Podíváme se na závěr povídání o zvycích, tentokráte Nový rok a Tři králové. Uvědomuji si také, že mnohé výrazy jsou pro dnešní mladé neznámé. Co třeba takoví dráteníci...
Vánoční doba a zvyky na Lounsku
Albert Förster (VSOL roč.I. č.4. prosinec 1930) - 2. pokračování
"Novému roku" bývaly kdysi též některé koledy vlastní. -
Dnes odbývá se koleda pouze krátkým "přáním" šťastného a veselého Nového roku. Staří Čechové posílávali sobě o Nový rok psané a malované "minuce", tj. kalendáře. Zvyklost ona udržela se až do časů nynějších, kdy kalendáře dosud rozdávány jsou veškerými téměř obchodníky.
Též na Tři krále (a kolem toho svátku) chodívají tři chlapci oblečení za tři krále. Jeden z nich má začerněnou tvář. - Zpívaje všeobecně rozšířenou píseň:
My tři králi, my jdeme k vám,
štěstí, zdraví vinšujem vám.
Štěstí, zdraví, dlouhá léta,
my jsme k vám přišli zdaleka.
Zdaleka je cesta naše.
Do Betléma pospícháme,
ještě málo darů máme.
Herodes král kouká z okna,
vidí tři krále zdaleka.
Poslal proti nim vyslance,
aby se stavěli do paláce.
"Co ty, černý, vzadu,
vystrkuješ na nás bradu?"
"Já to nejsem příčina,
že je má tvář opálená.
Slunce, drahé kamení,
od Krista Pána narození."
Někdy jeden král dá na plotnu několik zrnek kadidla neb zapálí "františka", načež "králové", byvše obdarováni jdou dále. Na svátek "Tří králů" chodívali dříve též mimo děti koledovati duchovní a "kantoři" (t. j. původně učitelé zpěvu), kteří psali na domovní dveře začáteční písmena a letopočet nového roku. - Dodnes v mnohých místech lze tuto ozdobu viděti.
V čase koled vánočních, novoročních a tříkkrálových odedávna u nás zpívají i dráteníci své tklivé slovenské koledy. Mnohému dráteníkovi vynesou "koledy" více než "drátování" za celý rok. Výtěžek z koled odnáší neb odesílají ihned dráteníci do své domoviny "Trenčínska", kde bývá většinou toužebně očekáván. - Neodpuzujme jich, přijdou-li k nám, ale podarujme vždy, byť i dárkem sebemenším, neb jsou to naši slovenští bratři.
P r a m e n y: Vlastní záznamy. - "Český lid" (různé ročníky). - Ottův Slovník Naučný XIV., 543. - Procházka: "Lid český z hlediska prostonárodně-náboženského".
úvod
1. pokračování
|