iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Vánoční příběh 
Kino Peruc
3.2.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie. Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová. Její syn řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vztahy. Film Česko. Délka filmu 123 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč 

Přání k narozeninám
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Kultura arrow U Fillů otevřeno
U Fillů otevřeno
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 18 květen 2015
    Tak se to nakonec podařilo, v pondělí byla po téměř 4 letech znovu otevřena Pamětní síň Emily Filly v jižním křídle peruckého zámku. Jsem šťasten i zklamán. Šťasten otevřením, zklamán vlastní expozicí. Ale navštivte a utvořte si svůj vlastí posudek...

     „Jsme šťastní, konečně pamětní síň Emila Filly ožila. Filla k Peruci prostě patří. Je to radost. Věříme, že se do Peruce vrátí také turisté, milovníci umění, kteří se přijížděli podívat kde malíř pobýval," Tato má slova, vyřčená redaktorovi Deníku, když jsem se od něho dozvěděl, že bude skutečně otevřena Pamětní síň E. F. , jsou v jeho reportáži od jižního křídla peruckého zámku. Jsou naprosto pravdivá, jen je musím doplnit mými dojmy ze slavnostního aktu. Byl jsem pozván na 13 hodinu, ale až po příchodu půl hodiny před udanou dobou jsem se dozvěděl, že skutečné otevření s tiskovou konferencí se uskutečnilo již v hodin 11. Takže nemohu bohužel čtenářům Peruckých stránek předložit slova ústeckého hejtmana, synovce pana Filly Jindřicha Krejčího ani dalších oficiálních hostů a tvůrců.
popis Přicházím, u kostela auto České televize, před vraty auto bezpečnostní agentury, nejdražší části nákladů připraveného provozu galerie. Vidím, že lidé již chodí dovnitř, jdu se tudíž také podívat. V prvé místnosti hraje cimbálovka, asi není z Chropyně, ale alespoň z rodné Fillovy Moravy (shodou okolností je znám, hrávají na rodinných slavnostech u mé sestry). Vcházím do další místnosti, kde jsou na stěnách fotografie ze života malíře, které jsme viděli nedávno v GBR Louny. V půli miniaturní monitor a na něm ukázky z Fillových děl a další informace (monitor mohl být mnohokráte větší). Otočím se a téměř mne musí omývat. V místech, kde stával psací stůl pana Filly jakýsi "bruselský" stolek a u něho nehodící se křesla, snad 30. - 40. léta. V další místnosti konečně obrazy tuším z cyklu Balady (Na trávníčku... 1939, Cos Janíčku... 1947 a Ej Krížu.. 1948). Na sousední stěně prvé z jeho velkoplošných maleb na papíru. Tyto úžasné motivy z cyklu moravských a slovenských písní a také čínskou krajinu kreslil často na papírové svitky právě na Peruci. Při bližším pohledu však zjišťuji, že snad vše pouze kopie. Až v poslední místnosti jsou obrazy Českého středohoří. Ta sice "odborníci" moc necení, ale pro nás místní jsou tím, čím nám je Emil Filla nejbližší. Vracím se zpět kolem cimbálovky ven, mezi desítky až stovky místních i vzdálenějších návštěvníků.
popis
  V té chvíli na něčí pokyn všichni vstupují dovnitř a prochází stejnou trasou, jako já před nimi. Po chvíli slyšíme v prvé místnosti nějaké projevy, pro většinu návštěvníků ale nedostupné. Určitě škoda že toto zahájení a asi i cimbálovka nebylo na terase, kde by je v plenéru viděli všichni přítomní.  No a můj dojem (a nejen můj)? Expozice, ale hlavně celá galerie nějaká pustá, jakoby nedodělaná, nebo spíš právě důkladně vykradená. Po zlodějích zde zůstali pouze kopie a České středohoří, za zařízení bytu pana Filly by určitě dostali více. No a to odpočívá ve sklepích lounské galerie. Je to smutné, když si vzpomenu na krásnou galerii v letech 60., poté i úžasnou expozici v době, kdy zde prováděl můj tatínek (1979-81) a nakonec i ta předchozí expozice byla o něco málo lepší. Nevím, zda na Peruc přitáhne současná Pamětní síň Emily Filly přátele českého výtvarného umění z Česka, ale hlavně i z ciziny.
Pochválit snad mohu zajímavě vymalovaný prostor galerie a Městys Peruc za pěkné provizorní zábradlí podél schodiště (to původní bylo jen před pár týdny odmontováno). A pak ještě novou publikaci - katalog Emil Filla 1882 - 1953 s malířovým životopisem a vyobrazením většiny vystavených děl. Pro mne doplňuje katalog z výstavy v Praze v roce 2007. Ale jak jsem psal v úvodu, přijeďte na Peruc, navštivte jižní křídlo zámku a udělejte si obrázek sami. Třeba jsem moc náročný, nebo pesimistický...

Info: Otevřeno je od 10 - 17 hod. Polední přestávka od 12 -13 hod. (Ale pozor, v 17 hod. se skutečně závírá!) 

FOTO od Fillů

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde