iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Poutníci – koncert kapely
Přes 50 let v country

Kino Peruc
Pátek 12.4.2024
19.00 hod.

Legendární bluegrass and country band dorazí s jejich oblíbenými skladbami, v rámci šňůry po Čechách a Slovensku, také na Peruc. Přijďte si s nimi zanotovat.
V
stupné 250 Kč

Slavnostní zahájení sezony
Peruc
Muzeum české vesnice

sobota 13.4.2024
10:00 h.
Městys Peruc vás zve na zahájení sezony v MČV
. Program zajístíí žáci ZŠ a zároveň bude zahájena výstava fotografií M. P. Blažka v podkroví.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Gump – jsme dvojka
Kino Peruc
Pátek 19.4.2024
19.00 hod.

Rodinný / Dobrodružný / Nová Gumpova cesta začne přesně tam, kde ta předchozí skončila. Se svým milovaným Béďou Kozím Bobkem projde hlavní zvířecí hrdina příběhem, který už jim dávno předtím napsaly hvězdy. A zatímco Gumpův první příběh byl smutnější, v jeho volném pokračování s názvem Gump – jsme dvojka se diváci mohou těšit na spoustu vtipných zvířecích scén. Vedle hlavního hrdiny se nově objeví také psí slečna Jenny, která si zahraje Gumpovu sestru Kytičku./ Česko / 2024 / délka: 86 min.
Přístupný

V
stupné 100 Kč

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
výstava obrazů
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů. Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 20. dubna v 16 hodin
.
PLAKÁTEK

Deskovky v knihovně
Obecní knihovna
Peruc

spondělí 22.4.2024
16:30 h.
V pondělí 22.4.2024 od 16:30 se na vás těšíme Obecní knihovna Peruc a Lesní klub Kořínek.
PLAKÁTEK

Prázdniny s broučkem
Kino Peruc
Pátek 26.4.2024
19.00 hod.

Komedie / Kdo by někdy nechtěl vyrazit na rodinou dovolenou krásným červeným karavanem po dědovi? Bára Poláková coby dobrodružná máma dvou dětí a nadšená food blogerka, řekne této výzvě ano. Její manžel, kterého si zahrál Lukáš Příkazký, dobrodružné nadšení ani trochu nesdílí. Ale když máme vedle sebe někoho, koho máme rádi, je úplně jedno, kde zrovna jsme. Celá rodina proto nakonec vyrazí na letní dovolenou k moři obytňákem. / Česko / 2023 / délka: 87 min.
Přístupný

V
stupné 100 Kč

NEVĚRA PRO DVA
Kino Peruc
Úterý 21.5..2024
18.00 hod.

Koštičtí divadelníci vás zvou na komedii L. Albauma a D. Jacobse.
V
stupné dobrovolné
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Kultura arrow Ohlédnutí za červnem 2020
Ohlédnutí za červnem 2020
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 09 červenec 2020

Polovina roku je za námi, už většinou zase normálně fungujeme, jen těm dětem pokračují nejdelší prázdniny v historii. Tak co se dělo kolem mne v červnu.

Na Kladně v Ateliéru se prvý červnový pátek "OHLÍŽEL" kamarád Ivan Šulek za Active Image svojí skvělou fotografickou tvorbou. Ivan již vystavoval i v mé galerii na Peruci a bývá na téměř každé zdejší vernisáži. Na Kladně jsme mohli vidět rozmanitost jeho tvorby, vývoj a možná i cíle jeho velkého koníčka. Vernisáž s bohatým programem navštívily desítky přátel, zazněla muzika, k tanečnici se se svými břišními tanci zapojili i někteří přítomní a vzpomnělo se i na nedávnou dobu, kdy tato parta šila tisíce roušek pro potřebné. Zahájení výstavy se moc vydařilo.
Ivan v Ateliéru

Ihned v sobotu jsem se díky kamarádům z "mé" kapely Paralet ocitl v den otevření hranic na Active Image Česko - německém pomezí, konkrétně v restauraci Inka v Načetíně (Kalku). Odpoledne jsme si se synem udělali procházku do Německa (poté jsme zjistili, že tak trochu neoficiální), prošli jsme od staré celnice Načetín k přechodu v Kalku. Byl jsem překvapen krásnou krajinou, no upravenost cest a obydlí je přeci jen u sousedů lepší. Ještě jen má malá vycházka po okolí a poté večerní posezení při písničkách Paraletu za přítomnosti party žen, které přecházejí Krušné hory. Příjemný (i když sychravý) víkend.
Na hranici
Paralet na horách

V neděli 7.6. nejprve ohromující zpráva o otevření peruckého zámku o prázdninách a Active Image odpoledne návštěva Galerie Emila Juliše (u Vejra) v Černčicích. Zůčastnil jsem se vernisáže výstavy Linde von Braun kamaráda Tomáše, umělce mnoha oborů. Tomáš Braun pochází ze Šluknovského výběžku a u jeho domu stála mohutná lípa, která již ukončila své žití. Čelista, kytarista,...  se jejího dřeva ujal a vyřezává z něho moc zajímavé a pěkné sošky a další dílka. Vše většinou ještě dobarvuje. Dřevo s letitou pamětí žije dál. Toto "barevné dřevo" je úžasné a za doprovodu Strakova pojízdného cirkusu se rozeznělo.
Vernisáž Tomáše Brauna

V úterý 9. června 2020 byla opožděně (vládní zákazy) zahájena sezona v Muzeu české vesnice Active Image na Peruci. Novou výstavou pro letošní rok je prvé zastavení v rámci projektu 10 květin pro šlechtické rody Thun a de Suys. Soubor koláží, obrazů a fotografií spoutaného uměleckého uskupení Mythicghaul je inspirován obrazem Kláry Františky Thunové, dámy z řetězy z obraz na Zámku Děčín. Vyplývá z toho  vztah k rodu Thunů a k Peruci. Expozice stojí za vidění a navíc je i připravena (také odložená) letní slavnost k výstavě. 1. srpna proběhne komentovaná prohlídka, hudební a taneční vystoupení, workshop.
10 květin...

V podvečer jsme se sešli, opět na pozvání Milionu chvilek, na lounském náměstí, abychom si připomněli, Active Image jak důležité je pečovat o demokracii, pravdu, svobodu, čistý vzduch či úrodnou půdu, hlídat politiky a především je dobře volit. Přišlo nás asi 110 (děti nepočítám), Romana A.N. přečetla prohlášení, promluvilo 5 řečníků, včetně 2 studentů a nakonec vystoupil s aktuálním slam poetry Anatol Svahilec. Díky všem, co přišli, ale je třeba přijít na podzim a v roce 2021 k volbám a volit s rozumem.

Stárnu a se mnou i mé oči. Po dlouhé objednací lhůtě jsem navštívil lounskou očařku s výsledkem "něco tam máte, zde jsou kapky a pro brýle k optikpovi". Active Image Optik kamarád Petr zjistil, že mám šedý zákal. Syn mně doporučil pražskou kliniku, možno přijít bez objednání a ještě ten den je člověk vyšetřen a je zahájena léčba. Tak jsem do Prahy ve čtvrtek zajel a v srpnu jdu na malou operaci s pravým i levým okem. Přestávám již těm lounským doktorům věřit.
Můj pohled po vyšetření byl celé odpoledne mlhavý, tak jsem navštívil pouze končící výstavu Jovana Dezorta v MHMP (jedinečný pohled na dobu, vekteré jsem vyrůstal a žil) a poté se již jen procházel. 4 km z Florence "zamlženou" letní Prahou, ne, rozhled byl čístý, z Letné snad až někam ke Štěchovicím. Závěr z Hradčanské již tramvají na autobus na Veleslavín. Rád se Matkou měst toulám.
Zamlžená procházka
Jovan Dezort

Active Image V pátek 12. června jsem byl požádán, abych po Peruci provedl 30 žáků slánské Montessori školy. Před kostelem jsem dětem pověděl strušně o historii Peruce, zaujalo je naše muzeum, prošli jsme kolem nově zrekonstruovaných rybníků k Oldřichovu dubu a poté samozřejmě k Boženině studánce. Závěr a odpočinek na dvoře byl v mé galerii. Příjemné dopoledne se zvídavými dětmi. Věřím, že se jim u nás líbilo, krásně mně poděkovaly.

Active Image Na Peruc do Stodolního divadla přivezla navečer umělecká skupina ČESKÁ DUŠE komponovaný pořad Charlotta Garrigue Masaryková - Američanka, která se stala Češkou. Píši o něm
ZDE. Active Image
A od dubu rychle do Loun na Letňák, kde hráli kamarádi s kapelou Potatoes - Brambory. V Áje, naplněné až k prasknutí, bylo irsky zeleno. Lidé se po uvolnění rádi setkávají a baví.
Brambory na Letňáku

Active Image V sobotu jsme společně v rodiném kruhu na zahradě oslavili prvé narozeniny mé jediné pravnučky (5. pravnouče) Karolínky. Poseděli jsme až do večera a většina z přítomných se "vycákala" ve velkém bazénu (Oharka byla špinavá). Jsem moc rád, když se takto setkáváme, potomci jsou to, pro co žijeme. Active Image

V neděli v perucké kapli Mistra Jana Husa zazpíval tradičně Chrámový pěvecký sbor NO CČSH z Loun. Přes počáteční obavy se nás nakonec sešlo dvakrát více než vystupujícíh a všichni byli spokojeni, s nejen církevním repertoárem.

V úterý 16.6. jsem strávil podvečer v Lounech. Na hlavním nádraží byl v tom týdnu Legiovlak ČSOL. Active Image Prošel jsem všechny jeho vagony a byl jsem nadšen. Zrestaurovaný hmotný důkaz hrdinství českých legionářů, kteří se velkou měrou zasloužili o vznik našeho státu. Já měl jen hodinu a na pořádnou prohlídku i s filmem je bylo málo. Věřím, že si jej prohlédlo mnoho mladých se svými rodiči, možná i nějaká škola.
Legiovlak
Active Image Rychle jsem mířil do centra Loun, kde Míša a Honza připravili po výstavce místních fotografů další zajímavou kulturní akci. Zneuznaní básníci sobě (i přítomným) v podvečer recitovali na zahradě lounské synagogy své verše, které během svého žití uschovali do tajných šuplíků. Sešlo se i dosti posluchačů a společně vytvořili příjemné chvíle. Neznám bohužel jména všech autorů, ale máte je všechny na fotografiích v albu (jen já jsem se nevyfotil :-) ). Velký dík Míše a Honzovi a těšíme se na další podobnou akci.
Zneuznaní básníci

Active Image Po týdnu opět ožilo Stodolní divadlo na Peruci. Téměř padesátka posluchačů shlédla zajímavé povídání paní PhDr. Marie Imbrové a marockém Marakéši a okolí, doplněné a desítky v místě pořízených snímků. Zejména ženy byly uchváceny fotografiemi krásných šperků a koberců a všichni zajímavým městem severní Afriky.

Active Image V sobotu byla v Galerii U kozorožce na Peruci neformálně zahájena výstava prací žáků ZUŠ Postoloprty s názvem KRAJINA. Jako každý rok jsou zde představeny moc pěkné práce mladých výtvarníků, zobrazující zejména naše okolí, kopečky Českého Středohoří, živočišnou říši, květiny i jeden portrét.  Vše si můžete prohlédnout až do konce prázdnin.
KRAJINA

Active Image K večeru se vyčasilo, kamarád Honza také chtěl na muziku, tak jsme spolu vyrazili do Postoloprt na rockový koncert v zámeckém parku. Stihli jsme až druhou kapelu, Míchačky betonu. Perfektní muzikanti, srostlí se svými nástroji, dali sadu známých písní domácích i z ciziny. Vydařený večer s výhledy na krásné stmívání nad zelenými chmelnicemi.
Míchačky betonu

Active Image Po delší době jsem se podíval do lesa, kolem dokončovacích prací na zámku, jen kousek za Krásnou Vyhlídku. Bylo slušně vidět na "naše" kopečky a stále něco kvete (album Květy v červnu). Je to divný, všude vyhledávaný jetel a nikde žádný fotograf. Když se nemůže do školy, tak Adam, Matěj, Kristy s kamarády píší a kreslí na stůl na Krásné vyhlídce, na informační tabule a další místa. Toto ničení musí vynahradit pěkné pohledy z Krásné vyhlídky a "od drátů".
Krátce k Vyhlídce

Active Image Poslední červnová sobota a my také tradičně (letos i opožděně) jedeme s naším pěveckým sborem Senior Melody zazpívat na zahájení sezony ve Vernerově mlýně v Brlohu. I když jsme nemohli moc zkoušet, tak nás přeci jen naše milá sbormistryně Evička Maťátko naučila pár nových pěkných písníček. Krásné počasí a náš zpěv (myslím, že se povedl) byly orámováním slavnostních chvil.
Active Image Senior Melody ve mlýně
Cestou zpět jsme se zastavili na páteckém zámku, kde nový kastelán Rasken dělá divy. Vše je ještě takové syrové, ale ta práce na rozšíření a oživení malého zámečku je vidět. I parta, která pro nás připravila prohlídku s mnoha scénkami se moc činila. Věřím, že si Pátek se zámkem a vodníky najde mnoho návštěvníků.
Příběhy na zámku

Active Image O víkendu na konci června je na Peruci pouť - katolický kostel nese jména sv.Petra a Pavla. Již se také stává tradicí, že se u neteře Terezky sjíždí velká rodina mé sestry (několik Petrů a Pavlů) a společně odpoledne posedíme. Nejinak tomu  bylo i letos.  Opět jedno z těch příjemných rodinných setkání. Active Image

A ještě dvě ohlédnutí.
Co nám to tu na jaře kvete? S kamarádkou Vierou na vycházkách fotíme kytičky, které míjíme a do Peruckého zpravodaje jsme dali článek o těch červnových.
Květy v červnu

Občas vezmu foťák na dvůr a objeví se pohled na Středohoří, krásný západ slunce, dešťové kapky a na závěr i šíleně rozkvetlá levandule. Active Image Vloni jsem natvrdo vzal levanduli el. nůžkani na živý plot a ona letos divočí ještě víc. Při pomyšlení na Šípkovou Růženku si připadám jako Levandulový Fialovník... Jen ten nepořádek na ulicích Peruce mne mrzí. I když si před domem zametu, za pár dní tam déšť a vítr nanese plno suché trávy a špíny. V okolí tak špinavá vesnice není. Vím, městys nemá lidi (je to smutné, když jsou stále nezaměstnaní), ale nebylo by lepší sekat jen 1-2x do roka a byl by čas na úklid (třeba zamést traktůrkem).
Dvůr v červnu

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde