iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

TOULKY - KAMARÁDI
Galerie u Plazíka Peruc
Do konce ledna 2024 přístupné po domluvě, nebo na zazvonění.
Výstava fotografií k půlkulatinám majitele galerie.

PLAKÁTEK

Adventní podvečer s
Taťjanou Medveckou

KD Smolnice
16.12.2023
sobota 16 hod.
TAŤJANA MEDVECKÁ
umělecký přednes
výběr z prózy a poezie
IGOR TAUSINGER
klavírní improvizace.
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Mimo sezonu zavřeno.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK 

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Ohlédnutí za březnem 2022
Ohlédnutí za březnem 2022
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 07 duben 2022

Březen, prvý jarní měsíc s výkyvy počasí - od nezvyklého tepla s pálícím sluncem, až po mrazy. Ale co nejhůře, s katastrofálním suchem. Já měl jen pár vycházek kolem domečku, ale těch kulturních akcí bylo hodně. A moc jsem si jich užíval.

Již prvý týden to byly dvě vernisáže a dva koncerty (klasika i rock). Popsal jsem to ve článku Týden plný kultury.
Vrcholem pro mne bylo samozřejmě zahájení nové sezony v mé galerii výstavou Africký sen autorky Ilony Resenkrancové. Také jsem i s fotkami o tom psal. Africký sen u Plazíka.
Active Image O svátku MDŽ jsem se vydal za bledulemi, ale cestou přes koupaliště to není moc bezpečné. Pod Šlepkou u kamene s křížem mohutný vyvrácený strom, další přes pěšinu u potoka. A kousek dál jeden nad vámi ještě trochu visí (než spadne). Přes potok po již řádně rozložených pražcích a rozviklané paletě. Takový můstek, jako U Obrázku by se sem hodil - hlavně pro nás starší a maminky s kočárky. Bledule jarní rozkvetly již i v našem lese, u potoka bylo trochu bílo, ale určitě méně než v letech předešlých. Vystrkovaly se také prvé jaterníky podléšky a kvetl lýkovec obecný. Čemeřice černá je letos také nějak slabá a ještě se v ten čas nerozvinula. Jo, fotil jsem, i když jsem padal k potoku...
V pátek 11. jsem vyšel jen kousek za domy na Makala a v sobotu jsem zajel naproti kamarádce Veru do Stradonic a spolu jsme vyšli na rozhlednu Stradonku.
(FOTO)
Active Image V sobotu jsme si s Honzou a kamarády moc užili, až jsme se téměř zpotili v lovosické sauně, koncert volného, převážně akustického uskupení okolo pražského písničkáře a multiinstrumentalisty Holy Fanda, s nímž zahráli Paula Nozzari - virbl a valcha, Martin Rejmíš - trumpeta, Nick Jennings - banjo/basa. Staří přátelé připravili příjemný koncert.
Holy Fanda & friends
Active Image V polovině měsíce začalo pršet, byla to radost, ale jen chvilková. Sucho trvá. Alespoň jsem vylepšil tály na svých kachlových kamnech.
Ve středu jsme zajeli s kamarádkou na Podlesí. Do hřivické sokolovny přijel citolibský Lukáš Hejlík s Věrou Hollou, aby nám přečteli a zahráli novelu Fotbalové deníky známého českého spisovatele Jiřího Hájíčka. Příjemný zážitek. (Pořádala Místní knihovna Hřivice a Městská knihovna Louny.)
Třetí březnová sobota byla plná událostí, vše jsem ani nestíhal. Dopoledne jsem byl na zabijačce u sestry Věry. V dětství běžné, dnes je to málo obvyklá česká tradice.
Active Image Odpoledne to nejmilejší setkání s rodinou na oslavě velkých kulatin mé dcery. Nějak to letí. Mám ale ze svých dětí velkou radost.
A večer mimo rodinu. I když divadelníci jsou také tak trochu dost má rodina. Letos jsem přehlídku ve Vrchlického divadle nestíhal a něco bylo i zrušeno, tak alespoň poslední představení Lounského divadlení DS Klouzák - N. V. Gogol: REVIZOR. Klouzáci umí! Vždyť je známe již dlouhá léta.
Revizor
Active Image V neděli, v čase rovnodennosti (20.3. - 16:32 hodin) poslaly pryč zimu - Moranu děti z peruckého Kořínku. Já si zašel k rybníkům, nastříhal proutky na pamihod, nikde nikdo a tak zase zpět do Karhance, na zahradu Lesní školky. Děti zazpívaly jarní písničku, vzali slámovou Moranu a šlo se dolů Z mostku pod Majlanty byla vhozena do Débeřekého potoku a zmizela v dáli...
Morana
V pondělí mi napsal Šimon Pánek. Dva dny po začátku války jsem Člověku v tísní poslal příspěvek a budu stejný zasílat každý měsíc. Ničená Ukrajina a hlavně děti a ženy potřebují naší pomoc. Co vy, stejní důchodci jako já? Myslíte si, že jsme na tom tak špatně (někdo tvrdí hůř), jako oběti války? Společně jim s vírou v mír ve spřátelené zemí všichni pomůžeme!
Active Image Další den výlet do Velvar do Květiny Velvary a nákup jara u mé neteře (její dcery). Macešky za okno a na hřbitov, muškáty připravené do květináčů a truhlíků. Jo, dnes poprvé vykvetly tulipány, zítra bude před domečkem na slunci červeno.
V podvečer dvě vernisáže v Lounech. Od 17:00 v GAML vernisáž výstavy Jiřího Kubového Za obrazem, kterou uvedl kurátor výstavy Vladimír Drápal a básník Ivo Hucl. Obrazy "bez rámů" jsou nádherné.
Za obrazem GAML
Active Image O hodinu později v GBR vernisáž 1. části výstavního projektu VODA, kterou uvedla ředitelka galerie Kateřina Melenová a kurátorka Lucie Šiklová. Vltavou B. Smetany doprovodila harfistka Ivana Pokorná. Následovala skvělá performance spojení živlů voda a oheň Svatopluka Klimeše Ohře - Louny. Moc zajímavý projekt, GBR žije!
VODA GBR
Active Image Ve středu malá procházka na Dýbeř (4,2 km). U potoka u lávky U Obrázku podléšky, pár podbělů a o kousek dál žluté křivatce a pár plicníků lékařských. V letošním suchu kytičku abys pohledal. O dva dny později dopoledne kolem domečku a odpoledne rychlo vycházka na Krásnou vyhlídku. Na sluníčku nesměle vykukují chudičké fialky. (FOTO))
Večer odložené představení LD Ťuk ťuk na jevišti v Lounech. Druhá parta postoloprtského Klouzáku zahrála ve středu veselou hru a my se zasmáli.
Active Image O víkendu moc milá návštěva. Pravnuci a další děti z rodiny, hned bylo veseleji. Kluci kutili v dílně, hráli fotbal a poté si i zastříleli ze vzduchovky. Večer prvé rodinné opékání buřtů u ohníčku u neteře.
Březen u domečku
Active Image V neděli po obědě tradiční jarní výlet do Lázní (Macova dolu). Každoroční vyčištění a oprava kamenné podkovy, letos s mnoha pomocníky. Ať je zase rok krásná. Chtěli jsme se osvěžit u železité studánky, ale hladina byla vysoko nad vtokovou trubku. Klukům se podařilo pročistit odtokový kanál a voda klesla o více než 20 cm - trubka je asi 15 cm nad hladinu. Ještě je potřeba vybrat listí a bahno ze dna studánky. Třeba příště...
Podkova a studánka
Mezi tím byl sobotní večer a v Dobroměřicích po covidové pauze oblíbené Lábusovky. Píši o nich zde.
58. Lábusovky 2022
Pár klidných líných dnů a ve čtvrtek, poslední březnový den, úžasný a vydařený výlet do Liberce. I o něm samostatný článek.
Libereckem architektury a galerií
Březen skončil, počasí problémové, ale těch zážitků...

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde