Před 150 lety se 10. ledna v Boženině ulici na Peruci narodil Václav Švambera, profesor University Karlovy. Přírodovědecká fakulta UK Praha připravila k tomuto výročí výstavu, kterou s laskavostí zapůjčila na Peruc, kde ji budete moci vidět v Muzeu české vesnice.
Václav Švambera, profesor Univerzity Karlovy
Přední český geograf profesor PhDr. Václav Švambera se narodil 10. ledna 1866 v obci Peruc na Lounsku. Vystudoval obory geografie, historie a geologie na Filozofické fakultě české Karlo-Ferdinandovy univerzity. Byl asistentem profesora Jana Palackého, syna slavného historika a politika Františka Palackého. Švambera ukončil studium dizertační prací o Libyjské poušti. V roce 1902 se habilitoval rozsáhlou a pozoruhodnou monografií o Kongu, při jehož četbě máte intenzivní pocit cestovatele, prodírající se džunglí kolem Konga, ale pozor, Švambera nikdy u Konga nebyl! Ač toužil po objevných expedicích ve stylu Emila Holuba, stal se váženým profesorem a ředitelem Geografického ústavu.
Václav Švambera se zásadním způsobem zasloužil o výstavbu budovy pro přírodovědecké obory v Praze na Albertově, kterou dlouhodobě připravoval, organizoval a realizoval. Stavělo se v letech 1911-1913 a po válce v letech 1924-1926. Ale již v roce 1914 se mohl přestěhovat ústav na Albertov.
Přírodovědecká fakulta vznikla roku 1920 a zároveň s ní ministerstvo na návrh profesora Švambery ustanovilo Státní sbírku mapovou Republiky československé. Geografický ústav UK koncem dvacátých let 20. století mohl být srovnáván jen s francouzskými nebo německými institucemi.
V akademickém roce 1923-24 zastával Švambera úřad děkana fakulty. 27. září 1939 v Praze prof. Švambera zemřel. Nedožil se tedy již zabrání Geografického ústavu německými okupanty.
Václav Švambera disponoval širokými zeměpisnými znalostmi. Nejvíce proslul svými díly z oblasti hydrologie. Rozsáhlé práce Kongo (3 díly) z let 1901–1905 byly svého času největší monografií věnující se řekám na jižní polokouli. K jeho stěžejním dílům patří také první systematické výzkumné práce o šumavských jezerech.
Hlavní význam působení profesora V. Švambery spočívá v iniciování a systematickém vybudování Geografického ústavu v Praze, který pozdvihl na světovou úroveň. U příležitosti Švamberova odchodu na odpočinek v roce 1936 ho prezident republiky, dr. Edvard Beneš, poctil osobním děkovným dopisem, v němž se zmiňoval o „zvláštních zásluhách o vybudování Geografického ústavu Karlovy univerzity“, stejně jako o „dlouholeté vynikající akademické práci“.
Autorka výstavy PhDr. Mgr. Eva Novotná.
Vernisáž výstavy proběhne 16.dubna 2016 ve 10 hodin.
Výstava bude přístupná od úterý do neděle v 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin až do 28. září 2016.
|