iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

TOULKY - KAMARÁDI
Galerie u Plazíka Peruc
Do konce ledna 2024 přístupné po domluvě, nebo na zazvonění.
Výstava fotografií k půlkulatinám majitele galerie.

PLAKÁTEK

Předvánoční tržnice

Peruc Za Dubem
9.12.2023
sobota 12 - 15 hod.
Tradiční předvánoční tržnici pro vás připravila usedlost Za Dubem.
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Mimo sezonu zavřeno.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK 

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow Hus byl vzpomenut v Panenském Týnci
Hus byl vzpomenut v Panenském Týnci
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 08 červenec 2002
8.7.2002

V místech, která již před více než 600 lety Žerotínové předurčili k setkávání křesťanů a jehož základní kámen byl položen v době narození M.J.Husa se v nedělní odpoledne 7.7. uskutečnilo 2. letní setkání křesťanů. Společně je pořádaly křesťanské sdružení...

 

...Cesta naděje, Husitské centrum, Církve bez hranic Louny a Chomutova a farnosti Církve československé husitské Kladno, Slaný a Peruc.
   Setkání, věnované vzpomínce a zejména odkazu velkého českého myslitele Mistra Jana Husa, upáleného před 587 lety v Kostnici, zde svedlo ke společnému rozjímání věřící z různých církví a sdružení. Všechny přivítal Petr Lébrt z Černčického sdružení Cesty naděj a pozval na trávník v místech, kde měl stát oltář nedostavěného kostela, romskou skupinu Tehila – Chvála. Ta působí v Chomutově a na repertoáru má romské a slovenské křesťanské písně. Svým romským temperamentem podchytili pozornost téměř stovky účastníků setkání.
    Poté před ně předstoupil bratr farář CČH z Kladna a Slaného Stanislav Jurek. Vzpomenul odkaz M.J.Husa, jehož bylo i toto setkání pokračováním. Čtení z písma zajišťovali farnice z jeho farností. Pěvecký sbor složený z farníků z kladenského a slánského sboru a vedený docentkou Zuzanou Jurekovou, přenesl přítomné do doby husitské originálními písněmi z kaple Betlémské a ostatních shromaždišť Husových stoupenců. Stejně, jako rómské písně, byly i některé z těchto, zpívané dobovým jazykem těžko pochopitelné. Ale vyzařující duchovní hodnota, vložená do obsahu obou druhů hudby,je ztotožnila a vnesla smíření do duší přítomných.
     Dalším, kdo vzpomenul Husův odkaz byl Julius Rác z Apoštolské církve Chomutov, a jeho Lounského centra Církve bez hranic. Rómský kazatel jej ztotožnil s Ježíšem Kristem, jehož byl pravým pokračovatelem . Oba potkal podobný osud, když pro své myšlenky a pro budoucnost všech blízkých položili život, jeden na kříži a druhý na hranici. Ještě s několika skladbami vystoupila chomutovská Chvála a přiblížil se konec setkání.
    Za pořadatele poděkoval Ivo Kraus ze Severočeského husitského centra Peruc . Před přítomné opět předstoupili oba duchovní a zástupci pořadatelů, aby společným rozjímáním a motlitbou slavnostní chvíli uzavřeli. V těch okamžicích se i slunce naplno rozzářilo mezi nedostavěnými sloupy starého chrámu.
     Součástí setkání byla i ukázka práce keramického kroužku při Severočeském Husitském centrum na Peruci a seznámení s činností Církve bez hranic. Ta s Nadačním fondem NEHEMIA pomáhá opuštěným a hladovým dětem ve světě. V současnosti je jejich činnost zaměřena na děti na Ukrajině, takzvané kanálové děti. Malé bezdomovce, kteří skutečně žijí v kanálech a  teplovodech ukrajinských měst. Přítomní podpořili jejich činnost finanční sbírkou.
     Setkání ani nyní neskončilo, pokračovalo volnou diskuzí přítomných, nejmladší účastníci si opekli buřta a zahráli i vybíjenou. Nejen duše, ale i tělo bylo ten krásný podvečer aktivní.
Chcete-li se podívat do nádherných prostor Týneckého chrámu, můžete 
zde  .

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde