iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

TOULKY - KAMARÁDI
Galerie u Plazíka Peruc
3.9. - 19.11. 2023
víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií k půlkulatinám majitele galerie.  Vernisáž proběhne v neděli 3. září 2023 ve 14 hodin.

PLAKÁTEK

Dungeons a Dragons

Čest zlodějů
Kino Peruc
6.10.2023
pátek 19:00 hod.
text
Vstupné 100 Kč

Výtvarná dílna
s pilinou a hoblinou
Knihovna Peruc
7.10.2023
neděle 15:00 hod.
Tvoření pro děti i dospělé s Annou Černotovou.
PLAKÁTEK

Rychle a zběsile 10
Kino Peruc
13.10.2023
pátek 19:00 hod.
text
Vstupné 100 Kč

Krakenteena Ruby
Kino Peruc
22.10.2023
neděle 15:30 hod.
text
Vstupné 50 Kč

Strašidlo cantervillské
Kino Peruc
29.10.2023
neděle 15:30 hod.
text
Vstupné 50 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Ukončení 1.10.2023
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Židovský hřbitov arrow Hacafígr 06
Hacafígr 06
Napsal Redakce   
Pondělí, 31 prosinec 2018
  V několika pokračováních jsmes i četli z Hacfígru o dědovi Jindřichovi. Ve druhé kapitole bude Míla Antropius vzpomínat na dědu Františka.

Kapitola druhá - vzpomínky na dědu Františka

Děda František

Děda František

Můj druhý děda, František bydlel rovněž v Radonicích. Jmenoval se Šlik, ale se slavným hraběcím rodem toho měl pramálo společného. Příjmení Šlik se na Lounsku vyskytuje poměrně často.
Active Image František byl na vojně u ženistů, na předloktí měl vytetovanou kotvu a vůbec neuměl plavat. Pocházel z nedalekých Stradonic, kde nemají řeku, jenom potok, tak se není čemu divit. Než si vzal babičku Marii, postavili v Radonicích dům a teprve potom byla svatba.
Měl slabost pro veškeré uniformy a jeho vzorem byl starší bratr Bedřich, štábní kapitán Československé armády. Snad pro ty uniformy byl náčelníkem Sokola, velitelem hasičů (v té době již požárníků) a vedl i ochotnické divadlo. Nad postelí mu visel obraz prezidentů Masaryka a Beneše s nápisem Pravda vítězí.
Ten babička sundávala, kdykoliv měl na návštěvu přijít tehdejší předseda obecního národního výboru Jakeš. Snad aby jim ho neokoukal.
Navečer chodíval do vedlejší hospody U Klapků, kde měl partičku s kterou hrával velký karban - prší o korunu padesát. Pamatuji si, že jednou přišel z hospody zdrcený, prohrál patnáct korun. V hospodě probíhalo neustálé kybicování a dostat toho druhého byl vrcholný úspěch. Tím vynikal zejména  František a zdatně mu sekundoval i bývalý učitel z radonické školy pan Ditrich. Nikdo mu neřekl jinak než „pan řidící“. 
Každým rokem jsem prázdniny trávil  v Radonicích a rád chodil na ryby i když si nepamatuji, že bych nějakou chytil. Pod kůlnou u dědy viselo několik velkolepých dlouhých bambusových prutů, ale byly zakryty nánosem pavučin a evidentně nebyly dlouho použity. Děda měl k vodě „daleko“ a když to šlo, tak se ji obloukem vyhnul.
Já měl svoji pytlačku a rybářský lístek mi pochopitelně chyběl. No, né tak docela, když jsem coby malý špunt  chodil k řece s malou udičkou, bál jsem se porybného pana Fleka, který prý načapané pytláky házel do vody. Tak mi otec vystavil bumážku s nápisem Rybářský lístek a já byl klidnější. Teď už jsem ale věděl, že ani rybářský lístek od táty mi není nic platný, a tak musím chodit potajmu na pytlačku.
Jaké bylo mé překvapení když se mě  jednoho krásného letního rána  zeptal děda František, jestli nechci jít na ryby. Nadšeně jsem souhlasil, ale zároveň si říkal - děda u řeky? To nemůže dobře dopadnout. Sundali jsme jeden z těch krásných bambusových prutů a děda se zeptal,  na co půjdeme chytat? Řekl jsem , že na těsto a šli jsme. Protože se kolem řeky moc nevyznal, nechal mi vybrat místo, kde budeme ty ryby chytat. Věděl jsem o staré olši, která se nakláněla nízko nad řeku a dalo se po ni vylézt nějakých pět metrů od břehu.
Byla tam hluboká tůň, kde se dobře skákalo do vody. Tam určitě budou brát tloušti. Když jsme na to místo došli, dědovi trochu zatrnulo, ale nadal to na sobě znát. Odhodlaně vzal prut a coby neplavec se sunul na výhodnou pozici, kde by mohl nahodit. Dopadlo to tak, jak to dopadnout muselo. Asi tři metry od břehu se František sesunul do vody. Bambusový prut  nenávratně odplaval, ale děda se pevně držel kmene nad vodou.  Co teď? Dostal jsem instrukce: „Půjdeš za babičkou, a řekneš jí, aby mi poslala suchý šaty. A to ti povídám, ne abys cestou někomu vyžvanil co se stalo.“ Běžel jsem domů a babičce  pověděl,  že děda  potřebuje suché šaty. Ona obrátila oči v sloup a suše konstatovala: „Blázen jeden starej“.

 

 

Utíkal jsem s balíčkem suchých svršků k řece  a co se nestalo. Proti jel na mopedu pan řidící. Za mopedem měl dvoukolák s trávou, kosou a hráběmi. Takhle jezdil na trávu každý den. Když viděl můj spěch, zastavil. Začal výslech: „Kampak pospícháš s tím balíkem?“  Nenapadlo mě nic jiného, než celou historku vypovědět, snad proto, abych popsal, jaký je děda hrdina. „Ták,“ řekl pan řídící, našlápl moped a se svým nákladem odjel. Doběhl jsem k té nakloněné olši, děda už byl na břehu ve spodkách, z kterých mu kapala voda jako vodníkovi ze šosu a  netrpělivě čekal na suchý šat. Tím skončilo naše rybaření, které se pochopitelně už nikdy nezopakovalo.
Active Image Všechno ale ještě mělo dohru. Navečer šel děda do hospody na  prší o korunu padesát. Když se vrátil, tvářil se velice naštvaně, jako by prohrál alespoň padesát korun. Příčina spočívala ale jinde. Zavolal si mě a povídá: „Komu jsi o našem rybaření, ty vrtáku, vyprávěl?“  „ Jen panu řidícímu.“ „ No tak to jsi to řekl tomu pravému.“ Dneska si dovedu představit, že ten večer se prší nehrálo,  ale všichni se bavili tím, co jsem vyzradil. Možná se hrálo i ochotnické divadlo o tom,  jak Franta Šlik rybařil a zároveň se učil plavat. 
Nic ale nezůstane bez odezvy. Děda měl v pokoji kromě jiného i kufříkový psací stroj. Sám na něm moc psát neuměl, leda tak jedním prstem, ale když přijel někdo, kdo psaní ovládal, začal děda diktovat a psaly se dopisy, ponejvíce spolukarbaníkům. Kromě psacího stroje měl i památeční přilbu velitele hasičů. Byla krásná černá, vpředu se zlatou sponou a nahoře se zlatým  hřebenem. Stalo se, že pan řídící jednoho dne dostal balík, s krásnou přilbou a přiloženým dopisem „orazítkovaným dopravním inspektorátem“, ve kterém mu vytýkají příliš rychlou jízdu na mopedu s přívesnou kárkou po obci a nakazují mu, že od nynějška musí jezdit pouze s touto přilbou na hlavě.

Míla Antropius 

Úvod 
Hacafígr 01 
Hacafígr 02 
Hacafígr 03 
Hacafígr 04 
Hacafígr 05 
Hacafígr 07
Hacafígr 08
Hacafígr 09
Hacafígr 10
Hacafígr 11
Hacafígr 12
Hacafígr 13 
Hacafígr 14
Hacafígr 15

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde