iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Jaroslav Maťák
VIDÍM
7. 3. 2020 - 26. 4. 2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Jaroslav Maťák, fotograf celý život spojený s Litoměřicemi. Výstava představuje jeho tvorbu od jeho počátků koncem 50. let až po závěrečné práce těsně před smrtí. Vernisáž výstavy je připravena na sobotu 7. března 2020 v 15 hodin. Výstava bude přístupná o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin až do 26. dubna 2020.
PLAKÁTEK

VOSA Louny
3.2.2020 v 18 hod.
do 31.3.2020.

Louny Vrchlického divadlo
Výtvarníci z VOSA Louny, včetně peruckých malířů, vystavují své obrazy a grafiky v lounském divadle.  
PLAKÁTEK    

Je libo vejce?
18.2.2020 v 17 hod.
do 19.4.2020.

Louny, Oblastní muzeum
Výstava kalíšků na vajíčka ze sbírky perucké ak. sochařky Jany Mézlové. Vernisáž 18.2.2020 v 17 hodin.
PLAKÁTEK   

Angry Birds ve filmu 2
22.2. 2020 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Komedie / Akční. Rozzlobení nelétaví ptáci a zákeřní zelení vepři jsou opět ve při. Když se objeví nový nepřítel, který hrozí zničením Ptačího i Prasečího ostrova, spojí Rudohněv, Žluťas, Bombas, Orel Vazoun a Stříbrnka síly s velevepřem Leonardem. Film USA. Délka filmu 97 min.
Přístupný film.
Vstupné 50.- Kč
 

Poslední aristokratka
29.2. 2020 17:30 hod.
Peruc kino
Komedie. Rodilý Newyorčan Frank získá díky svým šlechtickým předkům rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií a ženou Vivien na velký návrat do Čech. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou. Film Česko. Délka filmu 110 min.
Přístupný film.
Vstupné 70.- Kč
 

5. Společenský ples
městyse Peruc

21.3.2020 v 20 hod.
Sál ZD Peruc
Na již 5. plese Peruce zahrají opět NO HEADACHE a vystoupí Vl. Hron. Prodej vstupenek u pí. Drobné od 24.2. 2020. 
Vstupné 200.- Kč
PLAKÁTEK  

Muzikál Tarzan
27.3.2020 v 15:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. Přihlášky u paní Drobné.
PLAKÁTEK  

Jarní koncert
28.3.2020 ve 14 hod.
Radonice n.O.
kostel Povýšení sv. Kříže 
ZSBJ vás zve na koncert studentek a absolventky Pražské konzervatoře - klavír, housle, zpěv.  
PLAKÁTEK  

Slavnostní Velikonoční koncert
5.4.2020 ve 14 hod.
Peruc
kaple M.J.Husa
Ke 100. výročí CČSH vystoupí v perucké kapli Chrámový sbor NO CČSH v Lounech. Jste zváni.

PLAKÁTEK  

Pejskiáda
14.6.2020 ve 10 hod.
Telce
Sport. areál J. Zelenky
SKO Farma zve na Pejskiádu do Telec. Počet účastníků omezen, přihlášení předem nutné!.  
PLAKÁTEK 

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Návštěvní sezona skončila.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

zima 2019/20
Za Dubem
Peruc

Otevřeno po dohodě.

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Otevřeno po dohodě,
tel. 731 005 123

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Fejetony arrow Hus byl vzpomenut v Panenském Týnci
Hus byl vzpomenut v Panenském Týnci
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 08 červenec 2002
8.7.2002

V místech, která již před více než 600 lety Žerotínové předurčili k setkávání křesťanů a jehož základní kámen byl položen v době narození M.J.Husa se v nedělní odpoledne 7.7. uskutečnilo 2. letní setkání křesťanů. Společně je pořádaly křesťanské sdružení...

 

...Cesta naděje, Husitské centrum, Církve bez hranic Louny a Chomutova a farnosti Církve československé husitské Kladno, Slaný a Peruc.
   Setkání, věnované vzpomínce a zejména odkazu velkého českého myslitele Mistra Jana Husa, upáleného před 587 lety v Kostnici, zde svedlo ke společnému rozjímání věřící z různých církví a sdružení. Všechny přivítal Petr Lébrt z Černčického sdružení Cesty naděj a pozval na trávník v místech, kde měl stát oltář nedostavěného kostela, romskou skupinu Tehila – Chvála. Ta působí v Chomutově a na repertoáru má romské a slovenské křesťanské písně. Svým romským temperamentem podchytili pozornost téměř stovky účastníků setkání.
    Poté před ně předstoupil bratr farář CČH z Kladna a Slaného Stanislav Jurek. Vzpomenul odkaz M.J.Husa, jehož bylo i toto setkání pokračováním. Čtení z písma zajišťovali farnice z jeho farností. Pěvecký sbor složený z farníků z kladenského a slánského sboru a vedený docentkou Zuzanou Jurekovou, přenesl přítomné do doby husitské originálními písněmi z kaple Betlémské a ostatních shromaždišť Husových stoupenců. Stejně, jako rómské písně, byly i některé z těchto, zpívané dobovým jazykem těžko pochopitelné. Ale vyzařující duchovní hodnota, vložená do obsahu obou druhů hudby,je ztotožnila a vnesla smíření do duší přítomných.
     Dalším, kdo vzpomenul Husův odkaz byl Julius Rác z Apoštolské církve Chomutov, a jeho Lounského centra Církve bez hranic. Rómský kazatel jej ztotožnil s Ježíšem Kristem, jehož byl pravým pokračovatelem . Oba potkal podobný osud, když pro své myšlenky a pro budoucnost všech blízkých položili život, jeden na kříži a druhý na hranici. Ještě s několika skladbami vystoupila chomutovská Chvála a přiblížil se konec setkání.
    Za pořadatele poděkoval Ivo Kraus ze Severočeského husitského centra Peruc . Před přítomné opět předstoupili oba duchovní a zástupci pořadatelů, aby společným rozjímáním a motlitbou slavnostní chvíli uzavřeli. V těch okamžicích se i slunce naplno rozzářilo mezi nedostavěnými sloupy starého chrámu.
     Součástí setkání byla i ukázka práce keramického kroužku při Severočeském Husitském centrum na Peruci a seznámení s činností Církve bez hranic. Ta s Nadačním fondem NEHEMIA pomáhá opuštěným a hladovým dětem ve světě. V současnosti je jejich činnost zaměřena na děti na Ukrajině, takzvané kanálové děti. Malé bezdomovce, kteří skutečně žijí v kanálech a  teplovodech ukrajinských měst. Přítomní podpořili jejich činnost finanční sbírkou.
     Setkání ani nyní neskončilo, pokračovalo volnou diskuzí přítomných, nejmladší účastníci si opekli buřta a zahráli i vybíjenou. Nejen duše, ale i tělo bylo ten krásný podvečer aktivní.
Chcete-li se podívat do nádherných prostor Týneckého chrámu, můžete 
zde  .

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu