iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
OD ZEMĚ K NEBESŮM
příroda a architektura

Radek Kučea
Peruc
Galerie u Plazíka

31. 8. - 3. 11. 2024
Výstava fotografií lounského autora, který si zamiloval pohled na svět skrz hledáček fotoaparátu.
Vernisáž výstavy 31. 8. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Josef Dvořák
a Marie Formáčková
kino Peruc
Pátek 8. 11. 2024
19 hod.

Zábavná talk show
Vstupné 150 Kč
PLAKÁTEK

Herní odpoledne
s deskovkami

Peruc - knihovna
11.11.2024
16:30 - 18:00 hod.

Příjemný odpoledne u deskových a karetních her.
PLAKÁTEK

Vánoční tvoření
Peruc - knihovna
16.11.2024
14:00 hod.

Knihovna a R&DF vás zvou na tvoření vánočních ozdob, svícnů, dekorací a dalšího.
PLAKÁTEK

Recykliteratura
Města a obce čtou

Peruc - knihovna
2.12.2024
17:00 hod.

Kreativní dílna s lektorkou Karolínou Homonai.
PLAKÁTEK

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Světýlka
Pátek 25. 10. 2024
19:00 hod.

Světýlka jsou přesně a citlivě poskládanou mozaikou rozhodujícího dne v životě dítěte, který boří dětské jistoty a říká – jsi člověk ohrožený samotou. Ty a tví lidé, každý z nich. Právě do takového letního dne se Amálka probudí, do světa, který dosud nic neohrožovalo a který sdílí s kocourem, rodiči, dědou a babičkou. A měl by být den s drobnými zádrhely a drobnými radostmi jako každý jiný. Ale nebude. Odněkud se tu vzal nepokoj, který trucuje a nechce si hrát. Drama / Česko, Slovensko, 2024, 78 min.
Mládeži přístupný

Vstupné 100 Kč

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Serzona skončila.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Otevřena v sezóně
červen - září, úterý - neděle 10.00 - 18.00 h.,
květen a říjen, pátek - neděle 10.00 - 18.00 h.
 
PLAKÁTEK

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Volby arrow Naučná stezka Perucko 17
Naučná stezka Perucko 17
Napsal Plazík st.   
Pátek, 17 únor 2017

   Hned vedle hotelu a volárny stojí bývalý Hořejší mlýn, kousek od něho je bývalý lom u rybníků Majlantů. Za nimi Débeřské údolí, bývalá Dlouhá louka. Takže pojďme dál...

17.1. HOŘEJŠÍ MLÝN, KAMENOLOM 

V blízkosti silnice z Peruce do Slavětína je vlevo ve dně zalesněného údolí komplex bývalého Hořejšího mlýna, nepochybně prastarého založení, a bývalého cukrovaru (viz panel č. 16). Z  objektů mlýna zůstalo zachováno větší patrové původně mlýnské stavení napříč údolím a poblíž další patrové stavení s pěknou dřevěnou pavlačí.



Provozu mlýna sloužily dvě vodní nádrže v údolí (nyní Majlanty) a též nevelký kamenolom, ke kterému dojdeme údolím od Hořejšího mlýna proti proudu Débeřského potoka. Ve stěně kamenolomu vysoké až 10 m je odkryt blokový křídový (cenomanský) pískovec se zřetelným horizontálním zvrstvením, lavicovitou odlučností a se svislým rozpukáním podél výrazných tektonických ploch. Tektonické zóny systému SV – JZ předurčily vznik a charakter potočního údolí. Bývalá těžební plošina je po obvodě lemovaná starými duby (120 let).


Cesta v údolí vede dále ke dvěma vodním nádržím, které bývaly zásobárnou vody na mletí. Nyní jsou zabahněné, ale dosud oživené původní rybniční a potoční faunou.
Pozn. Vodní   nádrže - Majlaty - si pronajalo perucké rybářské sdružení, které je upravilo a dnes je to hezká část Débeřského údolí a ráj rybářů. 

 Zdroj: Odborná publikace RNDr. Jana Marka, CSc., Praha - 1993  
Helena Halamová

17.2  MAJLANTY,  DLOUHÁ LOUKA

Pokračujeme po cestě údolím Débeřského potoka. Po levé straně se nachází rybníky Majlanty. Kromě rybí osádky se ve vodním prostředí vyskytuje řada obojživelníků, z nichž uvádíme např. skokana hnědého /Rana temporaria/. Po hladině se  prohání  bruslařky obecné /Gerris lacustris/. Nepotopí se zásluhou brv na povrchu nožních článků a přitom velmi úspěšně loví menší hmyz.



Nyní se v okolí rybníků a na Dlouhé louce, což je další místní název a rozkládá se mezi Majlanty a bývalým Débeřským mlýnem, objevuje rostlina křídlatka. Jedná se o nepůvodní druh, který potlačuje růst domácích rostlin. Dovede se přizpůsobit různému prostředí, hlavně mu vyhovuje větší vlhkost. Pokud není včas likvidována, vytváří hustý monokulturní porost vysoký až 2 m.  Dříve bývala Dlouhá louka udržovaná a pravidelně sečená, ale později zarostla bodláčím, náletovými i vysazenými dřevinami a stala se mokřinou.



Z nepůvodních rostlin se zde občas vyskytuje i bolševník velkolepý /Heracleum mantegazzianum/. Tato vysoká rostlina z čeledi miříkovitých k nám byla rovněž zavlečena, původně jako okrasná květina a agresivně se šíří velkým množstvím semen (generativně) i vegetativně. Vzhledem k tomu, že klíčivost semen je 10 let, není jednoduché se této rostliny zbavit. Dojde-li k potřísnění pokožky její šťávou při současném oslunění, vytváří se na pokožce kožce puchýře, proto je lepší se jí vyhnout.


Podél cesty procházíme společenstvem listnatého lužního lesa s převažujícím výskytem topolů, olší, jasanů, javorů, lip a bohatým bylinným patrem na opukovém podkladu. Hojně zde roste líska obecná /Corylus avellana/ a bez černý /Sambucus nigra/. Bez černý je věrný průvodce sídlišť, šíří se v pobřežních křovinách, světlých lesích, na rumištích a pustých místech. Je to známá léčivá rostlina. Květy a plody /bezinky/ se suší. Obsahové látky obou drog známých od nepaměti nejsou dosud souhrnně a přesně známé. Patří v lidovém léčitelství i lékařství k nejvýznamnějším drogám. Jejich účinky jsou především potopudné, močopudné, projímavé a antineuralgické. Tvoří doplňující léčbu při chorobách z nachlazení, revmatických a ischiatických bolestech. Užívají se v nálevu jako čaje samotné nebo v kombinaci s dalšími drogami. V lidovém léčitelství jsou v oblibě i např. povidla nebo sirup.  Bezinkový ocet se užívá jako mazání na bolestivé svalstvo. Někde se připravuje z bezinek také marmeláda, víno a květenství se upravuje obalené na způsob vídeňských řízků pod názvem kosmatice.


Hluboce zaříznuté údolí s  Débeřským  potokem v nejnižší části vytváří příznivé mikroklima pro živočichy i rostliny. V těchto místech bylo koryto toku  již dvakrát přeloženo z jedné strany údolí na druhou. V současné době teče v původní trase a ve dně bylo vybudováno několik stupňů. Débeřský potok je jako každý jiný tok významným krajinným prvkem podle zákona číslo 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.
U potoka nebo rybníků, ale i na cestě, můžete vidět užovku obojkovou /Natrix natrix/, zmiji obecnou /Vipera berus/, hlemýždě zahradního /Helix pomatia/, slepýše křehkého /Anguis fragilis/. V dutých stromech hnízdí sýček obecný /Athene noctua/, žluna zelená /Picus viridis/, datel černý /Dryocopus martius/ a strakapoud velký /Picoides major/.                                 


Bylinné patro je pestré hlavně na jaře, kdy zde kvete podběl obecný /Tussilago farfara/, dymnivka dutá /Corydlais cava/, orsej jarní /Ficaria verna/, sasanka hajní bílá /Anemone ranunculoides/ a sasanka pryskyřníkovitá žlutá /A. nemorosa/, prvosenka jarní /Primula veris/ a později pak pstroček dvoulistý /Maianthemum bifolium/, bažanka vytrvalá /Mercurialis perennis/, či ocún jesenní /Colchicum autumnale/. Zmiňujeme namátkou pouze druhy zajímavě kvetoucí.     


 

Ing. Olga Salačová, 2010      

Naučná stezka Perucko 1 - 20 

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde