Poslední osobností Peruce, o které jsme ještě na mých stránkách nepsali, je kameraman Svatopluk Malý, který se narodil na statku u Tůmů a jako zkušený kameraman snímal mnoho filmů Jana Švankmajera.
Svatopluk Malý - kameraman
20. prosince 1923 se narodil rodičům Josefu Malému (přednosta živnostenské banky v Praze, původem z Nelahozevsi) a jeho ženě Johaně (roz. Šebestová z Libovic - Svatý Jan) v Peruci č. 97 český kameraman, (expert v oblasti animované i trikové kameramanské tvorby) a pedagog Svatopluk Malý. Peruc byla trochu náhoda, maminka byla na návštěvě u sestry Adélky na rodinném statku Tůmů.
Přestože rodina bydlela ve své vilce v Praze, malý Svatopluk velkou část svého mládí prožil na Peruci pravý venkovský život s kamarády Marcelem Malypetrem, bratry Páchovými, Vaškem Kopeckým a dalšími.
Do obecné školy začal chodit v Podolí, v 11 letech vstupuje do gymnázia v Londýnské ulici, později přestupuje na reálku. Otec ho směřoval k zemědělství, ale budoucího kameramana lákalo kino, fotografie a dokonce si s kamarádem postavili projektor. Často pomáhal promítačům v pražských kinech.
Po maturitě v roce 1942 odešel jako filmový laborant do Zlína, kde se v Baťových ateliérech vyráběly instrukční a výukové filmy. Zde perfektně zvládl práci ve filmové laboratoři a poznal výrobu zde začínajícího animovaného kresleného filmu, poznává E. Klose, B. Zemana i paní H. Týrlovou, své celoživotní přátele.
Praxe ve Zlíně byla pro S. Malého velkou školou, odchází do Prahy, kde od roku 1945 působil v Krátkém filmu, nejdříve jako asistent kamery. V roce 1950 skládá kameramanskou zkoušku v Československém filmovém ústavu a pracuje jako samostatný kameraman. Točí mnoho skvělých dokumentárních, populárně vědeckých, výukových a instrukčních filmů (Petr Brandl, Mozartova Praha, Johannes doktor Faust, Záření a život, Děti bez lásky aj). Spolupracoval na audiovizuálních programech pro Laternu magiku, pro Expo 58 v Bruselu, Expo 67 v Montrealu a mnoha dalších. V roce 1968 získal Svatopluk Malý vyznamenání Za vynikající práci.
Při natáčení filmu Johanes doktor Faust režiséra Emila Radoka se seznámil s Janem Švankmajerem a stává se jeho "dvorním kameramanem". Natočil s ním dva celovečerní filmy (Něco z Alenky, Lekce Faust) a čtrnáct krátkých filmů (Zahrada, Don Šajn, Kostnice, Jídlo a další).
Doc. Svatopluk Malý spolupracoval i s mnoha dalšími režiséry a točil i seriály pro televizi (Příběhy včelích medvídků, Znovu u Spejbla a Hurvínka).
Své zkušenosti až do vysokého věku předával na katedře kamery pražské FAMU.
V roce 1998 byla Doc. Svatopluku Malému udělena Cena Asociace českých kameramanů za celoživotní dílo.
V roce 2008 vychází kniha V zajetí filmu (Vzpomínky kameramana), ve které precizně a detailně popisuje svou práci na jednotlivých filmech. Především odhaluje zcela nesobecky své triky, nápady, techniku, zkrátka svoji kameramanskou vynalézavost, dnes by se řeklo své know-how. Po této stránce jde o unikátní zprávu, v podstatě shrnující trikovou sumu předpočítačového věku. Knihu v roce 2011 věnuje Peruci a Peručákům - na zde prožité dětství stále vzpomíná.
(Zdroj: S. Malý - V zajetí filmu; L. BARTOŠEK, Filmový kalendář 1973)
Panely z výstavy OSOBNOSTI
Album s náhledy na všechny panely výstavy.
Články k dalším z 11 osobností Peruce, představených na výstavě ke 100. výročí ČSR.
ALHAL (akademická malířka)
Lojzka byla hodná „holka“
František Fajtl (letec RAF)
Vzácná návštěva (včetně fotografií z výstavy 2012)
Emil Filla (kubistický malíř),
Emil Filla - výročí 2002
Marie Havlíková (perucká učitelka),
Obrázky ze života Marie Havlíkové, učitelky z Peruce (ve 4 pokračováních)
Julius Lébl (divadelník)
OSOBNOSTI Julius Lébl
Otakar Löbl (ruský legionář),
100 let legionáře
Václav Pácha (perzekuovaný kněz),
Páter Václav Pácha - 100 let (ve 3 pokračováních)
Bohumil Šlik (motorkář, divadelník, zubař),
Peručtí motorkáři (ve 2 pokračováních)
Václav Švambera (přírodovědec, profesor UK).
Prof. Václav Švambera, 150. let
Jiří Corvin (výtvarník).
OSOBNOSTI - Jiří Corvin
|