iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Vernisáž v sobotu 30.3.
v 15h.

Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
PLAKÁTEK

Aristokratka ve varu
Kino Peruc
Pátek 1.3.2024
19:00 h.
Hrabě Frank, manželka Vivien a dcera Marie žijí na zámku Kostka. Pomáhají jim hospodyně, údržbář a kastelán. Zámek chátrá kvůli nedostatku peněz. Objevuje se Bendina dcera, což vše ještě více komplikuje situaci. Hrají: Hynek Čermák, Tatiana Dyková, Yvona Stolařová, Eliška Balzerová, Martin Pechlát, Pavel Liška... Komedie / Česko / Slovensko, 2024, 99 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Bylinky kolem nás
Knihovna Telce
úterý 5.3.2024
17 h.
Místní lidová knihovna Peruc vás zve na přednášku Viery Hermíny Kopicové o prospěšných bylinkách z naší přírody.
PLAKÁTEK

Pochod předjarním Poohřím
Za Dubem, Peruc
sobota 9.3.2024
8:30 - 14:00 h.
Tradiční jarní pochod bude mít letos perucký kontrolní bod v usedlosti Za Dubem.
Kavárna nabídně pro veřejnost kávu, čaj, polévku, pivo, víno, zákusky...
PLAKÁTEK

Zajíčkova velikonoční dílna
Knihovna Peruc
úterý 10.3.2024
14 h.
Obecní knihovna Peruc a R&DF barvy s.r.o. vás zvou na velikonoční tvoření dekorací s fotokoutkem.
PLAKÁTEK

Trollové 3
Kino Peruc
neděle 10.3.2024
15:30 h.
Trollí princezna Poppy má slabost pro kámoše Větvíka. Jak se sbližují, Poppy odhalí jeho tajemství - byl členem kapely BroZone, kterou ovládali grázlové. Teď se spolu vydají na záchrannou misi. Diváci si to užijí, Trollové 3 jsou jízda od tvůrců Tučňáků z Madagaskaru, SpongeBoba, nebo Dexterovi Laboratoře . Animovaný / Dobrodružný / Komedie / USA, 2023, 92 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

Bod obnovy
Kino Peruc
Pátek 15.3.2024
19:00 h.
V roce 2041 máte právo na oživení po smrti díky digitální záloze osobnosti - BODU OBNOVY. Agentka Em řeší případ, kdy bylo toto pravidlo porušeno, a musí vyšetřit zločin. Poutavý příběh v blízké budoucnosti, kde technologie nabízejí nový život a lidé si ho mohou prodloužit. Hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík... Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller, Česko / Slovensko / Polsko / Srbsko, 2023, 116 min
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Nerozlučná dvojka
Kino Peruc
neděle 24.3.2024
15:30 h.
Nerozlučná dvojka vypráví příběh Dona, dřevěné loutky na útěku a opuštěné plyšové hračky DJ Doggy Doga, který hledá opravdového kamaráda. Jejich cesty se zkříží v Central Parku a navzdory všem předpokladům i odlišnostem se spolu vydávají na dobrodružnou cestu New Yorkem. Animovaný / Dobrodružný, Francie / Španělsko / Belgie, 2023, 88 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

A máme, co jsme chtěli
Kino Peruc
Pátek 29.3.2024
19:00 h.
Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. Hrají: Eva Holubová, Bolek Polívka... Rodinný / Drama / Komedie, Slovensko / Kanada, 2023, 100 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Mimo sezonu zavřeno.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Kultura arrow Ohlédnutí za lednem 2022
Ohlédnutí za lednem 2022
Napsal Plazík st.   
Sobota, 05 únor 2022

Začal sudý rok, čas stále s omezením společenského života. Věřím, že ale letos bude líp.
Jak začít? Již 17 let je tato otázka zodpovězena. Na Peruci na společnou vycházku na známé místo za Ořechovou a Modřínovou alejí, na Krásnou vyhlídku.

Active Image I na Nový rok 2022 se na Krásnou vyhlídku na Peruci vydali místní i přespolní, aby přivítali další čas svého života. I když již podruhé nebyla vycházka oficiálně organizovaná, potkal jsem cestou tam a zpět asi stovku pochodníků. Pár slovíček a fotek je ve článku ZDE .
Active Image Po nedělním obědě jsem poprvé od mého covidu sešel přes Makala kolem Katiperku až dolů na Dýbeř k Corvínovu statku. K hájovně jsem nevystoupal, vracel jsem se údolím a viděl, že podmáčení a vítr koná své. Nejen v údolí, ale v celém lese jsou stovky popadaných stromů. Před Majlanty jsem vyšel nahoru k bývalému zahradnictví a Jarešákem domů. Dříve běžná malá vycházka je dnes jak dříve výstup na Milešovku.
Na nedělní Dýbeř
Active Image V pondělí jsem fotil pravnoučátka na obraz pro jejich babičku a ve čtvrtek 6. ledna přivedli dva andělé k mému Betlému 3 krále (vlastně 12)  s velbloudem (pejskem), kteří mně krásně zazpívali a vinšovali štěstí, Active Image zdraví. Moc děkuji kamarádi z Kořínku.
Odpoledne jsem vyrazil na devadesáti minutovou vycházka za sluncem. Přes Vinici na Konvalinskou (i zde jsem musel přelézat padlé stromy), vyšel jsem na Vyšáky, mrknul na sfingu, pozdravil Oldřicha a zničen došel domů.
Přes Vinici k Oldřichovi
V pátek mi pozval Mirek na výlet s kamarády do Krušných hor s ubytováním a stravou v restauraci Inka Načetín. Active Image Trochu náročná cesta nahoru při hustém sněžení, ale Pavel vše zvládl (i s kruhovým objezdem). Čerstvě zasněžená krajina nás vyzvala na mini večerní vycházku před večerním posezením. Dopoledne jsme vyrazili na trochu větší před obědovou vycházku k prameništi Chomutovky. Bílá krajina Krušných hor je kouzelná. A po dobrém obědě od Jirky a Inky pohodlná cesta domů. Kéž by takových výletů bylo více.
Zasněžená romance
Active Image V lese bylo mokro a kluzko, takže čtvrteční předpolední 90-ti minutová vycházka vedla po silnicích. Asi 4 km pod prosvítajícím lednovým sluncem kolem horní Peruce a přes nádraží byly potřebné. Vždyť pořád sedím u počítače.
Lednové po silnicích
Na druhý lednový víkend přijel Mirek s pravnuky a Markétou. Active Image Dopoledne jsme se prošli jenom k Oldřichovi a kolem rybníků a parkem domů. Po obědě přijel pátecký kastelán s Pavlem a dalšími zájemci o poznání Peruce. Provedl jsem je centrem, pověděl něco o naší historii a kolem Oldřicha a po Konvalinské cestě jsme vyšli za cílem na Perucké skály. Active Image Cestou jsem všem ukazoval vytesané objekty, včetně Sfingy u malého Vyšáku a skončili jsme až u lavičky pod skálou nad koupalištěm (bývalým cukrovarem). Rodina zatím jela a šla na Stradonku a já za nimi po rozloučení s kamarády vyrazil. Dojel jsem do Chraštína a odtud jsme šli společně na křižovatku u Horek. Tři krátké vycházky daly dohromady 6,5 km.
Každý rok dávám na své stránky vzpomínku na leden 1969 a nejinak jsem učinil i tento rok.
Jan Palach
V pondělí jsem se stavil v perucké knihovně u nové výborné paní knihovnice Lenky, abych domluvil naší případnou spolupráci. Active Image Ve středu jsem místo vycházky konečně zryl své malé záhonky. Po covidu jsem v listopadu neměl sílu. Šlo to, povrch lehce zmrzlý, pod ním sucho. Únava byla větší, ale snesitelná - udýchal jsem to. Nahoře modro, ale kopečky v nízké oblačnosti. Když jdu s foťákem po dvoře, musím naší klasiku, sv. Petra a Pavla, vyfotit.
Po obědě vycházka za sluncem kolem centra Peruce (v lese pro mé nohy moc kluzko) uličkami z 19. století (viz mapa 1840). Boženina i kouzelná Křesinova vznikly v jeho druhé polovině. Viděl jsem, že již kvete jíva a závěr tradičně kolem sv. Petra a Pavla. Příjemné více než 2 km/1 hod.
Sobotní popolední
Active Image V pondělí uběhl měsíc od Ježíška, tak byl čas odstrojit stromeček. Z jedličky ještě nespadla ani jehlička. Večer však přišla moc smutná zpráva. Odešla vzácná žena, paní Věra Hnilicová (Nováková), kterou jsem znal od dětství, kamarádka mé maminky, aktivní občanka Peruce, pravidelná návštěvnice mé galerie, sestra z Husova sboru CČSH. Active Image Před Silvestrem jsme spolu seděli v knihovně při dechovce a předminulou neděli v naší kapli. Věčná ji paměť.
Ve středu velký nález! Věděl jsem, že to někde mám. Barevné filmy z Devadesátek, až do digitální doby roku 2002. Rodina, výlety, koncerty, OPERA. Pustil jsem se do skenování a sem tam něco "utrousil" na svůj Facebook. Je to ale práce na dlouhou trať... (Poznáte odkud tato fotka je?)
Malý čtvrteční výjezd za kulturou a kamarády do Loun. Nejdříve komentovaná prohlídka výstavy Active Image Cesta za přítomnosti autora Miloslava Mouchy. Galerií Benedikta Rejta jsme prošli od 2. podzemního podlaží až ke vchodu. Zajímavá tvorba plná barev, ale i jen černobílá. Ve Večerním klubu Lounsko v čajovně Salma bohatá diskuze s aktivními kamarády na téma proč nejsou Louny turistickým cílem a co pro to můžeme udělat my. Něco jsme si vymysleli, ale upřesníme příště.
Ještě obrázky z menších akcí na Rajčeti.
Leden okolo mne
Leden končí olověnou oblohou bez sněhu, ale s ničivou vichřicí. Nepamatuji, že by v minulosti tak často a silně foukalo. Měníme se my, příroda, počasí...

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde