v Perštejně, kterým nás provedla sama majitelka. Zde jsme se i naobědvali a vše zapili výborným ležákem Premiant. Posledním cílem byla Kadaň, zejména Františkánský klášter. I tím nás provázel samotný správce (také chvíli Peručák). Skončili jsme na náměstí u dobré kávy a zmrzliny. Ve středu setkání pokračovalo v pavilonu A lounského výstaviště konferencí s moc zajímavou náplní.
Stop and Stay s Dolním Poohří
23. června jsem vzpomenul společně s redaktorem Žateckého Deníku 15. výročí od otevření mé Galerie u Plazíka na Peruci, o čemž píši ZDE .
Po delší době jsem poslední červnovou sobotu přijal pozvání dlouholetých kamarádů motorkářů ze Active Image Stochova na bývalé tradiční místo u Bucku. Dostalo se mi moc milého přivítání. Pokud jsem ještě na Jawičku vylezl, jezdil jsem mezi ně pravidelně již od roku 2001. Moc se nás, asi kvůli počasí, nesešlo, ale zábava i muzika byly. Zahráli Fetus in Fetu s Haberou za bubny (sraz tradičně moderoval a poté Aliance Rock. Mezi přáteli je moc dobře…
Motosraz BUCEK
V neděli krásné rodinné setkání vedle u neteře při křtu jejich nejmladšího syna. Rodina mé sestry je široká, vždyť toto bylo již její 28 vnouče. Jáchymovi přeji krásný a šťastný život.
Závěr měsíce v lounském Vrchlického divadle, kde Rádobydivadlo Klapý mělo premiéru představení ČARODĚJKY na námět Arthura Millera. Skvělé představení dle mého gusta, výborně zahrané. Klapáci nezklamali! Já jen "nefocení" s malým Canonem.
Čarodějky - Rádobydivadlo Klapý
Polovina roku 2022 je za námi, mne čekala příprava vernisáže další výstavy v galerii a mnoho dalších akcí. O tom až příště…

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Partners+

paralet
-----
dobroděj
-----
denik
-----
Hnutí Jsme PRO!
-----
Rozhlas Peruc
Městys Peruc

Doporučujeme

Kultura a sport -
Kalendář kulturních a sportovních akcí městyse Peruc naleznete 
na rok 2022
ZDE  

Za Dubem - Usedlost Za Dubem poskytuje ubytování v celkové kapacitě 11 lůžek. Romantické prostředí, veškeré vybavení, zajímavé okolí. Více najdete zde

Cyklotrasa Peruc, Agropenzion Hájenka, Louny
-
Projížďka po cyklotrase z Peruce až do Loun na pěkném videu je zde

Černochov- Zajímavé stránky obce Černochov, které provozuje Kulturní sdružení Václava Krejného, si můžete prohlédnout ZDE

 

KVÍTEK - lounský pěvecký sbor najdete zde

 

Železniční muzeum Zlonice - Zážitek pro děti i dospělé, kteří mají radi vláčky. zde

Pivovar Antoš Slaný - Pro vás, kteří mají rádi skutečné pivo a dobré jídlo.
Zavítejte  sem

Libochovické listy zde

GALERIE

Active Image

Active Image

V Galerii u Plazíka
-----------------------------------
Připravujeme
sezonu 2023:

březen - duben  Petr Kurimský - (překvapení)
květen - červen Dan Fiker - České středohoří
červenec - srpen Ludvík Erdman - Vzpomínka
září - říjen Mirek P. Blažek - 75 

Počasí

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde

Top List

TOPlist

Statistiky

Přístupů: 33137061

Kdo je zde?

10 hosté