Na poslední chvíli jsem zajel do Prahy, abych stihl několik fotografických výstav. No, nebyl to jediný důvod, odpoledne slavili Husité 100 let od založení naší církve.
Tradičně z Třebíze na Veleslavín a metrem do města. Byl jsem v Praze hodně brzo, výstavní síně otevírají v 10 hodin, tak jsem vystoupil na Staroměstské
a prošel se centrem. Klementinem ke Karlovu mostu, ale pak již do klidných uliček Starého města, kde člověk nevráží do davů turistů, zejména těch z Asie. I když jsou domy trochu omšelé, nehyzdí je obchody se šílenostmi, ani hnusné reklamy. Anenská, Stříbrná, Náprstkova, Karolíny Světlé, Betlémská, Průchodní... a na Národní jsem vlezl opět do metra, tentokráte B.
V Nových Butovicích je již pár let galerie Czech Photo Centre, kam občas zajdu za zajímavými snímky šikovných fotografů. Ještě nebylo 10, prohlédl jsem si venkovní panely s fotkami z let 189-90 a pak již vešel mezi PF 1975 - 2020 Vladimíra Kozlík. Ten umí pracovat perfektně se světlem a kompozicí. Hlavním mým cílem byla výstava Jiřího Křenka s fotkami ze závodů F1 ve vedlejší místnosti. Hodně nezvyklý a zajímavý pohled na to, co sleduji od 60. let.
Zpět do metra, a protože jsem se chtěl podívat do mé oblíbení Leica gallery, vystoupil jsem na Karlově náměstí. Ale dvakrát ouha. Nejdřív zabloudění v podzemí a vyjití na denní světlo až u Vltavy, daleká přechod zpět a do Školské ulice. Jenže Leica ještě nemá otevřeno a dalších 15 minut se mi nechtělo čekat. Končila zde "Sametová revoluce" a těch fotografií bylo všude plno.
Na Zlatém kříži rychlé občerstvení a kolem Tyláčku k Černé Matce Boží na výstavu "Tak mnoho, tak málo" fotografií známého Vladimíra Birguse.
Podél úžasného schodiště v nejkrásnějším kubistickém domě v Praze jsem výtahem vyjel do 4 patra, pak zpět pro vstupenku (pozor, prodává se v přízemí) a
zase nahoru a uvítán fousatým průvodcem mého věku jsem vstoupil mezi rudé stěny s černobílými fotografiemi ze 70. a 80. let z ČSSR, SSSR a Polska. Shodli jsme se, že je to výstava smutných očí. Nikdo se na snímcích z této smutné doby nesměje. Možná jsem toto prožil v lepším prostředí, ale zde si člověk uvědomí, jak těžká doba to byla. Dost jsme se zapovídali a tak rychle na Staromák. Ještě průchod za Týnským chrámem, kde jsem potkal kamaráda z Loun a rychle na radnici.
I zde v neděli končí každoroční výstava Czech Press Photo. Navštěvuji ji již mnoho let, je zajímavé prohlédnout si kvalitní novinářské fotografie. Jen škoda, že polovina z nich bývá z nehezkého života lidské společnosti.
Z válek, neštěstí a bohužel i z člověčí bídy. Takoví ale jsme... Potěší naopak fotografie přírody, kultury, sportovní a milých známých tváří, letos nové slovenské paní prezidentky a piráta Bartoše. Jen ten Kalousek a Zeman nemuseli být poblíž nich. Co mne tentokráte překvapilo, to množství návštěvníků výstavy. Asi že končí.
Ale ven za radnici, za chvíli začínala slavnostní bohoslužba k 100. výročí Církve československé husitské, na kterou jsem také přijel.
FOTO z Prahy
Odpoledne jsem se zúčastnil slavnostní bohoslužby ke 100. výročí CČSH v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze. Kostel byl zaplněn stovkami věřících (a technikou ČT), za oltářem stály desítky duchovních v čele s patriarchou Tomášem Buttou a diecézními biskupy, kteří pobožnost sloužili. Mezi hosty byli zástupci dalších církví, Univerzity Karlovy a známí politici.
FOTO z bohoslužby
|