iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc 
Svět magických bytostí
Ivan Smíšek
Peruc, Galerie u Plazíka
4. 5. - 29. 6. 2025 
V červnu o víkendy zavřeno.

Návštěvu možno sjednat pomocí SMS a Facebooku.
Výstava fotografických magických obrazů z Panenského Týnce.
PLAKÁTEK 

Tady a tam
Mirek Vavřín
Peruc, Galerie u Plazíka
30. 6. - 31. 8. 2025 
Otevřeno na zazvonění, popř. po domluvě.
Vernisáž 30.6. v 16:30 h.

Výstava fotografií. Cyklus Tady a tam se věnuje hrůznému místu, krajské vyšetřovací věznici Státní bezpečnosti v Uherském Hradišti po roce 1948.
PLAKÁTEK 

AKVARELY
České středohoří

Jana Švástová

Peruc, Galerie U kozorožce
13. 4. - 31. 8. 2025

Výstava akvarelů nejen z Českého středohoří.
Otevřeno v so, ne 10 - 18 hod.
PLAKÁTEK 

Pochod života 2025
Domoušice - Louny
28. 6. 2025 11 h.

48. ročník tradiční akce Strany přátel piva Louny. Odjezd vlakem z Loun v 9:37, cíl restaurace Ája Louny.
PLAKÁTEK     

Moje krajina
Věra Drápalová 
Zámek Nový Hrad 
1. 7. 2025 18 h.

Vernisáž výstavy fotografií.
PLAKÁTEK

Jogírna Za Dubem 
Peruc, Za Dubem 
9. 7. 2025 17 h.

Přijďte si protáhnout záda.
Vstup 100 Kč
PLAKÁTEK

Plutofest 
Peruc, zámecký park 
19. 7. 2025 15 h.

21. ročník hudebního festivalu.
PLAKÁTEK

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Červen
Active Image

 

 

 

 

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
od 3.5.2025
so, ne 13 - 18 hod.
Více info v plakátku.

UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc,
zámecký park
Expozice Orel rozsápe orla: Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky uvidíte významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.
Otevřeno
květen - říjen pá - ne 10 - 18 h
červen - září  út - ne 10 - 18 h

PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 
Koncert laureátů
14.6.2025
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Zprávy arrow Hacafígr 03
Hacafígr 03
Napsal Redakce   
Středa, 05 prosinec 2018
    O dědovi Míly Antropiuse z Radonic panu Jindřichovi již leccos víme. Ve třetím pokračování  z knížky Hacafígr se dozvíme, co svému vnukovi vyprávěl.


Z vyprávění dědy Jindřicha.

O Kočičkovi
Na statcích v Radonicích sloužil kočí, všichni mu říkali Kočička. Kočička se nikdy nenaučil číst ani psát, práci zastal, ale měl mnoho vrtochů. Asi proto střídal sedláky v Radonicích a vydržel u nich tak dlouho, jak měl který sedlák pochopení pro jeho kousky.
Světničku měl vedle stáje u Antropiusů a obýval ji se sloužící děvečkou Madlou. Nebyli sezdáni, ale společně vychovávali  potomka Frantíka.  Jedenkráte malý Frantík z rozmaru udeřil Kočičku kladivem do hlavy. S velkou boulí běžel za Madlou a vyčinil ji slovy„ Ty ho teda máš pěkně vychovaného, podívej, jakou mi udělal bouli.“ 
Když začala první válka, musel  Kočička jako zdravý a silný rukovat na frontu.  Po válce se Kočička nevracel, všichni si mysleli, že na frontě padl. Až jednoho dne, dva roky od konce války se znenadání ve vsi objevil v plné zbroji, na uniformě měl válečné vyznamenání, přes ramena měl pásy plné nábojů a za pasem granáty.
Nastal velký rozruch, každého zajímalo, kde negramotný Kočička od konce války byl a jak se dostal domů. Hned odpovídal: „No jezdil jsem vlakem tak dlouho, až jsem uviděl radonické nádraží, tak jsem vystoupil a jsem tady.“
Tak to asi byla po Švejkovi druhá anabáze. Ještě dlouho se o Kočičkově poválečném cestování vyprávěly v hospodě u Kladivů veselé historky.
K té hospodě se také váže vzpomínka dědy Jindřicha. V době mezi válkami vlastnil menší chmelnici. Na chmelnici bylo práce vždycky dost, kdo na ni pracoval, dostával kromě mzdy ještě bonus -  naturálii. Tou byla malá plechová známka, na které byly vyraženy iniciály J.A.  Za tu plechovou známku dostávali česáči chmele po celou zimu v hospodě u Kladivů zlatavý mok, pochopitelně na účet Jindřicha.

Jarošové
Rod Jarošů byl vyhlášen jako rod muzikantů. V kapele hrál děd, otec a synové. Měli tam buben, basu, trubky i klarinet. Žádná pouť, veselice nebo svatba se bez jejich kapely nemohla obejít.  Nevlastnili povoz, tak většinou putovali od štace ke štaci pěšky.
Byli veselou  kopou a kam přijeli, o zábavu nebyla nouze.   Jarošové byli také vyhlášení rváči. Mnohdy se  veselá zábava kolem půlnoci zvrtla v neveselou rvačku. Toho největšího z nich, co nosil velký buben, se báli asi všichni. Jeho chůze byla široká a kolébavá, zadní kapsu kalhot měl vždy promaštěnou. Důvodem byl kus schovaného špeku. Ten špek tam nenosil jako pochoutku, ale jako nutnost pro úlevu od svého neduhu.  Často mýval vlka (zapařený zadek) a pak nezbývalo, než ho řádně promastit špekem. Jeho mastná kapsa lákala hodně „labužníků“, aniž by tušili to tajemství jejího obsahu. 
Jedna veselice byla obzvláště bujará a končila, jak jinak než velkou rvačkou. Vyhlášení rváči Jarošové opět vzešli jako vítězové. Předchozího bujarého veselí bylo přespříliš, proto vítězové záhy tvrdě usnuli. To byla příležitost pro poražené domácí na pomstu.  Záhy už krájeli kus špeku z Jarošovi kapsy a pusy měly pěkně mastné. Neznali však to pravé tajemství, jen jim připadalo, že špek nějak podivně zapáchá.

Míla Antropius 

Úvod
Hacafígr 01
Hacafígr 02
Hacafígr 04 
Hacafígr 05 
Hacafígr 06 
Hacafígr 07
Hacafígr 08
Hacafígr 09
Hacafígr 10
Hacafígr 11
Hacafígr 12
Hacafígr 13 
Hacafígr 14
Hacafígr 15

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde