iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

V zimních měsících uzavřena
Galerie u Plazíka Peruc
Výstava fotografií Blanky Beckertové bude zahájena v příznivé situaci v březnu 2021.

Kultura je dočasně z rozhodnutí vlády zakázána.  

Kino z důvodů vládního zákazu nepromítá
do odvolání
Peruc kino

Za Dubem
Peruc
Z důvodu vládního zákazu dočasně uzavřeno.

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona ukončena.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Sezona ukončena.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Sezona ukončena.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Kultura arrow Lounský Hrabal v Praze
Lounský Hrabal v Praze
Napsal Plazík st.   
Sobota, 05 duben 2014
    Známý lounský saxofonista a skladatel si svými vystoupeními získává věhlas i v hlavním městě Praze. V Ryběnaruby jej viděl pracovník Městské knihovny Josef Straka a požádal ho o připomínku výročí Bohumila Hrabala. Honza se výzvy po svém výborně chopil.

     Použiji pozvánku ze stránek Domu čtení v Praze 10, kde se večer s Bohumilem Hrabalem uskutečnil:
Obsah knihy je ten, který tam je – tři části z elektronické dodekafonní kompozice Jana Grunta pracující s textem jako hudebním materiálem. Autorem výběru autentických Hrabalových výroků je Pavel Jonák, jehož vlastní poezie kontrapunkticky komunikuje s vybraným hrabalovským materiálem. Celá skladba byla imaginárním rozhovorem trojice Grunt/Hrabal/Jonák.
    Ucpanou Prahou a po malém bloudění kolem Ruské ulice jsme v silném dešti přijeli k Domu čtení, zaparkovali na místě vyhrazeném popelnicí a vstoupili do pěkné moderní knihovny. V oddělení věnovaném odborné literatuře byly v regálech vyrovnány knihy dle jednotlivých oborů a na stolku u vstupu do klubovny ležel Hrabal. Vlastně výběr jeho knih, které čekaly na ruku, která je zvedne a oči, které se začtou do úžasné vypravěčské češtiny oslavovaného autora. My vstoupili dále, Honza Grumt nastavil počítač a připravil saxofon, Pavel Jonák si rozložil texty a po dobré kávě mohl komponovaný pořad začít.
popis Honza v úvodu objasnil jak k přípravě a formě po svém k panu Hrabalovi přistoupil ve spolupráci s Pavlem, který mu vybral z autorových prvotin řadu slov. Ty Honza "matematicky" využil a elektronickou dodekafonnií zhudebnil. Setmělo se a prostorem se vznášela slova v různých sledech a seskupení, zprvu hodně chaoticky a v závěru, na základě matematické náhody, i ve srozumitelných celcích. Mnozí posluchači nejdříve znejistěli, ale postupem času začali vnímat skladatelův záměr vniknout do hlavy oslavovaného autora, který z tisíců podnětů poznáním vytváří svá díla. Já osobně, když jsem zavřel oči, jsem viděl surrealistické obrazy poletujících slov a jejich významů na různěbarevných plochách. Prvá čast skladby, která bude za pár týdnů celá představena v Libni, končí a k elektronickému podkresu začal Pavel recitovat koláž svých a Hrabalových básní. Občas jej přerušil Honza ze svým saxofonem a úžasnými improvizacemi umocnil prožitek z veršů. Moc silný zážitek.
Hudební a recitační část končí a pan Straka požádal o dotazy přítomných k slyšenému. Měl jsem malou obavu, jak Pražáci přijmou pochopení pan Hrabala mladými Louňáky, ale byl jsem překvapen. Dotazy a beseda vyzněly ve společný jazyk a přístup k Hrabalovu dílu. Komponovaný program se určitě povedl a jeden z přítomných večer napsal na Facebook: "Že pojmou Hrabala nejlépe zase Lounští trochu překvapilo. Syrové,surrealistické, zvukově-recitační koláže a dostatek prostoru pro vlastní doplnění myšlenek. To je ono!:)" (A.L.) .
Příjemné krátké společné posezení v blízké restauraci U Broučků jen celý večer v Hrabalovském duchu ukončilo.

FOTO z knihovny.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv