iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Panorama Českého středohoří
Dan Fiker

6. 5. - 2. 7. 2023
Galerie u Plazíka na Peruci, společně s autorem Danielem Fikerem, vás zvou na vernisáž výstavy. Spatříte velkoformátové fotografie, známé i neznámé panoramatické pohledy na krajinu Českého středohoří, které ústeckého fotografa očarovalo.
Výstava bude přístupná do 2. července 2023 o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin, popřípadě na zazvonění v galerii.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie U kozorožce Peruc
8.6. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část prvá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Program na červen.
PLAKÁTEK 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK

Ostrov

Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
16.6.2023
pátek 21:00 hod.
Komedie / Dobrodružný / Romantický. Richard a Alice se na exotické dovolené pohádají, protože Richard se chce nechat rozvést. Rozhodnou se, že odletí předčasně domů, ale jejich malý letoun ztroskotá na opuštěném ostrově, Richard a Alice jsou tak nuceni společně čekat na záchranu. Osamělí trosečníci se na tropickém ostrůvku musí postarat nejen o svou záchranu a přežití, ale také začít znovu spolupracovat a hledat k sobě cestu zpátky. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Pochod života
Domoušice - Louny

24.6.2023 10 hod.
Tradiční pochod Strany přátel piva Louny.
Startovné 100.-Kč
PLAKÁTEK

Život kotěte
Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
30.6.2023
pátek 21:00 hod.
Drama / Rodinný. Desetiletá Clémence a Vrnilka, její mourovaté koťátko, odjíždějí z Paříže na prázdniny do Vogéz. Příhody a nečekaná setkání, které Clémence a Vrnilka, změní jejich život. Vrnilka objeví svobodu a přírodu, ale také nebezpečí života daleko od města. Setkává se bílým kotětem, které se brzy stane jejím přítelem. Kočička Vrnilka je zábavná, dojemná, nepředvídatelná, překvapivá, záhadná i znepokojivá, nikoho nenechá lhostejným. Film Francie.
Délka filmu 83 min. Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
Promítání za vysvědčení, dítě do 12 let v doprovodu dospělého zdarma.

Běh Oldřicha a Boženy
Peruc - nám. E Filly

25.6.2023 8 hod.
Prezentaca 8:00 - 8:30 hod. Stratovné 20 Kč.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie u Plazíka Peruc
5.7. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část druhá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK
Noc kostelů
2.6.2023 v 18 - 22 hod.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow ARCHIV arrow OSOBNOSTI - Jiří Corvin
OSOBNOSTI - Jiří Corvin
Napsal Plazík st.   
Pátek, 25 leden 2019

  Další osobností, která byla představena na výstavě OSOBNOSTI Peruce v Galerii U kozorožce v roce 2018 je akademický malíř Jiří Corvin, žijící dlouhá léta u rybníčku na Dýbři.

Active Image Jiří Corvin (15. června 1931 Praha – 17. července 2004 Praha) byl český akademický malíř, grafik a keramik, houslař a sběratel.
Jiří Corvin se narodil v Praze, dětství prožil v Nové Vsi u Velvar. Nejprve se vyučil zahradníkem (jeho dědeček měl zahradnictví).  V roce 1958 ukončil studium na Akademii výtvarných umění v Praze (profesoři Ján Želibský a Karel Minář).
Vystavoval v řadě měst v Čechách (Slaný, Velvary, ...) i v zahraničí (Paříž, Moskva, Montréal, New York, ...). Díky ideové kritice jeho díla komunistickým režimem byl znemožněn prodej jeho prací, v 80. letech byla jeho výstava v Lounech po třech dnech na příkaz StB zavřena.
Tvorba Jiřího Corvina tematicky vychází ze zemědělské krajiny mezi Slaným a Louny. Přírodu vnímal jako malíř-hospodář. Zajímala ho její podoba, forma opracování člověkem, proměnlivost, trvalost, ale i postupný zánik. Toto prostředí se stává osobní a výtvarnou náplní autorova života.
V roce 1968 se stěhuje do opuštěného barokního statku v Dýbři u Peruce, kde pokračuje v tvorbě barevných litografií a kreseb, malba se vyhranila do plastických povrchů a sumárnosti forem. Pole, stromy, osamělé menhiry, mlýnské kameny, vrata a věci opotřebené lidskýma rukama jako konev, kýbl a další jsou v tvorbě malíře upozorněním na trvání a význam věcí v našem životě. V obrazech je obsažen nesouhlas s oficiálním trendem morálním, nesouhlas se zneužíváním krajiny, neúctou k životu, a to nikoliv proklamativně, ale výtvarným zvýrazňováním trvalých hodnot.
Při rekonstrukci historické radnice na Peruci obnovil Jiří Corvin původní sgrafita. Úzce spolupracoval s vedením městysu (diplomy s grafickými listy) a Peruci věnoval i některá svá díla (uložena v archivu na radnici – zasloužila by si lepší místo).
Akademický malíř Jiří Corvin zemřel 17. července 2004 a na vlastní přání byly jeho tělesné ostatky uloženy na hřbitově u kostela sv. Jiří ve Velvarech.
          

mPb  ( zdroj Wikipedie, F. Saifrt)

Panel z výstavy OSOBNOSTI

Článek na PS 2005
Corvinovo zázemí


Album  s náhledy na všechny panely výstavy. 

 

Články k dalším z 11 osobností Peruce, představených na výstavě ke 100. výročí ČSR. 

ALHAL (akademická malířka)
Lojzka byla hodná „holka“

František Fajtl (letec RAF)
Vzácná návštěva (včetně fotografií z výstavy 2012)

Emil Filla (kubistický malíř),
Emil Filla - výročí 2002

Marie Havlíková (perucká učitelka),
Obrázky ze života Marie Havlíkové, učitelky z Peruce  (ve 4 pokračováních)

Julius Lébl (divadelník)
OSOBNOSTI Julius Lébl

Otakar Löbl (ruský legionář),
100 let legionáře

Václav Pácha (perzekuovaný kněz),
Páter Václav Pácha - 100 let (ve 3 pokračováních)

Bohumil Šlik (motorkář, divadelník, zubař),
Peručtí motorkáři (ve 2 pokračováních)

Václav Švambera (přírodovědec, profesor UK).
Prof. Václav Švambera, 150. let

Svatopluk Malý (kameraman).
OSOBNOSTI - Svatopluk Malý  

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde