V poslední době se rozšiřuje mnoho informací o rekonstrukci a dalším osudu peruckého zámku. Po Peruci chodí "ti chytří" a vyřvávají, že za současný stav je odovědné vedení městysu. Bohužel i majitel pan Ondráček vše hází na městys. Mnozí ale zapomínají, nebo je to v jejich naturelu šířit paniku.
Pro připomenutí níže uveřejňuji Perucké aktuality, které dostali v roce 2016 všichni do svých schránek. To, že nakonec dopadlo jinak, je zásluhou části Peručáků, kteří svým postojem a jednáním tuto smlouvu znehodnotili. Bohužel i pan Ondráček začal šířit katastrofální zprávy a odmítá s kýmkoliv jednat, včetně těch, kteří jeho záměry plně podporovali. Jeho tvrzení o tom, že dlouhá léta před jeho příchodem byly splašky z Fillovy síně pouštěny do suterénu jsou dost podivné. Je pravda, že byly odpady provedeny někým (asi v 90. letech) skutečně trestuhodně, ale minimálně od roku 2003 byla voda do síně vypnuta a sociální zařízení nepoužívané. Pokud jej používali ti, kteří jsou zde ubytováni v posledních letech, již není na odpovědností provozovatelů síně, ani městysu. Navíc přístup do těchto prostor majitel odmítá.
Pokud ale pan Ondráček na jedné straně a vedení galerie a Ústecký kraj nejsou schopni spolu mluvit, nemůže být nic vyřešeno. Věřím, že dosavadní vedení městysu rádo k jednání přistoupí. (Jak to bude po volbách, těžko předvídat.)
Tak zde ta připomínka pro ty, kteří zapomněli, nebo chtějí rozeštvávat.
PERUCKÉ AKTUALITY
červenec 2016 - vydal Městys Peruc
Kolem peruckého zámku a parku se šíří různé fámy dezinformace. Proto jsme se rozhodli uvést je v tomto aktuálním speciálu na pravou míru.
Perucký zámek koupil pan Pavel Ondráček, který ve východočeských Dětenicích opravil tamní zámek a přilehlé zemědělské budovy přestavěl na známou Středověkou krčmu, hotel a pivovar. Zámek při koupi přepsal na svou přítelkyni Dominiku Matušovou.
Jaké má se zámkem plány?
Jeho plány se odvíjejí od celého zámeckého areálu a zahrnují i Úřednický dům. Podle předloženého projektu chce v prostorách zámku po kompletní rekonstrukci vybudovat expozici pro rodiny s dětmi zaměřenou na pohádkový svět, která podle jeho záměrů na Peruc přiláká desetitisíce návštěvníků
V části severního křídla a průčelí by pak měla být stylová restaurace hotelové pokoje. V jižním křídle by zůstala zachována Pamětní síň Emila Filly, kterou má dokonce zájem ještě rozšířit. Za tímto účelem již založil Nadaci Emila Filly. Dále chce koupit a opravit i chátrající Úřednický dům, který přestavět na hotel.
Je pravda, že mu chce vedení obce prodat i zámecký park?
Pravda je taková, že své plány na opravu zámku podmiňuje tím, že mu obec prodá i park. Pan Ondráček je obchodník a přímo nám sdělil, že pokud by mu park neprodala, tak ukončí opravy a koupí si nějaký jiný zámek i s parkem. Perucký zámek pak nabídne realitní kanceláři k prodeji. Nepřistoupil na žádné návrhy dlouhodobého pronájmu. Podle svých slov park potřebuje k ochránění své stamiliónové investice do zámku a realizaci svého podnikatelského záměru.
Abychom měli jistotu, že zámek opravdu opraví a otevře pro veřejnost, nabídl nám uzavření smlouvy o smlouvě budoucí kupní. V té se zaváže, že mu obec park prodá pouze v případě, že zámek do tří let opraví, zkolauduje a zprovozní pro platící návštěvníky. Pokud svůj závazek do tří let nesplní, smlouva pozbude platnosti a park zůstane obci.
Proč s ním vůbec obec po takové podmínce dál jednal?
Myslíme si, že nikdo jiný, než tento movitý majitel, zámek nebude schopen opravit. Při stavebním průzkumu totiž bylo zjištěno, že dřevomorka je rozšířená nejen v krovech, ale i ve zdech a podlahách. Její likvidace tak bude vyžadovat enormní náklady.
Dále si myslíme, že oprava zámku a jeho zpřístupnění turistům v režii pana Ondráčka, znamenají pro Peruc obrovskou šanci k prosperitě. Zástupy turistů přinesou tržby nejen majiteli zámku, ale i velký ekonomický přínos pro Peruc. Na zámku, v restauraci a v hotelu vzniknou nová pracovní místa. Rozvoj turismu znamená i podnikatelskou příležitost. V Dětenicích například místní chytili šanci za pačesy a zakládají malé penzióny, hospůdky, krámky…
Nemluvě o tom, že prosperující zámek uprostřed obce znamená nárůst cen nemovitostí, prospěch obce z turistických poplatků, zvýšení prestiže Peruce jako turistického cíle a podobně.
Jak bude obec dále postupovat?
Nechceme jednou chodit kolem trosek zámku, a tak jsme se s majitelem po půlročním vyjednávání domluvili na podobě smlouvy o smlouvě budoucí kupní.
Pokud ale dojde k prodeji, tak jedině za předpokladu, aby Peručáci ani nepoznali, že park už není obecní.
Další základní podmínkou je, že park nebude prodán dříve, než bude opraven, zkolaudován a pro platící návštěvníky zpřístupněn zámek.
Další nepřekročitelné podmínky jsou tyto:
1. do prodeje není zahrnuto Muzeum české vesnice s nádvořím, část s přístupovou cestou ke školce a zadní nádvoří zdravotního střediska,
2. občané městyse Peruc budou mít do parku zajištěný bezplatný vstup (v nočních hodinách od 22 do 6 hodin bude park uzavřen),
3. městys Peruc bude mít zajištěn přístup ke svému Muzeu české vesnice,
4. městys bude mít na park předkupní právo za kupní cenu, maximálně navýšenou o účelné zhodnocení, aby ho majitel jednou nemohl prodat někomu jinému,
5. městys bude moci v parku bezplatně pořádat své Dožínky a Běh Oldřicha a Boženy,
6. nový majitel v něm strpí vodovodní řady, které vedou přes park k zahrádkám a „Fořtovně“, a v případě potřeby umožní jejich opravu.
Všechny tyto podmínky budou navždy zapsány do katastru nemovitostí, pan Ondráček s nimi souhlasí a je připraven je ve smlouvě podepsat. Prodejní cenu za park a úřednický dům stanovil odhad o ceně obvyklé na 6 575 000 Kč.
Smlouva s těmito podmínkami bude předložena ke schválení zastupitelstvu.
Takže je před námi dilema – zachránit zámek, přinést Peruci prosperitu, ale prodat park, nebo park neprodávat, ale nechat zámek spadnout.
Jak byste se rozhodli Vy???
|