iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Gump – jsme dvojka
Kino Peruc
Pátek 19.4.2024
19.00 hod.

Rodinný / Dobrodružný / Nová Gumpova cesta začne přesně tam, kde ta předchozí skončila. Se svým milovaným Béďou Kozím Bobkem projde hlavní zvířecí hrdina příběhem, který už jim dávno předtím napsaly hvězdy. A zatímco Gumpův první příběh byl smutnější, v jeho volném pokračování s názvem Gump – jsme dvojka se diváci mohou těšit na spoustu vtipných zvířecích scén. Vedle hlavního hrdiny se nově objeví také psí slečna Jenny, která si zahraje Gumpovu sestru Kytičku./ Česko / 2024 / délka: 86 min.
Přístupný

V
stupné 100 Kč

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
výstava obrazů
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů. Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 20. dubna v 16 hodin
.
PLAKÁTEK

Deskovky v knihovně
Obecní knihovna
Peruc

spondělí 22.4.2024
16:30 h.
V pondělí 22.4.2024 od 16:30 se na vás těšíme Obecní knihovna Peruc a Lesní klub Kořínek.
PLAKÁTEK

Prázdniny s broučkem
Kino Peruc
Pátek 26.4.2024
19.00 hod.

Komedie / Kdo by někdy nechtěl vyrazit na rodinou dovolenou krásným červeným karavanem po dědovi? Bára Poláková coby dobrodružná máma dvou dětí a nadšená food blogerka, řekne této výzvě ano. Její manžel, kterého si zahrál Lukáš Příkazký, dobrodružné nadšení ani trochu nesdílí. Ale když máme vedle sebe někoho, koho máme rádi, je úplně jedno, kde zrovna jsme. Celá rodina proto nakonec vyrazí na letní dovolenou k moři obytňákem. / Česko / 2023 / délka: 87 min.
Přístupný

V
stupné 100 Kč

NEVĚRA PRO DVA
Kino Peruc
Úterý 21.5..2024
18.00 hod.

Koštičtí divadelníci vás zvou na komedii L. Albauma a D. Jacobse.
V
stupné dobrovolné
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Povídky arrow Naučná stezka Perucko 7
Naučná stezka Perucko 7
Napsal Plazík st.   
Úterý, 06 leden 2015
    Po Naučné stezce Perucko se vydáme ze vsi do lesa. Po bývalé hraběcí cestě (dnes mizerné pěšině) vyjdeme do ořechové aleje a mezi starými kmeny je panel č. 7.

7.1 BOTANIKA A ZOOLOGIE PERUCKA

Bezlesou a intenzivně zemědělsky využívanou východní část Lounska oživuje v okolí Peruce téměř souvislý komplex lesních porostů, které skrývají řadu cenných přírodních prvků včetně chráněných druhů rostlin a živočichů. Jejich výskyt je koncentrován do úzkého pásu lesů Débeřského údolí od Hřivčic až po Stradonice. Z ochranářského hlediska je nejcennější území chráněného naleziště V Hlubokém známém také pod názvem Macův Důl.

Na svazích Débeřského údolí s opukovým podkladem byla zjištěna celá řada našich vstavačovitých rostlin jako např. střevíčník pantoflíček, okrotice bílá a červená, kruštík šírolistý nebo vemeník dvoulistý. Z dalších chráněných rostlin  se zde vyskytují lilie zlatohlavá, třemdava bílá, zimostrázek alpinský, oměje, bělozářivky, lýkovec jedovatý a další.

Active Image Active Image
Vlevo Lilie zlatohlavá - vpravo Zimostrázek horský.


K zajímavostem přírody okolí Peruce patří i řada chráněných živočichů, kteří se vyskytují v tomto chráněném území. Není velkou zvláštností setkat se z jedním z našich největších brouků roháčem obecným, řadou druhů střevlíkovitých nebo tesaříkovitých brouků nebo krásnými babočkami, perleťovci či jinými motýly.

Active Image Active Image
Vlevo Roháč obecný - vpravo Babočka paví oko.

Neméně bohatý je v této klidné oáze fauna obratlovců. V Débeřském potoce a na rybníčcích na dně údolí se na jaře objevuje řada druhů z ohrožené skupiny obojživelníků – skokan hnědý a skřehotavý, ropucha obecná a zelená, čolek obecný a kuňka ohnivá. Všechny druhy žab a čolků jsou dnes chráněni zákonem pro svoji velkou vzácnost, užitečnost a velký stupeň ohrožení. Ze skupiny plazů zde žije ještěrka obecná a slepýš křehký včetně vzácné teplomilné formy s modrými šupinami. Lze předpokládat také výskyt některých užovek. Tak jako obojživelníci, jsou i plazi, a to opět všechny druhy žijící na našem okrese, chráněni zákonem.
Rovněž v říši lesního ptactva zde máme některé vzácné zástupce, jako např. výr velký, jestřáb lesní, čáp černý, řada datlovitých, a mezi pěvci zejména vyniká vzácný druh pěvuška modrá, dále budníček větší, budníček menší a jiní. Mimo jiné skupiny obratlovců  zde byli v minulých letech sledováni také letouni, a to přímo na Peruci a v blízkém okolí Stradonic.

Active Image Active Image
Vlevo Výr velký - vpravo Budníček větší.

Výzkum přinesl celou řadu zajímavých zjištění. Pravidelně se zde objevují takové druhy jako teplomilní a vzácní vrápenec malý a netopýr velký nebo netopýr vodní, netopýr dlouhouchý apod. Jejich kroužkování a pravidelná pozorování mohou přinášet další příjemná překvapení.
Vlastislav Vlačiha

(Zdroj: Perucký zpravodaj 1999 a internet)        

Na Naučné stezce bylo v roce 2010 zjištěno na 90 druhů ptáků, z toho 56 jich zde hnízdí – dodává známý ornitolog  Herbert Tichý z Černčic.

 

7.2 „MILENCI“

Asi 20 metrů od kraje lesa kdysi napravo od cesty stávali  „Milenci“. Byla to zajímavá „prorostlice“ dvou stromů – borovice a dubu. Na fotokopiích je vidět, jak milenci vypadali. Fotograf Ludvík Erdmann je v roce 1980 zvěčnil ještě v době plného života a díky těmto fotografiím můžeme jejich stav porovnat se snímkem z roku 2001, tedy z doby, kdy už Dub zoufale natahoval své „ruce“ – větve ke své „milence“ Borovici.

 

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Milenci byli součástí turistické stezky na Krásnou vyhlídku. Obdivoval se jim  již i malíř Emil Filla a snad i básník Svatopluk Čech. Stáří stromů v době zániku přesahovalo sta let a v době výsadby byly součástí mladé boroviny.
Mladý doubek asi vyrostl těsně u borovice ze žaludu, který tam mohla zanést sojka či veverka. Rychle rostl a na několika místech se dotýkal kmene borovičky, což způsobilo jeho stáčení kolem ní.
Dotyk kmenů či větví způsobený růstem (někdy i větrem) vyvolává tření kůry a dráždění dělivého pletiva, které bují a roste rychleji a vytváří tzv. svalec čili kalus, který dva jedince navzájem spojí. Někdy může srůst kmenů vzniknout uchýlením osy kmene stromu od svého původního růstu (směru), jindy zase točitým způsobem (spirálou) růstem okolo stromu druhého (torsí).

Active Image
Asi rok 1985 © mPb

U Milenců byl tedy aktivnější v růstu dub, který se na několika místech přiblížil spirálovitě k borovici a objímal ji. Odtud tedy vzniklo sblížení, objímání jako u skutečných milenců. Lidská obrazotvornost je skutečně příznačná. 
Josef Houda

°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Peručtí pamětníci velmi těžko nesli zánik Milenců.  Zda se tak stalo přirozenou cestou, či jim někdo „pomohl“ – to už se nikdy nedozvíme. Když ale vandalové začali v 90. letech minulého století likvidovat mohutný Oldřichův dub, tak proč by si netroufli na útlou borovici a mladý dub!!!

Active Image Active Image

Vlevo asi rok 1930, vpravo zbytky aleje 2014 © mPb

Na tuto zajímavou „prorostlici“ navazovala krásná Modřínová alej. Nyní jsou zde již jen její zbytky, ale procházka alejí na Krásnou vyhlídku patřívala dříve ke svátečním dnům. 

Naučná stezka Perucko 1 - 20   

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde