1. Čas adventní na Lounsku |
Napsal Plazík st.
|
Pátek, 04 prosinec 2020 |
Po delší době listuji ve svém archivu. Před 90. lety vycházel péčí všeho učitelstva okresu každý měsíc Vlastivědný sborník okresu Louského. Prolistoval jsem prosincový z roku 1930.
Chození Barborou
Anežka Vernerová (VSOL roč.I. č.4. prosinec 1930)
V Líšťanech chodívala Barbora jenom k známým ve vsi, a kam přišla, byla to zvláštnost. Obyčejně ženská vdaná neb svobodná vzala si na sebe obrácený kožich nebo prostěradlo, přes obličej si namotala šátek. V dlouhých copech měla někdy stuhu, v ruce pak metlu z koštěte, které říkala pružina. V klíně, který měla upravený z věrtochu, uvázaného přes kožich, a v kapsách kožichu měla ovoce. Zpívala: "Barboro, Barboro..."
Když přicházela do stavení, ohlásila se zvoněním, nebo ranami metlou na dveře. Pak třikráte zazvonila, otevřela dveře a říkala: "Modli se, modli se!" Děti se modlili Otčenáš. Když neposlušným nasekala, vysypala klín hrušek, jablek a ořechů do půli kuchyně a utekla.
|