iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Vernisáž v sobotu 30.3.
v 15h.

Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
PLAKÁTEK

Bylinky kolem nás
Knihovna Peruc
úterý 27.2.2024
17 h.
Místní lidová knihovna Peruc vás zve na přednášku Viery Hermíny Kopicové o prospěšných bylinkách z naší přírody.
PLAKÁTEK

Aristokratka ve varu
Kino Peruc
Pátek 1.3.2024
19:00 h.
Hrabě Frank, manželka Vivien a dcera Marie žijí na zámku Kostka. Pomáhají jim hospodyně, údržbář a kastelán. Zámek chátrá kvůli nedostatku peněz. Objevuje se Bendina dcera, což vše ještě více komplikuje situaci. Hrají: Hynek Čermák, Tatiana Dyková, Yvona Stolařová, Eliška Balzerová, Martin Pechlát, Pavel Liška... Komedie / Česko / Slovensko, 2024, 99 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Pchod předjarním Poohřím
Za Dubem, Peruc
sobota 9.3.2024
8:30 - 14:00 h.
Tradiční jarní pochod bude mít letos perucký kontrolní bod v usedlosti Za Dubem.
Kavárna nabídně pro veřejnost kávu, čaj, polévku, pivo, víno, zákusky...
PLAKÁTEK

Trollové 3
Kino Peruc
neděle 10.3.2024
15:30 h.
Trollí princezna Poppy má slabost pro kámoše Větvíka. Jak se sbližují, Poppy odhalí jeho tajemství - byl členem kapely BroZone, kterou ovládali grázlové. Teď se spolu vydají na záchrannou misi. Diváci si to užijí, Trollové 3 jsou jízda od tvůrců Tučňáků z Madagaskaru, SpongeBoba, nebo Dexterovi Laboratoře . Animovaný / Dobrodružný / Komedie / USA, 2023, 92 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

Bod obnovy
Kino Peruc
Pátek 15.3.2024
19:00 h.
V roce 2041 máte právo na oživení po smrti díky digitální záloze osobnosti - BODU OBNOVY. Agentka Em řeší případ, kdy bylo toto pravidlo porušeno, a musí vyšetřit zločin. Poutavý příběh v blízké budoucnosti, kde technologie nabízejí nový život a lidé si ho mohou prodloužit. Hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík... Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller, Česko / Slovensko / Polsko / Srbsko, 2023, 116 min
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Nerozlučná dvojka
Kino Peruc
neděle 24.3.2024
15:30 h.
Nerozlučná dvojka vypráví příběh Dona, dřevěné loutky na útěku a opuštěné plyšové hračky DJ Doggy Doga, který hledá opravdového kamaráda. Jejich cesty se zkříží v Central Parku a navzdory všem předpokladům i odlišnostem se spolu vydávají na dobrodružnou cestu New Yorkem. Animovaný / Dobrodružný, Francie / Španělsko / Belgie, 2023, 88 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

A máme, co jsme chtěli
Kino Peruc
Pátek 29.3.2024
19:00 h.
Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. Hrají: Eva Holubová, Bolek Polívka... Rodinný / Drama / Komedie, Slovensko / Kanada, 2023, 100 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Mimo sezonu zavřeno.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Kultura arrow Ohlédnutí za prosincem 2020
Ohlédnutí za prosincem 2020
Napsal Plazík st.   
Pátek, 01 leden 2021

Prosinec 2020 byl jiný, než předchozí za mých 72 let. Aby byl problém se setkáním rodiny o Vánocích, ale i kamarádů, známých, to jsme neznali. I to "uzavření" doma a zákaz kulturních a společenských akcí již působí na naší psychiku. Přeci jen to jarní omezení bylo i díky počasí a sluníčku snesitelnější.

Active Image 1. prosinec - prvý sníh. Zima ví, kdy začít. Tak by to mělo být, léto bílý prosinec neznáme. A letošní extrémně suchý rok to jen potvrzuje. Odpoledne jsem vyšel jen na malou procházku kolem Hořejšáku a parkem zpět. Sluníčko jsem bohužel nezahlédl. Další malý poprašek byl jsem dopoledne 29. prosince.
Prosincový sníh
Active Image Když začal prosinec, tak i začátek pečení. Uhnětl jsem linecké těsto a upekl kolečka a malé pracny. Letos jsem poprvé zkusil kynuté podvodnice. Z poloviny klasické kroužky (půl vanilka, půl skořice) a z druhé poloviny jsem vykrájel kolečka a hvězdičky. Před svátky jsem namazal marmeládou, kávovým krémem, čokoládou a dopekl klasické kakaové měsíčky s bílou polevou. Pro letošek toho bylo dost…
Active Image Koncem listopadu jsem si "postěžoval" na chřadnoucí Boženinu studánku a začátkem prosince mne čekalo překvapení. Peručtí hasiči jsou kluci šikovní. Z vlastní iniciativy věnovali sobotní dopoledne vyčištění kašny i potrubí Boženiny studánky. Chlapi DĚKUJEME! Věřím, že i vedení městysu si vezme studánku za svou a v roce 2021 dostane řádnou údržbu a nový nátěr střechy.
Na podzim jsem se věnoval krabicím svých černobílých filmů a diapozitivů a z archivů jsem na Facebooku i Rajčeti zveřejnil fotky z bikrosu i lounského divadla, které slavilo 70 let. Vše jsem shrnul do článku
Z archivů na mých Peruckých stránkách.
Active Image Od čtvrtka 3. 12. 2020 se částečně uvolnily epidemiologická omezení a tak i Galerie u Plazíka na Peruci otevřela svůj prostor pro návštěvníky, kteří nestihli prohlídku výstavy Šaháš do tmy fotografa Jana Polanského. Bohužel radost trvala jen do 17.12, kdy se vše zpřísnilo ještě víc. Letošní sezona skončila a věřme, že se příští rok vše vrátí do normálu. Čtyři autoři fotografií jsou připraveni.
Active Image Co dělat, když se nikde nic nemůže dít, koncerty, divadla i přátelská setkání jsou zakázány. Ze skříně jsem vytáhl Vlastivědné sborníky okresu Lounského, které vydávali lounští učitelé ve Štrombachově tiskárně. Vybral jsem z ni ch zajímavosti, týkající se doby adventní a vánoční v čase minulých a samozřejmě i naší Peruce. Vše jsem uveřejnil na mých Peruckých stránkách.
ohlédnutí za dobou adventní na Lounsku. Vánoční doba a zvyky na Lounsku Albert Förster (VSOL roč. I. č. 4. prosinec 1930)
Advent na Peruci ve 30. letech
Co napsala žákyně perucké školy v roce 1930.
Co vyprávěl "Oldřichův dub"<
Našel jsem i vzpomínky žáka perucké školy, letce a spisovatele Františka Fajtla na Válečné Vánoce.
Válečné vánoce v zahraničí
Active Image Na smutnou událost jsme my "bigbíťáci" vzpomínali 8. prosince. 9. prosince 1980 jsem šel brzo ráno do práce do lounského mlýna. Většinou jsem chodil přes náměstí, ale tehdy jsem to vzal po hlavní k bráně a dolů k Ohři. Koukám, přes plakátovací plochu u Holárkových sadů je nastříkáno sprejem John is death. Co to je? Během dne jsem se to dozvěděl - Beatles již nebyli čtyři. Hodně smutná chvíle když odešel John Lennon. (mně v té době bylo 32)
V úterý mi přišla další (poslední) část kalendářů Perucké vycházky, které jsem neplánovaně vytvořil a dostalo se i na další zájemce - letos jsem z tiskárny dostal 30 ks. Snad potěší pohledy na perucké okolí.
Active Image Šikovné maminky připravily pro děti vánoční stezku za Andělčinými ozdobičkami. V sobotu 12. jsem se toulal kolem ní a došel až k Majlantům. Ve středu jsme s vnučkou a pravnoučaty pěkně připravenou stezku v peruckém lese prošli, našli a splnili jsme všechny úkoly. Nehledali jsme jen poslední s ozdobičkami, maminky koupily krásné ozdobičky v lounském muzeu a na konci stezky je mrňousům uschovaly sami. Dětem se to moc líbilo, díky.
Toulky lesem Andělčiných ozdobiček
Active Image Malá čtvrteční vycházka. Ten kousek osamělého lesíka napravo od cesty na Vyhlídku láká ke klidné návštěvě a bohužel i k vyvážení odpadků. Městys nedávno vše uklidil, ale vypadá to, že "drobní odpaďáci" zneužívají toto místo i nadále. Kdy to konečně naši spoluobčané pochopí, že příroda je živá.
K Bažantnici
Active Image Active Image V neděli advent září čtyřmi svícemi a Vánoce... , ano, byly již za dveřmi. Štědrý večer sice nastal až za 4 dny, ale to i děti určitě vydržely. A na nedělním dvorku mne jako každý rok mne navštívila žluna. I letos vyčistila můj trávník.
Nejen zákazy, ale i odchod blízkých a kamarádů ztěžuje žití, zejména nás starších. Active Image Začátkem vánočního týdne se objevila zpráva o tom, že lounský pěvecký sbor Kvítek ztratil svého zakladatele a svoji duši, Vladimíra Petržilku (1949 - 2020). Odchod kamaráda a výjimečného člověka, kterého jsem znal déle než 40 let, mne ranil. Zavzpomínal jsem na něho nad svými fotografiemi a rozloučil se s ním v lounském parku v úterý 29.12.
Letošní prosinec mně víc než sníh chybí sluníčko. Inverze, nízká olověná oblačnost,… brr. Active Image Den před tím Štědrým se dopoledne ještě v údolí válela mlha, ale odpoledne po mnoha dnech na chvíli vysvitlo slunce. Ke mne se nedostalo, ale viděl jsem ozářenou věž kostela. Druhý den dopoledne to bylo veselejší, když po 10. hodině nakoukly sluneční paprsky i do mého pokoje. Krásný dárek od Ježíška. Pár pohledů ze dvora na sváteční dopoledne (i dny před a Středohoří o sv. Štěpána.) je v albu
Z prosincového dvora.
Štědrodenní oběd již po léta má "postní" klasika - čočka a vejce. Stromeček svítí, dárky připraveny a já mohu jet ke svým blízkým. Active Image Letos byl Štědrý večer jen v úzkém kruhu rodinném u dcery s Jardou, Péťou, Honzou a později i s Lukášem a Mirkem. (Jinak by nás bylo skoro 20.) Tradiční večeře - kapr a salát a poté prskavky a lodičky. Ta moje lodička moc daleko nedojela. Po krkolomné plavbě se převrátila a zhasla… Co se dá dělat. Ale již rychle ke stromečku a k dárkům. Chyběly rozzářené dětské oči (pravnoučata v karanténě a nemocná), ale nás přítomné moc potěšilo, že stále myslíme jeden na druhého.
Active Image Po osmé odjezd domu a pozdní večer Štědrý v kapli na "půlnočce". Nebylo nás ani povolených 20%, ale vzpomínka na narození Ježíše vždy povzbudí. Z bohoslužby ještě přes náměstí, kde zářil vánočním strom naproti sv. Petru a Pavlu. Kolem potemnělého zámku domů. Zde svítí Alšův betlém, a proč by nemohl být pod Českým středohořím. Dobrou svatou noc.
Na sv. Štěpána jsem návštěvy přivítal i u mého stromečku. V poledne vnučka Péťa s Honzou a kamarády přijeli z Loun na kolech. Poté odpoledne další vnučka Leonka s Marcelem a pravnoučaty Kubou, Vojtou a Vítkem (Malý návštěvu prospal). Snad měli všichni z dárků radost.
Active Image A v neděli přijela Petra s Jardou a Mirek a příjemně jsme se prošli na Krásnou vyhlídku a poté sem jim dal mé skromné dárky. Zbylé dvě vnučky s pravnoučaty návštěvu musely odložit až po Novém roce. Alespoň budou mít mrňousové dalšího Ježíška.
Active Image Poslední středu jsem chvilku pobyl u neteře Terezky v sousedním domě, kde jsme se sourozenci vyrůstali. Dům byl plný dětí. Ten den bylo hezky, ale já vyšel do lesa až silvestrovské odpoledne, dolů k mostku přes Dýbeřský potok „U obrázku“, vylezl naproti k bývalé hájovně hajného Vyskočila, poseděl na lavičce na Teplé stráni a sestoupil dolů k rybníčku a obnovovanému „Corvínovu“ statku. Pak již jen nahoru na Makal a domů. Moc příjemná silvestrovské procházka.
Na Dýbeř
Doma jsem si udělal pár jednohubek a konec roku strávil při vysílání Dvojky ČR a České televize a také prací na PC na posledních fotkách. Hodinový stroj na obrazovce ukončil tento trochu nešťastný rok. Tak ať je ten příští lepší…

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde