Jistě si většina z vás vloni všimla čilého stavebního ruchu v okolí vodojemu. Ve čtvrtek 9. června pozval u příležitosti ukončení rekonstrukce dominanty Peruce, 25 vysokého vodojemu "Na Hájkách", investor a provozovatel peruckého vodovodu organizace zapojené do tohoto díla ke společnému zhodnocení celé akce.
Přítomni byli zástupci investora SVS a. s. (Severočeská vodárenská společnost a. s.), provozovatele Severočeských vodovodů a kanalizací a. s. , projekční firmy Báňské projekty Teplice, realizátora stavby Severočeská stavební a.s., z Městského úřadu Louny a městyse Peruc.
Perucký vodovod byl vybudován v druhé polovině 20. let minulého století, na tu dobu ve vysokém technickém provedení. Vždyť bez zásadních problémů funguje již téměř 90 let.
A vlastní pramen ve 43 m dlouhé štole na Débři, čerpací stanice, která vytlačuje vodu do vodojemu s převýšením více než 100 m i vlastní vodojem jsou skvělou ukázkou umu našich předků. Štola s čerpací stanicí již téměř 10 let ke svému účelu neslouží, ale vodojem, napojený na centrální rozvod SČVK je stále jediným zdrojem pitné vody na Peruci. I proto se přistoupilo k jeho rekonstrukci. V průběhu prací jak investor, tak stavební firma, stále oceňovali kvalitní práci původních stavařů z firmy Matička Praha.
Po podání základních informací a předložení zajímavých dokumentů v sídle SČVK V Lounech se všichni přítomní vydali na prohlídku peruckého vodovodu. Prvá zastávka byla na Débři u historické vodní štoly. Tu již neprovozují vodaři, ale přešla zpět do majetku městysu Peruc. Je dobré, že zdroj strategické suroviny, jejíž cena roste, zůstal v rukou Peruce. Přítomní si mohli 43 m dlouhou štolu, osvětlenou řadou svíček (ve štole není elektřina) prohlédnout. Pro většinu to byl skutečně nový a silný zážitek.
Další zastavení bylo u zrekonstruovaného vodojemu "Na Hájkách". Ten nyní září v krajině obnovenou fasádou a novou střechou. Stavebně však zůstal vodojem v provedení a stavu z let dvacátých. Změnila se pouze vnitřní technologie. Byla vyměněna potrubí, k překvapení stavebníků ta stará byla v dobrém stavu a ještě by mohla několik desítek let sloužit. Vyměnily se všechny armatury, místo oken bylo nainstalováno automatické odvětrávání a celkově byl celý provoz zautomatizován. Jako pocta předchozím provozovatelům byl, i když nefunkčně, opraven i ukazatel stavu vody na boku vodojemu. Ten kdysi sledoval z domova perucký vodák pan Štekrt dalekohledem a dle jeho údaje přečerpával vodu z Débře nahoru. Opět si mohli všichni přítomní prohlédnou dokončené dílo a ti odvážnější vylézt až na střechu, s úžasným rozhledem do téměř čtvrtiny Čech.
Všichni zúčastnění si jistě zaslouží chválu a díky za provedenou práci i za úctu k odkazu našich předků.
FOTO z návštěvy peruckého vodovodu
PS: Zaslechl jsem, že se chystá možnost nahlédnout do vodní šachty na Dýbři. Sledujte zprávy z radnice i u nás.
|