iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Sezona skončila
Připravujeme 16. sezonu 2023.

V prosinci se nehraje
Kino Peruc
dat
text
Vstupné

Předvánoční tržnice
Penzion Za Dubem Peruc
10. prosince 2022
12 - 15 hod.

Jste zváni na tradiční předvánoční tržnici v užasném prostoru Za Dubem.

PLAKÁTEK  

Adventní koncert 
Kaple M. J. Husa Peruc
11. prosince 2022
neděle 14:00 hod. 

Husův sbor Peruc vás srdečně zve na koncert Chrámového pěveckého sboru NO CČSH v Lounech pod vedením I. Dreflerové.
PLAKÁTEK   

Štědrovečerní bohoslužba
Kaple M. J. Husa Peruc
24
. prosince 2022
21 hod.

Jste zváni na štědrovečerní bohoslužbu (tzv. Půlnočku) do perucké kaple M. J. Husa.
Betlémské světlo bude pro vás připraveno od 15 do 21 hodin
PLAKÁTEK    

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana
Ohlédnutí za únorem 2022
Napsal Plazík st.   
Středa, 02 březen 2022

I když byl únor krátký a rychle utekl, událostí bylo mnoho. Od vycházek, přes kulturní vystoupení až po práci doma u PC. Únor ale skončil špatně. Ruská Putinova armáda vtrhla na Ukrajinu, zabíjí ženy a děti a začala nebezpečnou válku.

Active Image Hned prvý únorový den mne kamarád Vláďa pozval do Prahy, spolu jsme zašli do Balvínovy poetické hospůdky. Vyprávěl a zpíval tam známý písničkář Jaroslav Hutka. Nad očekávání moc příjemný večer. Něco si můžete, poslechnou i vy ZDE . Fotky jsou v albu V únoru za kulturou.
Active Image Únor nebílý, pole nesílí. Šel jsem se projít do parku a skončil jsem na Vyhlídce. A co to počasí? Není nějaké divné? Týden olověná obloha... a stále vítr. Monzum, Mistrál, Bora? A stále i bez vody (sněhu, deště). V neděli sice pár kapek, ale to šílené sucho neodstraní. Další dny opět vítr, jen modrá obloha chvílemi udělala radost.
Fotky z prvých únorových vycházek...
Stále skenuji své staré filmy, nedávno na web Negativy z popelnice fotky z našeho čundru v roce 1967. Active Image Byl o ně velký zájem a také bohatá diskuze. Začali jsme jezdit - Vlastik a Jirka Loudojc a já s bráchou Pepikem v roce 1965, kdy vznikla i naše osada Qudal kanál. Jezdil jsem s kapelou mého syna, zde Paralet na Broumovské kytaře - pivovar Opat. 6.1998. Když se v roce 1999 na Dvoraně v plzeňském Lochotíně vzpomínalo na vyhlášené Porty. Uváděl Mirek Kovařík a zpívalo to nejlepší z folk a country. Jistě znalci poznají. A Lochotín byl zpola plný (za Porty nás bývalo až 30 000). Možná poznáte i někoho mezi diváky.
Ze starých negativů
V archivu je i Krásná vyhlídka v květnu 1998. Oldřich bez okovů, borovice - lavička, Milenci, a vyhlídka 20. století, O 1m níže, ale bylo vidět Středohoří.
Na Krásnou vyhlídku
Active Image Po 2 měsících 15. února zase Prahou za výstavami fotografií. Místy jsem chodil a občas něco cvaknul. Měl jsem další plány, ale únava a motání hlavy rozkázaly "Jeď domů". Vše jsem dal do článku Prahou únorovou a galerijní .

I ve druhé dekádě února jsem chodil na vycházky. Často jen do blízkého okolí, parku, k rybníkům a viděli jsme, že kvetou sněženky. Active Image Téměř po 4 měsících jsem zašel k Podkově. V pohodě, cestu přes koupaliště, kolem mohyly a železité studánky jsem zvládnul. Zpět od hotelu jsem měl "taxík“. Vloni jsme s Honzou umístili šipky k Podkově. Někteří turisté nám poděkovali, na té na kůlu zkoušel někdo svojí sílu a hodil jí pár metrů do trávy. Opravím a dáme na místo. Byl jsem dotazován, zda nevím, kdo plíšky hyzdí les a rezavé hřebíky tluče do zdravých stromů. Já nevím, nevíte vy? Následovala krásná nedělní vycházka na Dýbeř s rodinou. Každý týden další a další spadané tašky z farních stodol. Ve čtvrtek 17. pořádná dávka. Úřady vyzývají k nápravě, místní i uklízí, ale s katolickou farností to ani nehne. Snad pan farář zařídí tomu, koho to zabije, alespoň blažený věčný život.
Active Image Lounské muzeum pořádá vycházky do přírody s odborným výkladem, zejména ke geologii krajiny. V sobotu jsem se připojil i já k příjemné procházce "Zimní přírodou Perucka". Sraz před stradonickou hospodou, výstup ke Stradonce s dobrým výhledem, po prudké stráni dolů k Havírně, pozůstatku těžby nekvalitního uhlí. Přesun na Peruc a dolů kolem Boženiny studánky, k Oldřichovu dubu s povídáním o peruckých pískovcích.
Únorové procházky 2
Active Image Od podzimka jsem se rozhodoval, zda jít na koncert Anety Langerové do lounského divadla, v den koncertu jsem to v poledne vzdal (moje lenost), ve tři zavolal kamarád a já sehnal 2 poslední volné lístky na balkonek. Hodně příjemný koncert, díky Aneto. Když toto píši, mluví Aneta na Dvojce ČR a já se vracím na koncert. (Nebral jsem foťák, zdálky jen mrknul malým Canonem.)
Aneta v Lounech
Jak jsem psal výše, stále skenuji staré barevné pozitivy a narazil jsem na další tradiční setkání z doby, kdy na Peruci bývaly hospody, kde se scházeli lidé všech generací na společném posezení. Třeba Sparta - Slavia v lednu 1995 v již neexistující hospodě na náměstí.
Sparta_-_Slavia 1995
Ve středu 23. jsem se vydal po obědě na vycházku k vodojemu. Jenže jsem za přejezdem na Hájkách odbočil Active Image vpravo a přidával jsem si, až jsem došel na židovský hřbitov v Hřivčicích. Více než 8 km terénem a nohy mne po 3 hodinách jen taktak donesly domů. Cestou jsem si uvědomil, že to je přesně na den 14 let poté, co jsem tam byl v nové době poprvé. A ta moje tehdejší návštěva odstartovala obnovu zpustlého hřbitova. Dnes zbývá z asi 40 řad náhrobků (stel) obnovit poslední 3.
Na Židovský hřbitov
A začala válka! Asi stovka těch, kterým není jedno osud napadené Ukrajiny a tím i osud naší vlasti a celého světa, se ve čtvrtek v 17 hodin na výzvu Active Image Františka Bartoně sešla na lounském Mírovém náměstí. Mezi přítomnými bylo asi 30 občanů Ukrajiny, žijících u nás. Po české a ukrajinské hymně se u mikrofonu střídali řečníci místní, i občané napadené země. Nejobsáhleji zhodnotil situaci ředitel lounského divadla Jakub Bielecki. Nejpůsobivější byly určitě vystoupení ukrajinských řečníků. Po 40 minutách uzavřela shromáždění Modlitba Marty Kubišové v podání členek lounského Kvítku a ukrajinská hymna, zpívaná přítomnými Ukrajinci (měl jsem na tváři slzy).
Sláva Ukrajině!
Po skončení shromáždění na náměstí jsme sešli do Galerie Benedikta Rejta na vystoupení Elišky Sýkorové, písničkářky, klavíristky a akordeonistky, zpívající česky i francouzsky mezi obrazy Miloslava Mouchy. S myslí na Ukrajinu jsme vyslechli příjemný koncert. I v této těžké době nemůžeme přestat žít.
Active Image Dokud se zpívá. V lounském Vrchlického divadle se v pátek zpívalo ostošest. Spíše zpívalo 10 lounských pěveckých sborů, od předškoláků až po seniory. Moc příjemný podvečer, vždyť dokud se zpívá...
V sobotu autorka fotografií Ilona Rosenkrancová nainstalovala v Galerii u Plazíka na Peruci svoji výstavu Africký sen a těší se s vámi na setkání na vernisáži další sobotu 5. března 2022 ve 14 hodin. Výstavu si můžete prohlédnout o víkendy a svátky (nebo po domluvě) od 10 do 17 hodina až do 24. dubna.
Za kulturou v únoru (Hutka, GBR, divadlo, GuP)
Byl jsem pozván známou ze sboru na výlet na Říp, odjezd v neděli ve 14 hodin. Díky zpoždění dopravy jsem došel pěšky Active Image do Černochova a v 15:45 již směr bájná hora. V 16:30 jsme vyrazili vzhůru, po úpatní cestě došli pod stezku a poté již přímo k vrcholu. Díky zpoždění jsme na skalách Pražské vyhlídky akorát stihli západ slunce. Od rotundy jsem sám sešel po hlavní cestě dolů, plzeň v hospodě a ve 20 jsem byl doma. Krásné počasí, bezvětří, zajímavý výstup - zkrátka nedělní podvečer se vydařil.
Na Říp 1, k Černochovu
Na Říp 2, k vrcholu
Únor skončil, prožil jsem mnoho krásného, ale teď si musíme přát ukončení ruského šílenství tak, aby ani naše děti, vnoučata a pravnoučata nezažili válečné běsnění.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Partners+

paralet
-----
dobroděj
-----
denik
-----
Hnutí Jsme PRO!
-----
Rozhlas Peruc
Městys Peruc

Doporučujeme

Kultura a sport -
Kalendář kulturních a sportovních akcí městyse Peruc naleznete 
na rok 2022
ZDE  

Za Dubem - Usedlost Za Dubem poskytuje ubytování v celkové kapacitě 11 lůžek. Romantické prostředí, veškeré vybavení, zajímavé okolí. Více najdete zde

Cyklotrasa Peruc, Agropenzion Hájenka, Louny
-
Projížďka po cyklotrase z Peruce až do Loun na pěkném videu je zde

Černochov- Zajímavé stránky obce Černochov, které provozuje Kulturní sdružení Václava Krejného, si můžete prohlédnout ZDE

 

KVÍTEK - lounský pěvecký sbor najdete zde

 

Železniční muzeum Zlonice - Zážitek pro děti i dospělé, kteří mají radi vláčky. zde

Pivovar Antoš Slaný - Pro vás, kteří mají rádi skutečné pivo a dobré jídlo.
Zavítejte  sem

Libochovické listy zde

GALERIE

Active Image

Active Image

V Galerii u Plazíka
-----------------------------------
Připravujeme
sezonu 2023:

březen - duben  Petr Kurimský - (překvapení)
květen - červen Dan Fiker - České středohoří
červenec - srpen Ludvík Erdman - Vzpomínka
září - říjen Mirek P. Blažek - 75 

Počasí

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde

Top List

TOPlist

Statistiky

Přístupů: 33109614

Kdo je zde?

8 hosté