Proti proudu Débeřského potoka se vydáváme zpět jeho údolím směrem k Peruci a po chvíli dorazíme k velkému tzv. Stradonickému rybníku, ráji místních rybářů, ale i místu se zajímavými živočichy.
11.1 STRADONICKÝ RYBNÍK
Průtočný lesní rybník v malebném údolí Débeřského potoka byl do roku 1991 využíván Českým rybářským svazem Louny hlavně ke komorování ryb na výstavu Člověk v přírodě, která se každoročně pořádá v Lounech. Rozloha rybníka je 1,1 ha a hloubka u hráze 1,8 m.
Původní obsádku tvořil pouze pstruh obecný forms potoční (Salmo trutta f. fario). V současné době je zde hlavně kapr obecný (Cyprinus carpio) a údajně i kaviárový jeseter malý (Acipenser ruthenia).
V minulosti se zde hojně vyskytovali dva druhy raků, a to rak říční (Astacus astecus) a rak bahenní (Astacus leptodactylus) vč. jejich kříženců. Populace však velmi trpěla při odlovu ryb a vypouštění rybníka, docházelo zde k častým úhynům.
Z obojživelníků zde bylo zaznamenáno rozmnožování u skokana hnědého (Rana temporaria), ropuchy obecné (Bufo bufo) a čolka obecného (Tritarus vulgarit). Mimo to zde byl zastižen i slepýš křehký (Anguis fragilit) a užovka obojková (Natrix natrix).
Z ptáků zde byla ojediněle při lovu pozorována volavka popelavá (Ardea cinerea), slípka zelenonohá (Galinulla chloropus) a při zimní potulce ledňáček říční (Alcedo atthis). Nalezen zde byl i kormorán velký (Phalacrocorax carbo).
Ropucha obecná Čolek obecný
Slepýš křehký Užovka obojková
Slípka zelenonohá Ledňáček říční
Zdroj: Perucký zpravodaj
Herbert Tichý, 2004
11.2 Rybářský klub Stradonice a rybník
Když v roce 1991 přestal Stradonický rybník užívat Český rybářský svaz Louny, dala se dohromady parta nadšenců – rybářů, hlavně však milovníků přírody, kteří založili Rybářský klub Stradonice a nastalo období tvrdé práce: od opravy hráze, náročné úpravy okolí až po obstarávání krmiva a nákup rybího osazenstva rybníka. Z vlastních prostředků financovali členové klubu nákupy rybí násady od kolegů z jihu Čech a díky tomu se v současné době již v rybníku prohánějí baculatí kapříci, krásní zlatí líni, bojovníci amuři, ale i méně známí siveni a marény.
Po dokončení náročné počáteční práce na rybníku se konečně mohlo přistoupit k příjemnějším stránkám činnosti klubu, a to konání rybářských závodů. Ty se poprvé uskutečnily 8. května 1993 a účast rybářů - soupeřů předčila očekávání. „Nelítostné boje“ mezi rybáři doprovázela výborná nálada a legrace.
A z důvodu prožití krásného dne padlo rozhodnutí pořádat rybářské závody každoročně, a to nejen na jaře, ale i na podzim…
A to se děje dodneška!
Kapr obecný
Lín zlatý Amur bílý
Vlastimil Pechar, 2010
Naučná stezka Perucko 1 - 20
|