Napsal Plazík st.
|
Čtvrtek, 09 listopad 2017 |
Již od roku 1919 je v některých zemích věnován 11. listopad památce válečných veteránů. I na peruckém náměstí máme pomník, který je připomíná.
Tento den byl vybrán symblicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Je nazýván jako Den příměří, Den vzpomínek, u nás jako Den veteránů od roku 2001. Jeho symbolem je květ vlčího máku, jako vzpomínka na padlé vojáky 1. světové války.
I u nás můžete v těchto dnech vidět naše spoluobčany s červeným kvítkem na klopě a i vy si jej můžete někde na ulici zakoupit na pomoc dnešním veteránům.
Já jsem se s ním poprvé setkal při svém prvém zájezdu do Francie na zámku Chenonceau na řece Cher. V sálech nad mostem, překračujícím tento vodní tok, bylo ve zde zřízené nemocnici uzdraveno 2254 zraněných během války 1914 - 1918. (Jen pro zajímavost řeka Cher zde tvořila za 2.světové války hranici mezi "německou" Francií a tzv. "volnou" zónou a zámek pomohl mnoha lidem k útěku na jih.)
Ale vraťme se k peruckým padlým v 1. světové válce. V roce 1922 byl obětem postaven pozdně secesní, expresivní pomník pomník známého českého sochaře, malíře a grafika Emanuela Julia Kodeta (děda malíře Kristiana Kodeta a herce Jiřího Kodeta). Pod nápisem NAŠIM PADLÝM HRDINŮM VE VÁLCE SVĚTOVÉ 1914 - 18 jsou jména 40 padlých, včetně legionáře Otakara Löbla. Ještě dnes žijí na Peruci jejich potomci.
Pomník byl během uplynulých 95 let ničen i opravován, v poslední době bylo sousoší porostlé mechem, uražena špice na praporu a jména, necitlivě překryta plexisklem, pokryta plísní. Současné vedení městysu po opravě několika dalších památníků v sousedních obcích se již dva roky snažilo získat dotaci na opravu sousoší na peruckém náměstí. V letošním roce se to podařilo, Ministerstvo obrany ČR uvolnilo pro jeho zrestaurování 167 tisíc korun. Vlastní práci začala v létě restaurátorka Jitka Musilová z Čerčan (její otec byl také sochař a restaurátor) a na podzim, doplněním chybějící holubice z umělého kamene na vrcholu praporu, uvedení pomníku do původního stavu dokončila. Celkové náklady činily 216 660 Kč.
Je moc dobré, že se vedení městyse stará o památky v obcích jím spravovaných a památce peruckých spoluobčanů, kteří padli ve válkách. Díky dotacím byl již opraven konstituční kříž Pátera Daneše v parčíku před peruckou farou a vím, že dotace na opravu další památky jsou "na cestě". A hlavně je výborné, že v příštím roce 100. výročí od ukončení "Velké války" bude pomník peruckých padlých v důstojném stavu.
FOTO k pomníku
|