iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Exprese
Maxim Reed, Adam Machálek, Nela Jelínková
8. 3. - 27. 4. 2025

Obrazy a fotografie studentů Gymnázia Slaný.
Otevřeno o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin..
PLAKÁTEK

AKVARELY
České středohoří

Jana Švástová

Peruc, Galerie U kozorožce
13. 4. - 31. 8. 2025

Výstava akvarelů nejen z Českého středohoří.
Otevřeno v so, ne 10 - 18 hod.
PLAKÁTEK 

Dábeřské údolí
Přírodovědná vycházka

Peruc, u kempu
24. 4. 2025, 10 hod.

Oblastní muzeum Louny vás zve na vycházku do jednoho z nejkrásnějších údolí na Lousku.
PLAKÁTEK 

Orel rozsápe orla
Peruc, Pamětní síň E. Filly
2. 5. 2025 10 - 18 h.

Zahájení výstavní sezony.
PLAKÁTEK  

Svět magických bytostí
Ivan Smíšek
Peruc, Galerie u Plazíka
4. 5. - 29. 6. 2025

Výstava fotografických obrazů a autorské čtení.
Vernisáž v sobotu 4. května ve 14 hodin.
PLAKÁTEK 

Koncert ROPS
Peruc Za Dubem
Stodolní divadlo

4.5.2025 16 hod. Tradiční koncert Ročovského pěveckého sboru.
PLAKÁTEK  

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Duben
Active Image

 

 

 

 

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
od 3.5.2025
so, ne 13 - 18 hod.
Více info v plakátku.

UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc,
zámecký park
Expozice Orel rozsápe orla: Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky uvidíte významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.
Otevřeno
květen - říjen pá - ne 10 - 18 h
červen - září  út - ne 10 - 18 h

PLAKÁTEK

Hudba ve Smolnici
Smolnice

 
You are here: Hlavní strana arrow Kultura arrow Naučná stezka Perucko 9
Naučná stezka Perucko 9
Napsal Plazík st.   
Úterý, 13 říjen 2015
   Od Krásné vyhlídky pokračujeme kolem Čechova lesu a dojdeme do malé osady sevřené v zalesněné úžlabině jménem Chraštín. Panel č. 9 je umístěn hnad nahoře u bývalé hospody pana Černého.

9.1   VZNIK A HISTORIE OSADY CHRASTÍN

Active Image Chrastín je nevelká osada uprostřed lesního celku na pravém údolním svahu Débeřského potoka asi 3 km severně od Peruce. Název osady pravděpodobně pochází z vlastního jména Chrást. Jde o jedinou obec na Libochovicku, která je zcela obklopena lesem. K osadě náležejí dvě izolované skupiny chalup seřazených podél úzké lesní pěšiny dolů do Dolního Chrastína  asi 500 – 800 m západně od centra osady.
Osada sestává z uzavřeného velkostatku, původně panského dvora a z uskupení drobnějších chalupnických usedlostí. Budova velkostatku je nově opravená, klasicistní fasáda je z konce 18. století. K založení panského dvora došlo velice dávno, první písemná zmínka je z roku 1341. V té době patřil k majetku cisteriánského kláštera v Oseku, stejně jako nedaleká osada Černochov. V době po husitských válkách byl Chrastín začleněn do peruckého panství. V roce 1845 tu byl vrchnostenský dvůr, ovčín a hájovna. Od zrušení vrchnostenské správy v roce 1850 tvoří Chrastín osadu Peruce.

Active Image

Chalupnické usedlosti, stejně jako chalupy v údolí, byly existenčně závislé na provozu poplužního dvora. Přibližně do 70. let 20. století zde byla v provozu hospoda U Černých, dosud relativně zachovalé tradiční stavení (čp. 13), kam směřovali výletníci z širokého okolí, kromě peruckých i z Libochovicka. Také se zde provozovaly „tancovačky“.   

Active Image Active Image

Hospoda pana Černého kdysi a dnes.

Active Image

V chalupnických usedlostech, jejichž počet v minulosti zřejmě nepřesáhl 25, žilo v dřívějších dobách neuvěřitelné množství obyvatel, pamětníci uvádějí až 7 osob v jedné místnosti. V roce 1869 bylo v Chrastíně registrováno 89 stálých obyvatel, v roce 1905 celkem 138 – výhradně české národnosti. Obecní kronika vedena pravděpodobně nebyla, chybějí proto podrobnější informace.
Radikální změnou v osudech osady bylo nepochybně vyvlastnění majetku rodiny Thun-Hohenstein v roce 1945 a socializace po roce 1948. Výsledkem byla prakticky zcela vylidněná obec a zdevastovaný dvůr i jednotlivé usedlosti. V celé osadě žil pouze jeden trvalý usedlík.
Obytné stavení velkostatku, chalupnické usedlosti i izolované chalupy ve dně údolí zachránili místní chalupáři od pravděpodobné úplné zkázy…

RNDr. Jan Marek, CSc.
Dodatek: V současné době (září 2010) je v Chrastíně dle údajů v evidenci obyvatel na Úřadu městyse Peruc evidováno 9 trvale žijících osob).

Active Image Active Image  

Kterak chytali bažanty  v Chrastíně                                         
Primus Sobotka
Žádný žert, ale pouhá pravda, kterak chytali v Chrastíně bažanty, dokud jich totiž bývalo. Takový Chrastiňák, čili veverkář vzal lucernu a šel v noci pod strom, na kterém bažant hřadoval. I hleděl bažanta na sebe upozorniti  a bažant, jakmile jej shlídnul, nepustil už Chrastiňáka s očí. Po té začal veverkář okolo stromu zvolna obcházeti -  bažant koukal pořád na něj, že však seděl na větvi a nemohl se otáčeti, točil po něm pořád hlavou. Znenáhla veverkář zbystřil krok a obcházel okolo stromu vždy rychleji, až se dal do klusu -  bažant stále očima za ním, až najednou bumc!, ležel milý bažant pod stromem jako hnilička. Ukroutilť si krk! Šikovný a bystrý veverkář, kterému se hlava nezatočila, nachytal takto za noc až i mandel bažantův!  Ký div, že je brzo všecky vyhubili?!

Active Image Active Image

Co se v Chrastíně také stalo…
Roku 1617 popisuje Adam Kaplíř ze Sulevic na Milešově neblahou událost, která se stala v Chrastíně, a žádá o nápravu… Bartoloměj, krčmář v Chrastíně, si stěžoval na „lounskou čeládku“ v čele s šafářem, kterou jako přespolní dobře pohostil a nechal odpočinout. V noci, když všichni ulehli, se mu ale cháska odměnila tím, že pobila a snědla všechna kuřata běhající po dvoře a udělala rotiku v celkové škodě 3 kopy grošů míšeňských. Škodu odmítla cháska zaplatit…  
Zdroje:  Peruc a okolí v proměnách času – M. Neudertová-Hrubá, Tajemnou českou krajinou - Pavel      Toufar,  fotografie zapůjčila dcera bývalých hostinských v Chrastíně pí Marie Polívková z Peruce.


Odkaz na další informační panel Naučné stezky Perucko
Do Horního Chrastína jsme přišli od panelu č. 8 – Krásná (Čechova) vyhlídka. Panel č. 9 – Osada Chrastín je umístěn na rozcestí modré turistické značky, která z místní komunikace odbočuje na lesní cestu vpravo směr osada Horka a dále městečko Libochovice.
Naučná stezka vede dále ze svahu dolů po lesní cestě přes Dolní Chrastín až na rozcestí, kde je odbočka na Stradonice. Zde se nachází v nejnižším bodě naší cesty v nadmořské výšce 209 m  panel č. 10 – Štola Stradonice.
 
Helena Halamová

Doporučujeme!
Active Image Nenechte si ujít krásný výhled  z  rozhledny STRADONKY… V Horním Chrastíně na rozcestí je od modré  značky nově namalovaná žlutá odbočka přes Dolní Chrastín do Stradonic na náves k velké mapě na hospodě. Odtud je žlutá značka až k rozhledně. Z Chrastína lze k rozhledně dojít také téměř po vrstevnici, když budete od rozcestníku pokračovat lesem po modré a asi po 130 m odbočíte vlevo na nově žlutě značenou lesní cestu, po které dojdete až k valu bývalého hradiště. Na něm již rozhlednu uvidíte.                                                                                 
Dvořáková Hana
 

 

Naučná stezka Perucko 1 - 20   

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde